tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zbigniew Ćwiąkalski

Zbigniew Ćwiąkalski
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Zbigniew Ćwiąkalski - minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska

- Nie chcę anty-Ziobry - mówił jeszcze niedawno desygnowany na premiera Donald Tusk - chcę lepszego Ziobry. Na stanowisku ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę zastąpi 57 letni profesor prawa karnego - Zbigniew Ćwiąkalski.

Oglądaj
Zaprzysiężenie Zbigniewa Ćwiąkalskiego na ministra sprawiedliwości
Wideo: TVN24/Fot.Fotorzepa Zaprzysiężenie Zbigniewa Ćwiąkalskiego na ministra sprawiedliwości
Oglądaj
Jak znajomi wspominają obecnego ministra sprawiedliwości?
Wideo: TVN24 Jak znajomi wspominają obecnego ministra sprawiedliwości?
Zbigniew Ćwiąkalski urodził się w 1950 roku w Łańcucie. Jego ojciec, Czesław Ćwiąkalski, był sędzią, a następnie radcą prawnym.

Kariera naukowa

Zbigniew Ćwiąkalski ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1979 obronił tam pracę doktorską, za którą w 1980 zdobył II nagrodę w konkursie redakcji Państwa i Prawa. Rozprawę habilitacyjną obronił w 1991 r. Otrzymał także tytuł profesora nadzwyczajnego. Był stypendystą niemieckich instytucji naukowych: Fundacji im. Aleksandra von Humboldta oraz Towarzystwa Maxa Plancka. Jego specjalnością jest prawo karne. Wykłada w Katedrze Prawa Karnego UJ, Zakładzie Prawa Karnego i Postępowania Karnego Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także na Wyższej Szkole Administracji i Zarządzania w Przemyślu. W latach 1978-1982 stał na czele Towarzystwa Asystentów UJ, później był członkiem pierwszej Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, należy również do Komitetu Nauk Prawnych PAN.

Działalność polityczna

W latach 70-tych należał do PZPR, a po 1981 roku został członkiem "Solidarności". Po 1989 był nieformalnym doradcą kilku posłów wywodzących się z solidarnościowej opozycji. Doradzał ministrom edukacji narodowej, był również doradcą premier Hanny Suchockiej. Odpowiadał m. in. za ustawę o świadku koronnym. Do Rady Programowej PO zaprosił go jeden z jej założycieli - Andrzej Olechowski. W 2007 został sygnatariuszem Ruchu na rzecz Demokracji, na którego czele stanął Aleksander Kwaśniewski. Był członkiem Komitetu Honorowego Platformy Obywatelskiej w wyborach w 2007. Obecnie nie należy do żadnej partii politycznej.

Jest członkiem Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego. Jest również współzałożycielem Pierwszego Polsko-Amerykańskiego Banku w Krakowie.

Minister-adwokat

Zbigniew Ćwiąkalski czynnie wykonuje zawód adwokata od 1995 r. Był obrońcą w dwóch procesach Andrzeja Modrzejewskiego, byłego prezesa PKN Orlen. Reprezentował także Donalda Tuska i Hannę Gronkiewicz-Waltz w procesie o zniesławienie z powództwa byłych działaczy PO związanych z Pawłem Piskorskim. Napisał również analizę dowodzącą, że nie można postawić Ryszardowi Krauze zarzutów karnych. Ponadto był obrońcą poszukiwanego listem gończym i zatrzymanego w Niemczech Henryka Stokłosy, zrzekł się jednak jego obrony.

jk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.