Gorbaczow do Kaczyńskiego: Opiekujcie się Jaruzelskim


- Czy rzeczywiście nie możecie rozwiązać problemu już niemłodego, chorego człowieka - generała, który wiele zrobił dla Polski? - z taką prośbą zwrócił się do Lecha Kaczyńskiego ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow. Rosjanin poprosił też "o otoczenie chorującego Jaruzelskiego uwagą".

Rozmowę z polskim prezydentem, która odbyła się w Jerozolimie podczas obchodów 60 lecia Państwa Izrael, Gorbaczow relacjonuje w wywiadzie dla rządowej "Rossijskiej Gaziety".

Wspomina tam również, że jest w kontakcie z samym Wojciechem Jaruzelskim: - Wiem, że ciężko choruje. Jesteśmy z nim w stałym kontakcie, korespondujemy. A to, co teraz się z nim dzieje, to są prześladowania; bezpodstawne prześladowania - powiedział pierwszy i ostatni zarazem prezydent ZSRR.

O Jaruzelskim rozmawiał z papieżem

Nieoczekiwanie Gorbaczow wyznał, że o generale rozmawiał nawet z Janem Pawłem II. Papież miał mu powiedzieć, że "generał to bardzo poważny i solidny człowiek. I że na ostrym zakręcie, na którym znalazła się Polska, bardzo wiele dla Polski zrobił".

W wywiadzie dla "Rossijskiej Gaziety" Gorbaczow odniósł się jednak przede wszystkim do środowej decyzji Sądu Okręgowego, który zwrócił IPN-owi akt oskarżenia za stan wojenny z 1981 roku wobec m.in. Wojciecha Jaruzelskiego, Czesława Kiszczaka i Stanisława Kani. Sąd

Wszystko, co należało i co wiedziałem, już dwu- lub nawet trzykrotnie przekazałem w formie pisemnej polskiemu parlamentowi i sądowi. Nie mam w tej sprawie nic do dodania Michaił Gorbaczow

Proces o stan wojenny to odwracanie uwagi od problemów

Jak wskazał sąd, IPN ma zwrócić się do zagranicznych archiwów o dokumenty oraz przesłuchać nowych świadków - wśród nich Michaiła Gorbaczowa. Rosjanin jednak twierdzi, że nic nowego do dodania nie ma: - Wszystko, co należało i co wiedziałem, już dwu- lub nawet trzykrotnie przekazałem w formie pisemnej polskiemu parlamentowi i sądowi. Nie mam w tej sprawie nic do dodania - podkreślił.

Gorbaczow jednoznacznie ocenił próbę osądzenia Jaruzelskiego: - Pisałem do Sejmu, do władz, mówiłem w prasie, że uważam, iż jest to próba odwrócenia uwagi od wewnętrznych procesów politycznych w Polsce - ocenił były szef Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Michaił Gorbaczow zostałem I sekretarzem KPZR 11 marca 1985 r. Swoją karierę w ZSRR skończył razem z upadkiem państwa radzieckiego - ustąpił 25 grudnia 1991 r., przekazując władzę w Rosji Borysowi Jelcynowi.

KRZYSZTOF PIESIEWICZ W TVN24: JARUZELSKI BRONI SIĘ SPRYTNIE I SKUTECZNIE

Źródło: PAP, tvn24.pl