tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Brutalnie zgwałcona i zostawiona na śmierć. Podejrzany o zabójstwo Małgosi poczytalny

Mężczyzna podejrzany o gwałt ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwo 15-letniej Małgosi wciąż przebywa za kratami. Odsiaduje wyrok za inne gwałty. W sprawie "zbrodni miłoszyckiej" sprzed ponad 20 lat został przebadany przez biegłych psychiatrów. Orzekli, że jest poczytalny.

Ireneusz M. z Dolnego Śląska odsiaduje wyrok za gwałty. W czerwcu 2017 roku po raz kolejny został doprowadzony przed oblicze prokuratorów. Usłyszał zarzut dokonania gwałtu ze szczególnym okrucieństwem. Zdaniem śledczych mężczyzna dopuścił się też zabójstwa 15-letniej Małgosi z Miłoszyc. Zarzutami był zaskoczony. Do winy się nie przyznał.

W piątek 12 stycznia w "Uwadze!" TVN rozmowa z Ireneuszem M.

Jeden podejrzany, drugi skazany

Zarzuty M. usłyszał ponad 20 lat po śmierci nastolatki. Jej nagie, porzucone na jednej z posesji w Miłoszycach, ciało znaleziono zaledwie kilkadziesiąt kroków od miejsca, w którym dziewczyna witała Nowy Rok. W sprawie, na 25 lat pozbawienia wolności, skazano Tomasza K. Mężczyzna nie wskazał tych, którzy razem z nim dopuścili się zbrodni.

Jednak śledczy byli pewni, że oprawców nastolatki było więcej. Ilu? Tego dokładnie nie wiadomo. Po skazaniu K. śledztwo w zakresie pozostałych zabójców zostało umorzone.

Był na dyskotece, w miejscu śmierci i widział pewien szczegół

O jego wznowienie starała się Ewa Szymecka, pełnomocnik rodziców Małgosi. Minister Zbigniew Ziobro zlecił prokuraturze ponowne zajęcie się sprawą "zbrodni miłoszyckiej". Przez kilka miesięcy specjalny zespół śledczych, złożony z prokuratorów i policjantów, po cichu wertował 20 przepastnych tomów akt. Działali w trybie artykułu 327 Kodeksu postępowania karnego. Ich prace były utrzymywane w tajemnicy. I doprowadziły do postawienia zarzutów M.

Mężczyzna feralnego wieczoru bawił się na tej samej dyskotece co 15-latka. Był też na posesji, gdzie zginęła. Kilka dni po jej śmierci został przesłuchany. Jednak wówczas jego zeznania zostały zbagatelizowane. Inaczej zostały potraktowane po kolejnej analizie. - Te zeznania były bardzo interesujące. Wskazywał w nich na pewne elementy, które w naszej ocenie mógł znać jedynie sprawca - przyznawał Robert Tomankiewicz, naczelnik Dolnośląskiego Wydziału Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Jednym z tych elementów, według mecenas, były słowa M. o dziewczynie, która podczas imprezy miała na sobie czarne rajstopy i białe skarpetki z charakterystycznym wzorem. Mężczyzna twierdził, że skarpetki wystawały znad butów. Identyczne miała na sobie Małgosia. Skarpetki włożyła pod rajstopy, bo miała za luźne buty. Gdy jej ciało znaleziono obok stodoły, dziewczyna miała na sobie tylko skarpetki. - Mówił o nich, ale w normalnej sytuacji nie mógł ich widzieć, bo miała na sobie kozaczki, rajstopy, a skarpetki były dopiero pod nimi. Analiza tego, co mówił, zapalała czerwoną lampkę – opowiada Szymecka.

Będzie mógł odpowiadać przed sądem

M. został poddany obserwacji sądowo-psychiatrycznej. Jak informuje Tomankiewicz biegli stwierdzili, że w momencie popełnienia czynu mężczyzna był poczytalny i miał zdolność do kierowania swoim postępowaniem. - Opinia zawiera wiele interesujących dla nas wniosków. Jednak z uwagi na etap postępowania nie mogę ich ujawnić - podkreśla prokurator.

Po zatrzymaniu M. wykonano ekshumację ciała dziewczyny. - W związku z tą czynnością zlecono konkretne badania. Mamy częściowo wyniki ekspertyz - przyznaje Tomankiewicz. Jednak zasłaniając się dobrem śledztwa, nie chce ich ujawniać.

Postępowanie jest w toku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Marzyła o szczeniaczku od lat. Gdy go dostała, emocje wzięły górę

Łzy szczęścia dziewczynki wzruszają i bawią jednocześnie. Zobacz TOTERAZ.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Poważne zastrzeżenia wobec pomysłu rządu

Poważne zastrzeżenia wobec pomysłu rządu

Proponowany kształt Polskiego Instytutu Ekonomicznego może naruszać niezależność Narodowego Banku Polskiego, gdyż dopuszcza wymóg przekazania przez prezesa banku danych kluczowych między innymi do prowadzenia polityki pieniężnej, przed ich wykorzystaniem do realizacji ustawowych zadań - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Decydujący moment 
w historii państwa Izrael

"Decydujący moment
w historii państwa Izrael

Kneset uchwalił w czwartek ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego". W nowym prawie zapisano, że "rozwój osadnictwa żydowskiego leży w interesie narodowym", a "cała i zjednoczona Jerozolima" jest stolicą państwa. - To decydujący moment w historii państwa Izrael - oświadczył premier Benjamin Netanjahu. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Legia zna kolejnego rywala w walce o elitę

Legia zna kolejnego rywala w walce o elitę

Spartak Trnawa będzie rywalem Legii Warszawa w drugiej rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. W środę mistrz Słowacji zremisował w Mostarze ze Zrinjskim 1:1, a w dwumeczu wygrał 2:1. Dzień wcześniej mistrz Polski wyeliminował irlandzką drużynę Cork City. zobacz więcej »

Wieża, która ożywa. Niezwykły pokaz 3D w Stambule

Video mapping to audiowizualny pokaz, podczas którego mamy wrażenie, że obiekty się ruszają. Zobacz TOTERAZ.

W 24. rocznicę terrorystycznego ataku na mniejszość żydowską w Argentynie rodziny domagają się sprawiedliwości. (Fot. Carlota Ciudad/PAP/EPA) czytaj dalej »