tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

24-latek podejrzany o podpalenie opon. W dymie, w karambolu zginął kierowca

zobacz więcej wideo »
24-latek podejrzany o podpalenie opon. W dymie, w karambolu zginął kierowca
Foto: śląska policja | Video: śląska policja Podejrzewani o podpalenie opon pod wiaduktem

Już wracali do domu, ale młodszy z nich oblał jeszcze benzyną opony i podpalił. Usłyszał zarzut spowodowania katastrofy w ruchu lądowym. W niedzielnym karambolu na trasie S1 uczestniczyło 21 samochodów, zginął 36-letni kierowca, 18 osób zostało rannych.

Od początku zakładano, że to gęsty dym był najbardziej prawdopodobną przyczyną tragicznego karambolu na S1 w Jaworznie, do którego doszło w niedzielę po godzinie 22.

Pod wiaduktem znaleziono opony, wiele z nich było spalonych, jeszcze rano się dymiły. Wiadukt był mocno osmolony.

W poniedziałek prokuratura wszczęła śledztwo w kierunku spowodowania katastrofy w ruchu lądowym. W środę policjanci zatrzymali w Sosnowcu dwóch mężczyzn w wieku 24 i 34 lat. Jak informuje policja, byli zaskoczeni wizytą funkcjonariuszy i bez oporu oddali się w ich ręce. Śledczy nie zdradzają, jak do nich dotarli.

Starszy z mężczyzn został już zwolniony. To młodszy miał podpalić opony. Usłyszał zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa w ruchu lądowym, którego skutkiem była śmierć. Grozi mu nawet 12 lat wiezienia, dlatego prokuratura zawnioskowała o areszt tymczasowy.

- Zachowali się bezmyślnie, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, ale też nie przypuszczali, że to się może skończyć taką tragedią - mówi Aleksandra Nowara, rzeczniczka śląskiej policji.

Podpalenie i karambol

Z ustaleń policji wynika, że w niedzielę wieczorem pod wiaduktem drogi S1 spotkali się dwaj mężczyźni. Opalali tam miedziane kable (tak robią zbieracze złomu, by odzyskać metal sprzedać). Już wracali do domu, ale młodszy z nich zatrzymał się przy składowisku opon, oblał je benzyną i podpalił.

Kłęby gęstego dymu uniosły się nad wiadukt.

- Rozmawialiśmy z kierowcą, który jako pierwszy wjechał w dym. Poruszał się ciągnikiem siodłowym. Gdy wjechał w dym, gwałtownie nacisnął pedał hamulca, przez co następne samochody zaczęły na niego najeżdżać. Tak doszło do karambolu i wypadku śmiertelnego - wyjaśniał nam obecny na miejscu wypadku policjant.

W ciągnik wjeżdżały kolejne samochody. W sumie na obu jezdniach zderzyło się 21 samochodów.

Śmierć i kara

W karambolu rannych zostało 19 osób. Najciężej 36-letni mężczyzna z Tomaszowa Mazowieckiego. Był zakleszczony w audi. Strażacy wydobyli go przy pomocy specjalistycznego sprzętu, a ratownicy z pogotowia podjęli reanimację.

Podróżował z żoną i dwójką dzieci. Nie udało się go uratować.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Najostrożniejsi inwestorzy wstrzymują się z zakupami nowych mieszkań. Sugeruje to znaczny spadek zakupów gotówkowych lokali. "Wciąż jednak transakcje stricte gotówkowe odpowiadają za 53 procent pieniędzy trafiających na konta deweloperów" – zauważa Bartosz Turek, analityk Open Finanse. Zdaniem Marcina Krasonia z firmy Home Broker za spadki sprzedaży na rynku pierwotnym odpowiada wzrost cen. czytaj dalej »

NASA planuje wysłać człowieka na Wenus

Naukowcy chcą wysłać statek załogowy na drugą pod względem odległości od Słońca planetę Układu Słonecznego. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Mimo ciszy wyborczej, ten lokal wypełniony jest muzyką

Wybory w gminie Czerwonak nigdy nie są nudne. Zobacz TOTERAZ, jak został tam ozdobiony lokal wyborczy.

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »