tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Każdy jest równy wobec prawa". Wałęsa: Władku, jestem z Tobą

zobacz więcej wideo »
"Każdy jest równy wobec prawa". 
Wałęsa: Władku, jestem z Tobą
 • Marszałek Senatu o zatrzymaniu Frasyniuka: każdy jest równy wobec prawaMarszałek Senatu o zatrzymaniu Frasyniuka: każdy jest równy...
 • "Przypominam, że każda władza, która podnosi rękę na obywateli, przegrywa""Przypominam, że każda władza, która podnosi rękę na...
 • "Cały czas mam zaufanie do odwagi, determinacji sędziów ""Cały czas mam zaufanie do odwagi, determinacji sędziów "
 • Frasyniuk do policjantów: to wy pierwsi będziecie ofiarami tego państwa bezprawiaFrasyniuk do policjantów: to wy pierwsi będziecie ofiarami...
 • Frasyniuk: niech Błaszczak stanie jako oskarżycielFrasyniuk: niech Błaszczak stanie jako oskarżyciel
 • "Mamy do czynienia z procesem o charakterze politycznym""Mamy do czynienia z procesem o charakterze politycznym"
 • "Władza próbowała podnieść rękę na obywatela""Władza próbowała podnieść rękę na obywatela"
 • "Nasz czyn nie był szkodliwy""Nasz czyn nie był szkodliwy"
 • W imię wolnościW imię wolności
 • "Nie twórzmy populistycznej nagonki na policjantów""Nie twórzmy populistycznej nagonki na policjantów"
 • Niezabitowska o zatrzymaniu Frasyniuka: absolutnie poruszający widokNiezabitowska o zatrzymaniu Frasyniuka: absolutnie poruszający...
 • Jakubowska: Frasyniuk powinien stawić się w prokuraturzeJakubowska: Frasyniuk powinien stawić się w prokuraturze
 • Schramm: doszło bezprawnego pozbawienia wolności Władysława FrasyniukaSchramm: doszło bezprawnego pozbawienia wolności Władysława...
 • Łętowska: szum medialny oznacza, że akcja Frasyniuka odniosła sukcesŁętowska: szum medialny oznacza, że akcja Frasyniuka odniosła...
 • "Władza demonstruje nierówność wobec prawa""Władza demonstruje nierówność wobec prawa"
 • "Władza wyprowadziła w kajdankach legendę Solidarności""Władza wyprowadziła w kajdankach legendę Solidarności"
 • Siła władzySiła władzy
 • Wrocław solidarny z FrasyniukiemWrocław solidarny z Frasyniukiem
 • Frasyniuk: władza pluje nam w twarzFrasyniuk: władza pluje nam w twarz
 • Frasyniuk: wolność jest niebezpieczna i zaraża obywateliFrasyniuk: wolność jest niebezpieczna i zaraża obywateli
 • Frasyniuk: brakuje silnego głosu polskiej inteligencjiFrasyniuk: brakuje silnego głosu polskiej inteligencji
 • Zieliński o zatrzymaniu Frasyniuka: mógłbym tylko zapytać, czy było to niezbędne o 6 ranoZieliński o zatrzymaniu Frasyniuka: mógłbym tylko zapytać, czy...
 • Moment zatrzymania Władysława FrasyniukaMoment zatrzymania Władysława Frasyniuka
 • "Prokuratura pod kierunkiem Ziobry przekroczyła kolejne granice""Prokuratura pod kierunkiem Ziobry przekroczyła kolejne granice"
 • Senator Rulewski o zatrzymaniu Frasyniuka: władza dała się sprowokowaćSenator Rulewski o zatrzymaniu Frasyniuka: władza dała się...
 • Schetyna o zatrzymaniu Frasyniuka: to powrót do mrocznych lat 80.Schetyna o zatrzymaniu Frasyniuka: to powrót do mrocznych lat 80.
 • "Historia zatoczyła krąg""Historia zatoczyła krąg"
 • Frasyniuk opowiada o swoim zatrzymaniuFrasyniuk opowiada o swoim zatrzymaniu
 • Trzaskowski: władza chce zastraszyć nas wszystkichTrzaskowski: władza chce zastraszyć nas wszystkich
 • "Silna władza nie powinna dać się prowokować. Ziobro jest słabym człowiekiem""Silna władza nie powinna dać się prowokować. Ziobro jest...
 • Cała rozmowa z żoną Władysława FrasyniukaCała rozmowa z żoną Władysława Frasyniuka
 • Adwokat Frasyniuka o zatrzymaniuAdwokat Frasyniuka o zatrzymaniu
 • "Został zatrzymany za niestawianie się w prokuraturze""Został zatrzymany za niestawianie się w prokuraturze"
 • Żona Władysława Frasyniuka o zatrzymaniu mężaŻona Władysława Frasyniuka o zatrzymaniu męża
Foto: tvn24 | Video: Jedynka Polskie Radio Komentarze polityków po zatrzymaniu Władysława Frasyniuka

Nikt nie ma nadzwyczajnego immunitetu. Jeśli ktoś łamie prawo, powinien ponosić konsekwencje - skomentował zatrzymanie byłego opozycjonisty Władysława Frasyniuka marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zdaniem opozycji to "manifestacja polityczna". "Władku trzymaj się jestem z Tobą. Spróbuję przyjść po Ciebie, jeśli to się będzie przedłużało" - napisał w mediach społecznościowych były prezydent Lech Wałęsa.

- Każdy jest równy wobec prawa. Nikt nie ma nadzwyczajnego immunitetu. (...) Jeśli ktoś łamie prawo, powinien ponosić konsekwencje - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski w radiowych Sygnałach Dnia, pytany o sprawę Frasyniuka. Dodał, że prawa powinny przestrzegać zwłaszcza osoby "z tak wspaniałą kartą historii, jaką ma Władysław Frasyniuk".

Marszałek Senatu zaznaczył też, że Frasyniuk nie stawiał się na wcześniejsze wezwania prokuratury.

- To jest normalne, że w takiej sytuacji został zatrzymany - powiedział.

"Prawo obowiązuje wszystkich"

- Niestety jesteśmy krajem praworządnym. Prawo obowiązuje wszystkich. Myślę, że będzie to też jasny sygnał dla Komisji Europejskiej, komisarza Timmermansa" - powiedział europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski.

Dopytywany, czy sądzi, że to spodoba się wiceszefowi KE, odparł: "Nie wiem, czy mu się spodoba, ale pokazuje, że prawo obowiązuje wszystkich, niezależnie od wielkich zasług w przeszłości".

"Winien poniekąd sam"

Senator PiS Jan Maria Jackowski powiedział TVN24, że "za zaistniałą sytuację jest winien poniekąd sam Władysław Frasyniuk", który nie stawiał się na wezwania do prokuratury, żeby złożyć wyjaśnienia.

Odniósł się do słów posła PO Rafała Trzaskowskiego, który powiedział: "coraz słabsza ta władza, która boi się obywateli. Chodzi o to, żeby zastraszyć tych wszystkich, którzy brali udział w demonstracjach. Widzieliśmy wszyscy zdjęcia z wynoszenia Władysława Frasyniuk z demonstracji. Przecież tam się nic strasznego nie działo. Gdyby władza była silna, toby po prostu odpuściła".

- Dziwię się wypowiedzi pana posła Trzaskowskiego, bo w ten sposób pokazuje, że jest zwolennikiem dzielenia Polaków na równych i równiejszych. To znaczy zwykły obywatel ma podlegać wszelkim procedurom i przepisom prawa, jakie obowiązują na terytorium Rzeczypospolitej, a osoba, która jest ceniona w niektórych środowiskach może stanąć ponad prawem i nie stosować się do przepisów prawa - skomentował.

"To powrót do mrocznych lat 80."

Szef PO Grzegorz Schetyna powiedział na konferencji prasowej, że to, co się zdarzyło rano we Wrocławiu to jest "zły symbol tych dni i tych rządów". - To jest PRL bis, to jest wehikuł czasu i powrót do mrocznych lat 80. - ocenił.

Dodał, że jak widzi zdjęcia z zatrzymania Frasyniuka, przypomina mu się październik 82 roku i zatrzymanie oraz aresztowanie Frasyniuka w mieszkaniu na Biskupinie we Wrocławiu.

- To jest ponury chichot historii. Ten rząd jest antydemokratyczny, antywolnościowy, ale też wpisuje się w scenariusz i w historię lat 80. i PRL - stwierdził.

Oglądaj
Schetyna o zatrzymaniu Frasyniuka: to powrót do mrocznych lat 80.
Wideo: tvn24 Schetyna o zatrzymaniu Frasyniuka: to powrót do mrocznych lat 80.

"Symboliczny i polityczny wymiar"

- Historia zatoczyła krąg. Władysław Frasyniuk, który był jednym z głównych opozycjonistów w latach 80. dzisiaj jest zatrzymywany za nieposłuszeństwo obywatelskie - powiedział TVN24 senator PO Bogdan Klich.

Dodał, że "ma do tego prawo, dlatego, że uznał, iż system prawny, który został stworzony przez PiS jest systemem bezprawnym. Sądy zostały podporządkowane władzy wykonawczej, Trybunał został podporządkowany władzy wykonawczej". - Gdzie szukać sprawiedliwości dzisiaj? - pytał.

Powiedział, że odmowa stawienia się do prokuratury przez Frasyniuka ma swój "symboliczny i polityczny wymiar". - Być może to właśnie on będzie najpoważniejszym i pierwszym politycznym więźniem PRL-PiS - dodał.

"Władza dała się sprowokować"

Senator PO Jan Rulewski skomentował, że "ten teatr był niepotrzebny". - Władza prężyła muskuły w - moim zdaniem - dość incydentalnej sprawie - ocenił.

- Władza dała się sprowokować Władziowi i z drobnej sprawy zrobiła wielką awanturę polityczną, która nawet chyba przekroczy granice Polski - dodał.

Oglądaj
Senator Rulewski o zatrzymaniu Frasyniuka: władza dała się sprowokować
Wideo: tvn24 Senator Rulewski o zatrzymaniu Frasyniuka: władza dała się sprowokować

"Masakra wizerunkowa dla Polski"

- Deklaruję wsparcie dla Władysława Frasyniuka. Ponosi odpowiedzialność za nas wszystkich, którzy uważają, że to, co się w tej chwili dzieje, to przekraczanie kolejnych granic przez PiS - powiedziała w Radiu Zet szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Jej zdaniem, widok wyprowadzanego o świcie w kajdankach byłego opozycjonisty, który przesiedział kilka lat w stanie wojennym, jest "masakrą wizerunkową dla Polski". Przewodnicząca Nowoczesnej ocenia, że prokuratura i policja zrobiły "manifestację polityczną".

- To sytuacja niespotykana od czasów PRL-u i stanu wojennego - wyprowadzenie kogoś w kajdankach z powodów politycznych. Jestem tym zaskoczona. Każdy ma chyba skojarzenia z latami 80. - wtedy wyprowadzanie Frasyniuka w kajdankach było normą - skomentowała.

Oglądaj
"Prokuratura pod kierunkiem Ziobry przekroczyła kolejne granice"
Wideo: tvn24 "Prokuratura pod kierunkiem Ziobry przekroczyła kolejne granice"

Wałęsa: spróbuję przyjść po ciebie

Zatrzymanie Władysława Frasyniuka skomentował na Facebooku były prezydent Lech Wałęsa.

"Władku trzymaj się jestem z Tobą. Spróbuję przyjść po Ciebie, jeśli to się będzie przedłużało" (pisownia oryginalna) - napisał.

"Apeluję jednocześnie do wszystkich naszych zwolenników o zdecydowany opór. Musimy znaleźć pałę na tego karakana. Niszczą nasz dorobek z takim trudem osiągnięty. Dzielą i kłócą Naród. Patriotyczne siły Narodu nie mamy wyboru. Czym szybciej tych ludzi odsuniemy tym mniejsze straty poniesiemy.
Ostrzegałem od zawsze mówiąc. Kaczyńscy to nieszczęście gdziekolwiek się pojawią. Nie mogą nigdy być nad mogą być tylko pod tak mówiłem w tedy" (pisownia oryginalna) - zaapelował.

  

Zatrzymany i wypuszczony z zarzutem

Frasyniuk został zatrzymany w środę rano po godzinie szóstej przez policję w swoim domu we Wrocławiu. Poinformowała o tym jego żona.

Jak przekazał rzecznik warszawskiej Prokuratury Okręgowej prok. Łukasz Łapczyński, prokurator przedstawił Frasyniukowi zarzut naruszenia nietykalności cielesnej dwóch policjantów na służbie i przesłuchał go w charakterze podejrzanego. Przesłuchanie Władysława Frasyniuka trwało ok. 10 minut, po czym został on zwolniony do domu.

Miało to związek z incydentem, do którego doszło podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej 10 czerwca 2017 roku. Jak informowała policja, zakłóciło ją kilkadziesiąt osób, które na Krakowskim Przedmieściu usiadły na jezdni, próbując w ten sposób zatrzymać przemarsz uczestników obchodów przed Pałac Prezydencki. Wśród kontrmanifestantów, których usunęli policjanci był m.in. Frasyniuk. Na początku lipca ubiegłego rok usłyszał on zarzut "przeszkadzania w przebiegu niezakazanego zgromadzenia".

Wcześniej Frasyniuk dwukrotnie nie stawił się w warszawskiej prokuraturze – 12 stycznia i 1 lutego.

Oglądaj
Moment zatrzymania Władysława Frasyniuka
Wideo: arch. prywatne Moment zatrzymania Władysława Frasyniuka

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (6)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Aula

Podczas zatrzymywania Wł. Frasyniuja jeden z policjantów powiedział „Muszę panu założyć kajdanki“. Otóż wcale nie musiał, a nawet wręcz nie powinien. Zakres dopuszczalności stosowania kajdanek określa ustawa z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Według art. 6 ust. 1 tej ustawy każdy środek przymusu rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   piotr_bo
   piotr_bo

   pięknie powiedziane: "jeżeli ktoś łamie prawo powinien ponieść tego konsekwencje", Panie i Panowi z PiSu złamaliście tyle praw i zakazów, że teraz rolą waszego życia będzie utrzymanie się przy władzy by immunitet chronił przez trybunałem stanu, ale co się odwlecze to nie uciecze, naród gwarantuje sprzedajnym politykom nowej dyktatury rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     7
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Bol

     wszyscy są równi ale widać, że niektórzy równiejsi. Zwłaszcza jeżeli mają władzę

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       6
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Franek36

       Władza jest taka jak naród. Tyle.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         1
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          3
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Magdaqk6v
         Magdaqk6v

         To niestety prawda.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           2
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            1
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Jerzy0ltf
           Jerzy0ltf

           "Jeśli ktoś łamie prawo, powinien ponosić konsekwencje - skomentował zatrzymanie byłego opozycjonisty Władysława Frasyniuka marszałek Senatu Stanisław Karczewski". Te słowa warto zapisać i przypomnieć po oddaniu władzy przez obecnie rządzących

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             12
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              3
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Zasady forum
             Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

             Pozostałe informacje

             Sprawdź, czy zagraża Ci smog

             TVN Meteo
             Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

             INFORMACJE BIZNESOWE »

             Nowoczesna chce wstrzymania prac nad ustawą. "Zbiega się 
w czasie ze sprawą KNF"

             Nowoczesna chce wstrzymania prac nad ustawą. "Zbiega się
             w czasie ze sprawą KNF"

             Wstrzymania prac nad nowelizacją niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku, domagali się w środę posłowie Nowoczesnej. Według nich, konieczne jest zbadanie procesu legislacyjnego w kontekście sprawy KNF. czytaj dalej »

             INFORMACJE ZE ŚWIATA »

             "Zwykła przyzwoitość byłaby wskazana". Trump krytykowany za wpisy

             "Zwykła przyzwoitość byłaby wskazana". Trump krytykowany za wpisy

             Trump powinien był wykazać się "zwykłą przyzwoitością", gdy zaatakował w serii tweetów Francję i prezydenta Emmanuela Macrona w dniu trzeciej rocznicy zamachów w Paryżu - ocenił rzecznik francuskiego rządu Benjamin Griveaux. zobacz więcej »

             INFORMACJE SPORTOWE »

             David Saint-Jacques, Oleg Kononenko i Anne McClain podczas egzaminu w rosyjskim Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina. (Maxim Shipenkov PAP/EPA) czytaj dalej »