tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Generał Pytel zatrzymany. Były szef kontrwywiadu usłyszy "zmieniony zarzut"

zobacz więcej wideo »
Generał Pytel zatrzymany. Były szef kontrwywiadu usłyszy "zmieniony zarzut"
 • Żandarmeria Wojskowa zatrzymała byłego szefa SKWŻandarmeria Wojskowa zatrzymała byłego szefa SKW
 • Sprawę Pytla komentował Robert Zieliński z tvn24.plSprawę Pytla komentował Robert Zieliński z tvn24.pl
 • TVN24 udało się porozmawiać z generałem PytlemTVN24 udało się porozmawiać z generałem Pytlem
 • Obrońca generała Pytla potwierdził zatrzymanieObrońca generała Pytla potwierdził zatrzymanie
 • Rozmowa z obrońcą generała Pytla o zarzutachRozmowa z obrońcą generała Pytla o zarzutach
 • "To tak jakby pan robił zarzut lekarzowi, że leczy""To tak jakby pan robił zarzut lekarzowi, że leczy"
Foto: Stanisław Kowalczuk / East News | Video: tvn24 Informacje o zatrzymaniu Pytla pojawiły się w środę rano

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała w środę byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, generała rezerwy Piotra Pytla. Były szef SKW ma mieć zmieniony zarzut w trwającym w jego sprawie śledztwie - poinformował rzecznik warszawskiej Prokuratury Okręgowej. Zarzuty wobec generała dotyczą przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego wskutek podjęcia kontaktów ze służbą obcego państwa, a dokładnie - rosyjską FSB.

Informacje o zatrzymaniu Pytla pojawiły się w środę rano w mediach społecznościowych. Rzecznik Komendanta Głównego ŻW podpułkownik Artur Karpienko potwierdził te doniesienia.

"Zatrzymują męża"

Żona generała, Dorota Pytel, powiadomiła o zatrzymaniu męża na swoim koncie na Twitterze. Początkowo napisała, że "ŻE" zatrzymuje męża, jednak w kolejnym tweecie doprecyzowała, że chodzi o "ŻW", czyli Żandarmerię Wojskową.


 

W rozmowie z TVN24 generał Pytel potwierdził, że został formalnie zatrzymany, a powodem było "nieuznanie faktu otrzymania zwolnienia lekarskiego". Po godzinie ósmej poinformował, że w jego domu "trwają czynności". Dodał też, że za chwilę będzie przewieziony do siedziby Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Obrońca: generał jest oburzony

Na antenie TVN24 obrońca generała Piotra Pytla, mecenas Antoni Kania-Sieniawski powiedział, że około 7 rano Żandarmeria Wojskowa zapukała do drzwi z nakazem doprowadzenia generała Pytla do prokuratury. - Oczywiście jest to połączone z zatrzymaniem - dodał.

Jak powiedział, ze wstępnych ustaleń wie, że chodzi o doprowadzenie jego klienta na dzisiejszą czynność, która miała odbyć się wczoraj. Z uwagi na badania lekarskie, które generał przechodził, nie mógł się stawić wczoraj w prokuraturze - wskazywał adwokat, podkreślając, że prokurator został o tym powiadomiony. Jak dodał, stosowne oświadczenie w tej sprawie zostanie przesłane prokuratorowi.

- Dziś były planowane kolejne badania pana generała, ale już nie udał się na te badania, ponieważ został zatrzymany - stwierdził mecenas. - Moje oświadczenie i zaświadczenie lekarskie nie wystarczyło panu prokuratorowi, który polecił zatrzymać pana generała - dodał.

Zaświadczenie lekarskie Piotra Pytla

"To tak, jakby robić zarzut lekarzowi, że leczy"

Czynności z udziałem generała planowane są na godzinę 12. Obrońca generała poinformował też, że generał jest stanowczo oburzony oraz że takie metody nie są stosowane pierwszy raz. - Mój klient nie przyznaje się do winy - zaznaczył Kania-Sieniawski.

- To tak jakby pan robił zarzut lekarzowi, że leczy. SKW jest od tego, żeby się kontaktować z innymi służbami, a przede wszystkim ze służbami wrogimi. Jeśli FSB była uznana za służbę wrogą Polsce, to funkcjonariusze i żołnierze SKW mają obowiązek kontaktować się celem zbierania informacji i ewentualnie pozyskiwaniem agentów tej służby. To jest po prostu wpisane w ich zawód. Teraz robi się z tego zarzut - powiedział Kania-Sieniawski.

"Nie mam sobie nic do zarzucenia"

Jego poprzednik w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, generał Janusz Nosek, stawił się w środę w prokuraturze wraz ze swoim adwokatem. - Złożyłem pewne oświadczenia i wnioski dowodowe - oświadczył Nosek po przesłuchaniu. - Nie mam sobie nic do zarzucenia. Wykonywałem swoje obowiązki wyłącznie w interesie państwa polskiego i wszystkie decyzje i kroki, jakie podejmowałem jako szef służby, służyły interesom sił zbrojnych, interesom bezpieczeństwa Polski i interesom bezpieczeństwa Sojuszu Północnoatlantyckiego - podkreślił.

- Wszelkie stawiane mi zarzuty są nieprawdziwe, oparte wyłącznie o przesłanki o charakterze politycznym - dodał generał.

Oglądaj
Generał Nosek: nie mam sobie nic do zarzucenia
Wideo: TVN 24 Generał Nosek: nie mam sobie nic do zarzucenia

Według informacji tvn24.pl wezwania do prokuratury generałowi Piotrowi Pytlowi oraz generałowi Januszowi Noskowi wręczył patrol żandarmerii w ubiegłym tygodniu.

Macierewicz: jest śledztwo

- Wobec generała Pytla jest prowadzone śledztwo, stawiane mu są zarzuty w związku z nielegalnym współdziałaniem z FSB - powiedział szef MON Antoni Macierewicz. - Nie sądzę, żebyśmy mieli do czynienia z jakimiś działaniami, które wykraczają poza prowadzenie postępowania związanego ze stawianiem zarzutów - dodał minister.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński wyjaśnił, że do zatrzymania doszło na polecenie wydziału do spraw wojskowych tej prokuratury. Dodał, że zatrzymany ma być przewieziony do prokuratury, gdzie usłyszy zmieniony zarzut w śledztwie, w którym ma już status podejrzanego. Nie podał szczegółów.

Prokurator: do trzech lat więzienia

Zatrzymany były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego ma mieć zmieniony zarzut w śledztwie w sprawie współpracy SKW ze służbą obcego państwa.

W grudniu 2016 roku warszawska prokuratura potwierdziła informacje mediów o zarzutach przekroczenia uprawnień, które postawiła byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego - generałowi Januszowi N. i jego następcy generałowi Piotrowi P. - oraz oficerowi SKW Krzysztofowi D. Grozi im do trzech lat więzienia.

- Zarzuty wobec nich polegają na przekroczeniu uprawnień funkcjonariusza publicznego wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez zgody prezesa Rady Ministrów, wymaganej przez ustawę o SKW i SWW - mówił ówczesny rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Michał Dziekański.

Artykuł 9 ustęp 2 ustawy o służbach kontrwywiadu i wywiadu wojskowego stanowi, że podjęcie przez szefów obu służb współpracy z "właściwymi organami i służbami innych państw" może nastąpić po uzyskaniu zgody prezesa Rady Ministrów, który przed wyrażeniem zgody zasięga opinii ministra obrony narodowej.

W tym śledztwie w kwietniu tego roku jako świadek zeznawał były premier Donald Tusk.

Co zarzuca się generałowi?

Obaj generałowie zostali wezwani w związku ze śledztwem, które wojskowa prokuratura prowadzi od ubiegłego roku. Niemal dokładnie rok temu prokuratorzy postawili już zarzuty z artykułu 231. kodeksu karnego obydwu generałom. Zarzucają im przekroczenie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków w związku ze współpracą SKW z rosyjską służbą FSB.

Umowa między oboma służbami została podpisana jeszcze w 2010 roku. - To była konieczność związana z transportem polskich żołnierzy i ich sprzętu z Afganistanu. Na taką współpracę byłą wcześniej wyrażona zgoda przez NATO - tłumaczył Marek Biernacki, który odpowiadał za koordynację służb specjalnych w rządzie Ewy Kopacz.

Jednak według wojskowych prokuratorów umowa została zawarta w sposób wadliwy i dlatego obydwaj byli szefowie wojskowego kontrwywiadu usłyszeli zarzuty.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (14)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Irene11

POLSKI WYWIAD MUSI SIĘ OCZYŚCIĆ Z ROSYJSKICH KONTAKTÓW BO TAK NAKAZUJE NATO I USA ,TO WSZYSTKO W TEMACIE.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   3
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    4
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   kapitan_popczyk

   Czy to zaświadczenie wystawiał lekarz sądowy i czy było dostarczone prokuraturze? Chyba nie bardzo.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     malta

     Czego Mlon nie podważy...

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       fred1959

       ..a na wschodzie bez zmian, śmieją się do łez.. :(

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         10
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         michel40
         michel40

         Na "chłopski rozum" zamyka usta tym co dużo wiedzą (dziennikarz, pani płk, generał), lub jak kto woli wątek drugi, szuka haków na Donalda.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           11
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            1
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           nero21

           "Tak, jesteśmy ludzkimi panami, bo jesteśmy panami, w przeciwieństwie do niektórych ludzi"
           22.02.017

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             10
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              1
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             tokmada
             tokmada

             Ale to oczywiście "nie ma żadnego związku" z wypowiedziami Pana generała Pytla w kontekście głośnej ostatnio sprawy Pani major Magdaleny E.?

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               12
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                1
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Louis
               Louis

               Czyzby za duzo wiedzial?

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 11
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  1
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 zelalem

                 Nie chciał się leczyć??
                 No to zbrodnia!

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   2
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    1
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   antymoher
                   antymoher

                   Zaczynają się represje.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     13
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      2
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     turwal
                     turwal

                     Represje wciąż trwają.
                     Zgodnie ze stalinowską zasadą :
                     KTO NIE JEST Z NAMI TEN JEST PRZECIWKO NAM

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       11
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        1
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Jacek6clx
                       Jacek6clx

                       zgadza się zaczynają się represje dla przestępców.Czas najwyższy

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         1
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          2
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Wojtala44
                         Wojtala44

                         To co napisałem przed chwilą to oczywiście do Jacka6clx

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           0
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Więcej komentarzy - rozwiń
                           Zasady forum
                           Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                           Pozostałe informacje

                           MUNDIAL 2018
                           Faza grupowa
                           Faza grupowa
                           Faza grupowa

                           Sprawdź, czy zagraża Ci smog

                           TVN Meteo

                           Przeskoczył barierki i wyciągnął syna z płonącego samochodu

                           Dean Jones, narażając życie, wyskoczył za barierki, by ratować swojego syna, który rozbił samochód w wyścigu NASCAR. Zobacz TOTERAZ.

                           INFORMACJE ZE ŚWIATA »

                           Trump o natychmiastowych deportacjach bez procesu

                           Trump o natychmiastowych deportacjach bez procesu

                           Wszystkie osoby, które będą próbowały nielegalnie przekroczyć granicę Stanów Zjednoczonych, powinny być natychmiast odsyłane do swojego kraju bez żadnego postępowania sądowego - oświadczył prezydent USA Donald Trump w mediach społecznościowych. Porównał jednocześnie imigrantów do "najeźdźców", którzy próbują "włamać się" do jego kraju. zobacz więcej »

                           INFORMACJE SPORTOWE »

                           Zombie na ulicach, czyli nowy spot Tramwajów Warszawskich

                           "Terapia bywa brutalna, ale to nic w porównaniu z 50-tonowym tramwajem. Tam, w prawdziwym świecie. Odłóż smartfon i żyj!" Zobacz TOTERAZ.

                           Zwolennicy Muharrema Incego, Stambuł, Turcja. (Fot. Sedat Suna / PAP / EPA(Fot. MOHAMMED SABER/PAP/EPA) czytaj dalej »