100 dni Tuska w pigułce

Aktualizacja:

24 lutego minie "studniówka nowego rządu". Co przyniosły ponad trzy miesiące pracy koalicyjnego gabinetu PO-PSL?

Ciężkie rozmowy z lekarzami i górnikami, decyzja o wcześniejszym wyjściu polskich wojsk z Iraku, kilkanaście zagranicznych wizyt premiera (w tym tą najważniejszą i najbardziej krytykowaną – w Moskwie). A z drugiej strony wiele nieporozumień na linii rząd-prezydent w sprawach polityki zagranicznej oraz zarzuty opozycji o brak pomysłu na rządzenie i mydlenie oczu Polakom.

Zobacz sam, jak wyglądały pierwsze dni, tygodnie i miesiące rządu Tuska.

"Studniówkową" konferencję prasową, na której Donald Tusk podsumuje dokonania Rady Ministrów i przedstawi plany na najbliższą przyszłość, zaplanowano na trzeciego marca.

LISTOPAD

Desygnacja 9.11. - Prezydent Lech Kaczyński desygnuje Donalda Tuska na premiera. Kilkudziesięciosekundowa uroczystość wręczenia aktu desygnacji ma miejsce w Sali Hetmańskiej Pałacu Prezydenckiego. Dzień desygnowania na premiera, Tusk uznaje za "najważniejszy" w życiu.

Donald Tusk desygnowany na premiera
Donald Tusk desygnowany na premieraTVN24

10.11. - Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej oraz Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego decydują jednogłośnie o utworzeniu koalicji PO-PSL.

12.11. - Prezydent Lech Kaczyński mówi, że szybkie wycofanie polskich wojsk z Iraku byłoby złą decyzją. Jego zdaniem "decyzja o wycofaniu wojsk z Iraku musi być wspólną decyzją prezydenta i rządu".

13.11. - Donald Tusk i Waldemar Pawlak ustalają ostateczny skład koalicyjnego rządu. PSL obejmuje trzy resorty - gospodarki, rolnictwa i pracy. Lech Kaczyński zgłasza zastrzeżenia wobec dwóch kandydatów: Radosława Sikorskiego i Zbigniewa Ćwiąkalskiego.

14.11. - Lech Kaczyński spotykał się z Donaldem Tuskiem, który informuje po rozmowie, że prezydent potwierdził - mimo podtrzymanych zastrzeżeń - gotowość do zaprzysiężenia gabinetu w przedstawionym mu składzie.

15.11. - B. premier i b. polityk PiS Kazimierz Marcinkiewicz przyznaje, że otrzymał propozycję wejścia do rządu PO-PSL, ale ją odrzucił. Zapowiada, że przez najbliższy czas pozostanie poza polską polityką i chce dokończyć swą misję w EBOiR.

Zaprzysiężenie 16.11. - Prezydent powołuje Donalda Tuska na stanowisko premiera oraz nowy - liczący 18 ministrów - rząd. Lech Kaczyński gratulując Tuskowi życzy jego gabinetowi "pełnej realizacji zamierzeń". Wicepremierami w rządzie Tuska zostają lider PSL Waldemar Pawlak, oraz Grzegorz Schetyna (PO).

Donald Tusk chwali się swoim rządem
Donald Tusk chwali się swoim rządemTVN24

Skład rządu: Radosław Sikorski (MSZ), Zbigniew Ćwiąkalski (min. sprawiedliwości), Bogdan Klich (MON), Grzegorz Schetyna (MSWiA) Jacek Rostowski (finanse), Waldemar Pawlak (gospodarka), Aleksander Grad (skarb państwa), Cezary Grabarczyk (infrastruktura), Elżbieta Bieńkowska (rozwój regionalny), Maciej Nowicki (środowisko), Ewa Kopacz (zdrowie), Katarzyna Hall (MEN), Bogdan Zdrojewski (kultura), Barbara Kudrycka (nauka i szkolnictwo wyższe), Mirosław Drzewiecki (sport). Markek Sawicki (rolnictwo) i Jolanta Fedak (praca). W zaprzysiężeniu gabinetu Tuska nie uczestniczy poprzedni premier Jarosław Kaczyński (PiS) - w Kancelarii Premiera nowego szefa rządu wita b. wicepremier Przemysław Gosiewski.

POZNAJ RZĄD DONALDA TUSKA

19.11. - Do Sejmu trafia projekt ustawy budżetowej na 2008 rok, przesłany po inauguracyjnym posiedzeniu rządu

Ewakuacja 20.11. - Kancelaria Premiera zostaje ewakuowana po znalezieniu w jednej ze ścian budynku pocisku z czasów II wojny światowej.

Premier Tusk i wicepremier Pawlak podpisują umowę koalicyjną
Premier Tusk i wicepremier Pawlak podpisują umowę koalicyjnąTVN24

22.11. - Julia Pitera zostaje pełnomocnikiem rządu do spraw przeciwdziałania korupcji.

Koalicja 23.11. - Premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak podpisują w Sejmie Deklarację Koalicyjną PO-PSL. Dokument opatrzony jest mottem: "Razem tworzymy lepszą przyszłość - By żyło się lepiej. Wszystkim".

PRZECZYTAJ INFORMACJĘ

Expose 23.11. - Donald Tusk wygłosza w Sejmie ponad trzygodzinne - najdłuższe po 1989 roku expose.

W trwającym 182 minuty wystąpieniu premier zapowiada obniżenie podatków, podniesienie płac m.in. nauczycieli i pracowników ochrony zdrowia, dokończenie reformy emerytalnej, walkę z korupcją, obniżenie bezrobocia. Debata nad expose trwała ponad osiem godzin. EXPOSE DONALDA TUSKA

"Czekam na ten cud"
"Czekam na ten cud"TVN24

Wotum 24.11. - Sejm udziela wotum zaufania rządowi Donalda Tuska. Za wyrażeniem wotum zaufania koalicyjnemu rządowi PO-PSL głosowało 238 posłów, przeciw było 204, od głosu wstrzymało się 2.

Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska
Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda TuskaTVN24/PAP

27.11. - Donald Tusk informuje, że Polska odstępuje od blokowania możliwości podjęcia przez Rosję negocjacji w sprawie przystąpienia do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

29.11. - Kancelaria Prezydenta podaje, że szef MSZ Radosław Sikorski odmówił przyjęcia zaproszenia na spotkanie z Lechem Kaczyńskim. Sikorski tłumaczy, że nie mógł zjawić się w Pałacu Prezydenckim w proponowanym terminie, bo odbywało się wtedy nieformalne posiedzenie rządu poświęcone projektowi budżetu na 2008 r. - Jeśli to jest kultura polityczna, jeśli to jest jakakolwiek kultura, to ja jestem małą dziewczynką – odpowiada Michał Kamiński, minister w Kancelarii Prezydenta.

30.11. - Donald Tusk w Wilnie z pierwszą wizytą zagraniczną.

Internauta tvn24.pl sfilmował płonący samochód posłanki PO (Inezteo)
Internauta tvn24.pl sfilmował płonący samochód posłanki PO (Inezteo)inezteo

GRUDZIEŃ Samochód Pitery 2.12. - Na warszawskim Mokotowie spłonął samochód Julii Pitery odpowiedzialnej w Kancelarii Premiera za walkę z korupcją. Policyjni eksperci po kilku godzinach pracy ustalają, że auto mogło być podpalone. Prokuratura Rejonowa Warszawa Mokotów wszczyna śledztwo w tej sprawie.

2.12. - Szef MSZ Radosław Sikorski wstępuje do Platformy Obywatelskiej. To trzecia partia w jego politycznej karierze.

Konflikt 5.12. - Spotkanie prezydenta z premierem po zaostrzeniu napięcia we wzajemnych relacjach w związku z wycofaniem polskiego sprzeciwu wobec negocjacji Rosji w sprawie przystąpienia do OECD, oraz po niekonsultowanych z prezydentem zapowiedziach rządu wycofania polskich wojsk z Iraku oraz uzawodowienia armii.

Po 15.30 rozpoczęło się spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z premierem Donaldem Tuskiem
Po 15.30 rozpoczęło się spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z premierem Donaldem TuskiemTVN24

10.12. - Donald Tusk na szczycie premierów Grupy Wyszehradzkiej w Ostrawie. Główne tematy szczytu: Traktat Lizboński, przyszłość UE, status Kosowa, współpraca z krajami bałtyckimi.

Berlin 11.12. - Wizyta premiera Tuska w Berlinie, gdzie spotyka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Horstem Koehlerem.

Tuska przywitał Mazurek Dąbrowskiego
Tuska przywitał Mazurek DąbrowskiegoTVN24

W wywiadzie opublikowanym dzień przed wizytą w Berlinie przez "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Tusk zaproponował, aby zamiast placówki upamiętniającej przymusowe wysiedlenia w Europie (tzw. widocznego znaku), ustanowić muzeum II wojny światowej.

12.12 - Ministrowie rolnictwa Polski i Rosji Marek Sawicki i Aleksiej Gordiejew osiągają porozumienie w sprawie zniesienia embarga na polskie mięso.

PRZECZYTAJ INFORMACJĘ

Paryż 12.12. - Premier w Paryżu spotyka się z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozy i szefem francuskiego rządu Francois Fillonem. Głównymi tematami rozmów są Traktat Reformujący UE, projekt powołania w ramach Unii tzw. grupy mędrców, misja UE w Czadzie oraz bezpieczeństwo energetyczne.

Traktat 13.12. - Przywódcy 27 państw UE podpisują w Lizbonie Traktat Reformujący UE. W imieniu polski dokument sygnują premier Donald Tusk i szef dyplomacji Radosław Sikorski. Polskiej delegacji na uroczystość podpisania traktatu przewodniczy prezydent Lech Kaczyński.

Polska podpisuje Traktat Reformujący
Polska podpisuje Traktat ReformującyTVN24

18.12. - Rząd kieruje do prezydenta wniosek, by misję polskich wojsk w Iraku zakończyć do 31 października 2008 r. Zgodnie z założeniami, do zakończenia misji polski kontyngent wojskowy ma liczyć do 900 osób w Iraku i 300 w odwodzie na terenie Polski. W 2008 roku kontyngent w Iraku będzie wykonywać zadania związane z zakończeniem misji.

Raport 18.12. - Julia Pitera przekazuje premierowi raport na temat działań CBA oceniając, że "przynajmniej w trzech punktach" jest podstawa do zwrócenia się do prokuratury. Nie zostaje on przedstawiony opinii publicznej.

Polska jest już w strefie Schengen!
Polska jest już w strefie Schengen!TVN24 (PAP/Grzegorz Momot)

Schengen 21.12. - O północy Polska razem z ośmioma nowymi krajami UE wchodzi do strefy Schengen - na przejściach granicznych z Litwą, Niemcami, Czechami i Słowacją otwarto szlabany i zniesiono kontrole graniczne.

PRZECZYTAJ INFORMACJĘ

STYCZEŃ

4.1. - Piotr Czerwiński rezygnuje z funkcji wiceministra Obrony Narodowej. Resort nie ujawnił powodów jego rezygnacji. Nazwisko Czerwińskiego pojawiało się w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy organizowaniu przetargów. Jak podkreślała prokuratura, nie ma on postawionych zarzutów, ale jest materiał dowodowy wskazujący na ewentualną możliwość przekroczenia przez niego uprawnień dowódczych poprzez przyjęcie korzyści majątkowej w latach 2003-2004.

In vitro 5.1 - Donald Tusk w wywiadzie dla "Newsweeka" mówi, że jest przeciwny finansowaniu w tym roku przez NFZ metod zapłodnienia in vitro. Od jesieni, kiedy minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała, że refundacja zapłodnienia metodą in vitro może być brana pod uwagę, trwały dyskusje na temat samej metody i refundacji.

Problemy ze zdrowiem 8.1 - Pomimo zapowiedzi, nie dochodzi do formalnego posiedzenia rządu. Zamiast tego odbywa się nieformalne spotkanie ministrów, poświęcone służbie zdrowia.

Po spotkaniu ministrów, premier informuje, że rząd przygotował pakiet otwarcia reform w ochronie zdrowia złożony z czterech ustaw. Minister zdrowia Ewa Kopacz mówi, że na początku do Sejmu trafi pakiet ustaw: "Bezpieczny szpital, Bezpieczny pacjent oraz Dobrze zarabiający pracownicy służby zdrowia".

9.1. - Michał Boni sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera; 18 stycznia został szefem zespołu doradców premiera Donalda Tuska.

Tarcza

10.1. - Tusk z jednodniową wizytą w czeskiej Pradze. Z prezydentem Vaclavem Klausem i premierem Mirkiem Topolankiem rozmawiał m.in. o tarczy antyrakietowej.

10.1. - Rozmowy wiceszefa rosyjskiego MSZ Siergieja Kislaka z polskimi władzami na temat planów ewentualnego umieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Tusk komentując wizytę Kislaka podkreślił, że strategia dotycząca ewentualnej instalacji w Polsce i Czechach elementów tarczy antyrakietowej należy do tych krajów i USA.

Rada

14.1. Posiedzenie Rady Gabinetowej pod przewodnictwem prezydenta w sprawie sytuacji w służbie zdrowia. Rada Gabinetowa zebrała się po raz pierwszy odkąd premierem jest Tusk. Zakończyła się bez efektów. Prezydent Lech Kaczyński powiedział po posiedzeniu, że nadal nie poznał konkretnych odpowiedzi na kilka pytań. Premier ocenił zaś, że Rada była nieprzygotowana i jest to "wpadka" prezydenta.

PRZECZYTAJ INFORMACJĘ

Tusk: Współpracą nie była intencją prezydenta
Tusk: Współpracą nie była intencją prezydentaTVN24
Prezydent: o spotkaniu z rządem
Prezydent: o spotkaniu z rządemTVN24

14.1. - Premier przyjmuje rezygnację Pawła Grasia z funkcji sekretarza stanu w Kancelarii Premiera i odwołuje go z tego stanowiska. 22 stycznia Grasia na stanowisku zastępuje Jacek Cichocki.

16.1. - Premier Donald Tusk powołuje Krzysztofa Bondaryka i Macieja Hunię na szefów ABW i SWW. Według Kancelarii Prezydenta, powołanie przez Tuska szefów ABW i Służby Wywiadu Wojskowego odbyło się "ze złamaniem przepisów proceduralnych". Kancelaria Premiera uważa, że decyzja była zgodna z prawem.

Nauczyciele 18.1. - Manifestacja ZNP w Warszawie. Według "Solidarności", demonstracja pokazała "determinację środowiska pracowników oświaty". Minister edukacji Katarzyna Hall zapowiada, że w projekcie budżetu planowany był wzrost subwencji oświatowej o 3,3 proc.

Manifestacja nauczycieli przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów
Manifestacja nauczycieli przed Kancelarią Prezesa Rady MinistrówTVN24

19.1. - Kancelaria Premiera umieszcza na stronie internetowej stenogram z posiedzenia Rady Gabinetowej poświęconej ochronie zdrowia. Dzień wcześniej "Dziennik" opublikował fragmenty stenogramu z tej Rady. Politycy koalicji uważają, że stenogram z posiedzenia Rady poświęconej służbie zdrowia był w "Dz" tak spreparowany, by pokazać rząd w sposób niekorzystny.

POSŁUCHAJ JAK PREMIER ROZMAWIA Z PREZYDENTEM

21.1. - Premier Donald Tusk po spotkaniu z Mariuszem Kamińskim podejmuje decyzję, że pozostanie on szefem CBA. Tusk nie ukrywa jednak, że ma zastrzeżenia pod adresem Kamińskiego.

Biały Szczyt 21.1. - "Biały szczyt" z udziałem premiera poświęcony naprawie systemu ochrony zdrowia. Na spotkanie zaproszeni zostają przedstawiciele wszystkich organizacji związkowych reprezentujących pracowników ochrony zdrowia, pracodawców ochrony zdrowia, samorządów zawodowych pracowników służby zdrowia, organizacji samorządu terytorialnego, organizacji reprezentujących pacjentów.

Premier: Trzeba przerwać zaklęty krąg konfliktów wokół służby zdrowia
Premier: Trzeba przerwać zaklęty krąg konfliktów wokół służby zdrowiaTVN24

PRZECZYTAJ INFORMACJĘ

21.1. - Szef MSZ Radosław Sikorski spotyka się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem; rozmowy dotyczą tarczy antyrakietowej, zniesienia rosyjskiego embarga handlowego na polskie produkty rolne oraz współpracy gospodarczej i kulturowej.

Katastrofa

23.1 - Premier udaje się na miejsce katastrofy wojskowego samolotu CASA. Leci z nim szef MON Bogdan Klich. Samolot CASA C-295M rozbił się wieczorem, podchodząc do lądowania w Mirosławcu. Na pokładzie było 20 osób - uczestnicy konferencji bezpieczeństwa lotów. Wszyscy zginęli.

PRZECZYTAJ INFORMACJĘ

24.1. - Specjalne posiedzenie rządu w związku z katastrofą wojskowego samolotu transportowego CASA. Rząd uczcił minutą ciszy pamięć 20 ofiar katastrofy samolotu wojskowego CASA.

Powrót Sikorskiego

28.1. - Kolejna odsłona konfliktu na linii prezydent-rząd. Szef MSZ Radosław Sikorski zostaje zaproszony do prezydenta na spotkanie dotyczące "podstawowych założeń polskiej polityki zagranicznej". Szef MSZ przerywa wizytę w Brukseli, gdzie uczestniczy w posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych UE, i wraca do Warszawy.

Anna Fotyga: To była decyzja Sikorskiego
Anna Fotyga: To była decyzja SikorskiegoTVN24
Premier: nie było potrzeby pilnie wezwać Sikorskiego
Premier: nie było potrzeby pilnie wezwać SikorskiegoTVN24

29.1. - Rząd przyjmuje projekt nowelizacji ustawy o służbie celnej. Projekt znosi przepis, nakazujący zwolnienie celnika, jeśli zostanie aresztowany.

30.1-2.2. - Radosław Sikorski z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Rozmawia tam z sekretarz stanu Condoleezzą Rice o warunkach ewentualnego umieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej.

Jest porozumienie rządu z celnikami
Jest porozumienie rządu z celnikamiTVN24

30.1. - Ostra wypowiedź Tuska o relacjach rząd-prezydent. - Nie godzę się na to, aby interes polityczny jednej z partii opozycyjnych znajdował orędownika w Pałacu Prezydenckim - mówi premier.

Celnicy 31.1. - Zakończenie strajku celników. Propozycje rządu to:m.in. 500 zł podwyżki brutto na etat i zwiększenie ochrony prawnej oraz przygotowanie ustawy modernizacyjnej.

31.1. - Porozumienie kończące trwający 46 dni strajk w kopalni "Budryk" w Ornontowicach. Był to jeden z najdłużej trwających strajków w historii polskiego górnictwa.

PRZECZYTAJ INFORMACJĘ

LUTY

Prezydent: to było dobre spotkanie
Prezydent: to było dobre spotkanieTVN24

Odwilż

4.2. - Spotkanie premiera z prezydentem. Rozmowa dotyczy zaplanowanej na 8 lutego wizyty szefa rządu w Moskwie. Prezydent mówi po spotkaniu, że była to "dobra rozmowa".

PRZECZYTAJ INFORMACJĘ

6.2. - Premier zapewnia prezydentów miast-organizatorów piłkarskich mistrzostw Europy 2012 w Polsce i Ukrainie, że budowa stadionów w Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu będzie współfinansowana przez budżet centralny. Premier określa wysokość dofinansowania na 1/3 całości kosztów, premier staje też na czele Komitetu Organizacyjnego piłkarskich mistrzostw Europy 2012.

7.2. - Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotyka się z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Minister przedstawił prezydentowi przebieg swojej wizyty w USA, rozmowa dotyczyła także Ukrainy.

Tusk i Putin zapewniają o chęci poprawy stosunków
Tusk i Putin zapewniają o chęci poprawy stosunkówNTV

Moskwa 8.2. - Premier składa jednodniową wizytę w Moskwie, gdzie oprócz rozmowy z prezydentem Putinem, spotyka się z premierem Wiktorem Zubkowem i pierwszym wicepremierem Dmitrijem Miedwiediewem, niemal pewnym następcą Putina. Putin, podczas spotkania z Tuskiem ocenił, że stosunki z Polską "będą się rozwijać pozytywnie". Tusk zapewnił, że intencją polskiego rządu jest naprawa relacji polsko-rosyjskich.

(PRZECZYTAJ INFORMACJĘ)

//korv//mat

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Departament Stanu USA potwierdził, że Stany Zjednoczone jeszcze w marcu dostarczyły Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu ATACMS w wersji o zasięgu do 300 kilometrów. Według dwóch amerykańskich urzędników, na których powołuje się agencja AP, rakiet użyto między innymi w ataku na lotnisko wojskowe na Krymie, do którego doszło w połowie kwietnia.

Departament Stanu potwierdza, że dostarczono Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu

Departament Stanu potwierdza, że dostarczono Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 360 rakiet przeciwradarowych AARGM-ER. To jeden z najnowszych amerykańskich pocisków tego typu. Maksymalną cenę potencjalnej transakcji wyznaczono na 1,275 miliarda dolarów.

360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

Źródło:
PAP

Mocnym kandydatem do objęcia teki ministra spraw wewnętrznych i administracji jest Tomasz Siemoniak, dotychczasowy koordynator służb specjalnych - dowiedział się tvn24.pl. Nie jest jeszcze przesądzone, że będzie łączył obydwie fukcje: ministra i koordynatora.

Tomasz Siemoniak kandydatem do objęcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Tomasz Siemoniak kandydatem do objęcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem i opadami śniegu. Z komunikatu wynika też, że w części kraju temperatura spadnie poniżej zera stopni. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rzecznik dyscyplinarny ma się ponownie zająć sprawą prokuratora, który we wrześniu 2021 roku chodził nago ulicami Świdnicy na Dolnym Śląsku. Sąd dyscyplinarny uwzględnił zażalenie prokuratora generalnego Adama Bodnara na umorzenie sprawy.

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Źródło:
PAP

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej mogłoby stworzyć konieczność zwiększenia budżetu Wspólnoty nawet o 20 procent - powiedział unijny komisarz do spraw budżetu i administracji Johannes Hahn. Scenariusz ten zakładałby utrzymanie pomocy dla rolnictwa i wsparcia strukturalnego w Unii Europejskiej. Zdaniem komisarza jednak "najmniejszym zmartwieniem jest strona finansowa".

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Źródło:
PAP

Mariusz Kamiński wypiera pewne fakty ze swojej świadomości. Pewnie te, które są dla niego najbardziej niewygodne - tak były poseł Michał Wypij skomentował w "Tak jest" w TVN24 zeznania Mariusza Kamińskiego przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Odnosząc się do sporu dotyczącego obecności byłego premiera Mateusza Morawieckiego w słynnym spotkaniu w jego willi przy ulicy Parkowej, powiedział, że "jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem".

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Źródło:
TVN24

Jedynym ministrem z ramienia PSL, który będzie się ubiegał o mandat europosła, będzie minister rozwoju Krzysztof Hetman. Więcej kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego z rządu nie przewidujemy - przekazał w "Kropce nad i" w w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Michał Szczerba, który sam będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej, mówił, iż jest "absolutnie przekonany, że to będzie najważniejsza kadencja Parlamentu Europejskiego w historii". Zapewnił jednocześnie, że komisja śledcza do spraw afery wizowej, której przewodniczy, "wykona swoją robotę". 

Trzecia Droga "pracuje nad najlepszymi kandydatami", jeden minister z PSL będzie kandydował na europosła

Trzecia Droga "pracuje nad najlepszymi kandydatami", jeden minister z PSL będzie kandydował na europosła

Źródło:
TVN24

Zdrada stanu. To jest prawdziwy powód aresztowania wiceministra obrony Timura Iwanowa - podały niezależne rosyjskie media. Jak pisze portal The Moscow Times, Iwanow był "prawą ręką" ministra Siergieja Szojgu, a sprawa ta jest dla szefa resortu obrony "potężnym ciosem". Komitet Śledczy Rosji poinformował we wtorek, że wiceminister Iwanow, który pełnił tę funkcję od ośmiu lat, został zatrzymany pod zarzutem przyjmowania łapówek.

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Moscow Times, Lenta, Ważnyje Istorii

Czy Andrzej Duda po zakończeniu prezydentury mógłby zostać liderem prawicy w Polsce? Ponad połowa uczestników sondażu SW Research dla rp.pl odpowiedziała "nie". 25 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii. Kto szczególnie negatywnie ocenia perspektywę objęcia przez obecnego prezydenta roli lidera prawicy?

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Remis to wynik gry, w której żadna ze stron nie została pokonana, a remiz: to gra rozstrzygnięta, to gra pozorów, buduje wiszące gniazda czy kopie podziemne korytarze? Na to pytanie za 10 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała pani Anna Downar z Karkowa.

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że podpisał ustawę, na mocy której Stany Zjednoczone przeznaczą niemal 61 miliardów dolarów na pakiet pomocowy dla Ukrainy. Zapowiedział, że "dosłownie w ciągu kilku godzin" USA zaczną wysyłać sprzęt na Ukrainę. W skład pierwszego pakietu wejdą różne rodzaje pocisków i wozy opancerzone.

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wstrzymano poszukiwania wojskowego nurka, który zaginął podczas ćwiczeń wojskowych w okolicach wyjścia z portu w Gdańsku. Akcja ma być wznowiona w czwartek rano. Zaginiony to żołnierz jednostki wojskowej GROM z zespołu B, który zlokalizowany jest w Gdańsku na Westerplatte.

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji. Decyzja jest związana z jego startem do europarlamentu. - Bardzo polubiłem to ministerstwo, przeżyłem tam bardzo dużo emocjonalnych chwil, ale jest dobrze uporządkowane i mam nadzieję, że mój następca będzie się tam czuł jeszcze lepiej - powiedział Sienkiewicz w rozmowie z reporterem TVN24.

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

17-latek zauważył na chodniku w Lesznie (Wielkopolska) stojącego w samej piżamie i kapciach starszego mężczyznę. Oddał mu swoje buty i kurtkę i zaprowadził go do komisariatu policji. Okazało się, że senior był ofiarą domowej przemocy - został pobity przez syna i wyrzucony z domu.

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar przedstawił w Sejmie informację o kontroli operacyjnej w Polsce, między innymi przy użyciu Pegasusa. Powiedział, że publiczne zeznania osób, które były nim inwigilowane, są dla niego "wstrząsające i przygnębiające". Dodał, że to jest "sprawa, która uderza w samo sedno demokracji". Po jego wystąpieniu odbyła się debata.

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Źródło:
TVN24, PAP

Jewgienija Gucul, przywódczyni autonomicznego regionu na południu Mołdawii, Gagauzji, może stanąć przed sądem. Mołdawska prokuratura poinformowała o zakończeniu dochodzenia w jej sprawie. Zarzuty dotyczą między innymi finansowania prorosyjskiej partii Sor - podał portal NewsMaker.

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

Źródło:
NewsMaker, tvn24.pl

Australijska policja apeluje o pomoc w znalezieniu Orpheusa Pledgera - aktora znanego z takich seriali jak "Zatoka serc" czy "Sąsiedzi". Sąd wydał nakaz aresztowania po tym, jak 30-latek nie stawił się na rozprawie w związku z napaścią na kobietę, podają lokalne media.

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Źródło:
ABC, Sydney Morning Herald, tvn24.pl

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Orlen spisał na straty ogromne środki. To efekt wypłacenia około 400 milionów dolarów bez zabezpieczenia pośrednikom handlu ropą naftową przez poprzedni zarząd Orlen Trading Switzerland. Zaliczki przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. W środę do tej sytuacji odniósł się były premier Mateusz Morawiecki.

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga (STEC) w tatarze wołowym. Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej - bezkrwawej biegunki.

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Źródło:
PAP

Pierwotne niedobory odporności (PNO) to grupa chorób, przeważnie uwarunkowanych genetycznie. Szacuje się, że w Polsce z tą przypadłością może żyć nawet 40 tysięcy osób, ale zdiagnozowano ją u zaledwie pięciu tysięcy pacjentów. Tymczasem konsekwencje opóźnionej diagnozy są w dużej mierze nieodwracalne i wiążą się z uszkodzeniem narządów lub występowaniem przewlekłych chorób.

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA opublikował raport dotyczący przestrzegania praw człowieka na całym świecie. 45 stron zajęło podsumowanie sytuacji w Polsce w 2023 roku. W dokumencie wskazano na doniesienia dotyczące między innymi dyskryminacji wobec kobiet, zagrożenia dla niezależności sądów, nadmiernego używania siły przez policję i sytuacji mediów.

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Znamy wyniki czwartej edycji rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W zestawieniu znalazły się placówki z sześciu miast. Najwięcej, bo aż sześć jest z Warszawy. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzecznika Praw Dziecka.

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Źródło:
Fundacja GrowSPACE, tvn24.pl

Kanadyjska piosenkarka Celion Dion pojawiła się na okładce francuskiego "Vogue'a" i udzieliła magazynowi przejmującego wywiadu. Artystka, która w 2022 roku zawiesiła koncerty z powodu rzadkiej choroby - tak zwanego zespołu sztywnego człowieka - opowiedziała o tym, jak obecnie wygląda jej życie i terapia. Powiedziała, że wciąż ma nadzieję na powrót do koncertowania.

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Źródło:
"Vogue", "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24