tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zajeżdżanie, hamowanie, cwaniakowanie. W drodze, na A2...

Zajeżdżanie, hamowanie, cwaniakowanie. 
W drodze, na A2...
Foto: Autostrady Polska | Video: Autostrady Polska Jeden dzień na A2

Blokowanie lewego pasa? Jest. Wyprzedzanie pasem awaryjnym? Jest. Nagłe hamowanie? Też jest. Wszystko w czasie jednej podróży po autostradzie A2. - Chciałem pokazać, dlaczego jazda w Polsce wymaga stalowych nerwów - mówi autor nagrania, które trafiło do naszej redakcji.

Pan Radosław regularnie musi jeździć autostradą, bo tego wymaga jego praca. I - jak mówi - regularnie ciśnienie podnoszą mu inni kierowcy.

- Nie ma dnia, żeby nie działo się coś ciekawego. Wyprzedzanie pasem awaryjnym to normalka. Tak samo jak kierowcy, którzy kilometrami jadą lewym pasem, chociaż prawy jest pusty - opowiada.

To, co dla pana Radka jest normalką, dobrze widać na filmie, który trafił do tvn24.pl.

- W zeszłym tygodniu jechałem z Konina do Poznania i z powrotem. W czasie jazdy włączyłem kamerę - tłumaczy.

Jeden dzień, pięć sytuacji

Po przejechaniu 200 kilometrów miał już wystarczająco dużo materiału, żeby zmontować kompilację różnych wybryków na A2.

Nagranie rozpoczyna się od rozbitego na poboczu samochodu ciężarowego. Uderzył w barierki, a jego ładunek - czyli kostka brukowa - rozsypały się na lewym pasie.

Druga sytuacja to dwóch "królów lewego pasa" w akcji. Dwa samochody - czarny i biały mkną pasem szybkim, chociaż ten wolny jest pusty. Jeden i drugi kierowca zasłużył na mandat, bo polski kodeks wymaga, aby w miarę możliwości jechać po prawej stronie. W pewnym momencie ciemny samochód decyduje się na wyprzedzanie - korzysta w tym celu z pasa prawego.

Trzecia część to już popisy kierowcy białego samochodu dostawczego. Na filmie widać, jak włącza się do ruchu (poprawnie wjeżdżając najpierw na pas prawy) i po chwili skręca na pas lewy. Tuż przed maskę pana Radka, który musiał hamować, żeby nie doszło do zderzenia.

Scenka czwarta przedstawia kierowcę ciemnego SUV-a, który nie zamierza czekać, aż dwa jadące przed nim tiry skończą wyprzedzanie. Przyspiesza i wymija ciężarówki pasem awaryjnym.

Piąta sytuacja przedstawia kierowcę ciemnego samochodu osobowego, który za późno orientuje się, że zbliża się do swojego zjazdu z A2. Żeby się zmieścić, naciska ostro na hamulec. Ignorując przy tym fakt, że za nim - po pasie szybkim - jedzie pan Radosław.

"Ciągle się uczymy"

Z wieloma widocznymi na nagraniu zachowaniami od dawna próbuje walczyć policja.

- Organizujemy różne akcje, podczas których karzemy kierowców, którzy prowokują niebezpieczne sytuacje na drodze. Skupiamy się w nich między innymi na osobach, które nie stosują się do obowiązku jazdy po prawej stronie - tłumaczy st. sierż. Jadwiga Czyż z łódzkiej drogówki.

Pan Radosław podkreśla, że wielu kierowców ciągle nie przyzwyczaiło się do jazdy autostradą.

- Mam wrażenie, że ciągle uczymy się jazdy, która nie będzie stanowiła zagrożenia. Nie ma się jednak co dziwić. Autostrady są raptem od kilkunastu lat - zauważa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Pozostałe informacje

Mimo ciszy wyborczej, ten lokal wypełniony jest muzyką

Wybory w gminie Czerwonak nigdy nie są nudne. Zobacz TOTERAZ, jak został tam ozdobiony lokal wyborczy.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Ceny dyktują warunki. "Inwestorzy boją się kupić mieszkanie, za które przepłacą"

Najostrożniejsi inwestorzy wstrzymują się z zakupami nowych mieszkań. Sugeruje to znaczny spadek zakupów gotówkowych lokali. "Wciąż jednak transakcje stricte gotówkowe odpowiadają za 53 procent pieniędzy trafiających na konta deweloperów" – zauważa Bartosz Turek, analityk Open Finanse. Zdaniem Marcina Krasonia z firmy Home Broker za spadki sprzedaży na rynku pierwotnym odpowiada wzrost cen. czytaj dalej »

NASA planuje wysłać człowieka na Wenus

Naukowcy chcą wysłać statek załogowy na drugą pod względem odległości od Słońca planetę Układu Słonecznego. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Edinson Cavani podczas meczu Paris Saint Germain - SC Amiens w Paryżu (Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »