tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS
Na żywo

"Z całym szacunkiem dla polityków, jesteście robieni w bambus"

Właśnie pojawiły się
nowe informacje - pokaż
"Z całym szacunkiem dla polityków, jesteście robieni w bambus"

- Można rozmawiać o życiu publicznym, społecznym w ten sposób, w jaki tutaj rozmawialiśmy, mimo że różnią nas poglądy. Największy spór dotyczył podatków, ale to było do przewidzenia - skomentował debatę z udziałem ekonomistów jej organizator, prezes PiS Jarosław Kaczyński. 25 ekspertów przez prawie cztery godziny dyskutowało o finansach państwa, podatkach, rynku pracy i polityce prorodzinnej.

Na zakończenie debatę podsumował jej organizator, Jarosław Kaczyński. Podkreślił zbieżność poglądów uczestników ws. polityki demograficznej. - Inaczej już było w sprawach związanych z pracą. Największy spór dotyczył podatków, ale to było do przewidzenia - mówił Kaczyński. - To, że się spieramy, to nic złego, to dobry objaw - ocenił. Debatę okręśłił jako wyraz "nadania innego kształtu życiu publicznemu".

Podkreślił, że propozycje ekonomiczne PiS "to nie jest alternatywa pełna". Zapowiedział, że program gospodarczy partii będzie jeszcze uzupełniany.

Oglądaj
Kaczyński: Największy spór dotyczył podatków
Wideo: tvn24 Kaczyński: Największy spór dotyczył podatków

Chciałbym, żeby tak w Polsce rozmawiano w wielu innych miejscach, żeby ta fatalna wojna rozpoczęta siedem lat temu i cały czas trwająca, mająca w końcu i bardzo tragiczne skutki, została zakończona.

Jarosław Kaczyński

Kaczyński z góry zaprosił uczestników debaty na kolejne spotkania, które jednak - jak zaznaczył - powinny być nieco inaczej zorganizowane. Jego zdaniem, dyskusję powinno poprzedzić kilka referatów, przedstawiających sytuację makroekonomiczną.

Prezes PiS stwierdził, że - jak pokazała debata - pomimo różnicy poglądów, postaw politycznych i życiorysów, "można rozmawiać o życiu publicznym, społecznym". - Chciałbym, żeby tak w Polsce rozmawiano w wielu innych miejscach, żeby ta fatalna wojna rozpoczęta siedem lat temu i cały czas trwająca, mająca w końcu i bardzo tragiczne skutki, została zakończona - dodał.

Oglądaj
"Mimo różnicy poglądów, można rozmawiać"
Wideo: tvn24 "Mimo różnicy poglądów, można rozmawiać"

Kończy się debata na temat programu gospodarczego PiS. Prezes Jarosław Kaczyński dziękuje wszystkim ekonomistom za udział w dyskusji, która w jego opinii była bardzo interesująca.

Stanisław Kluza, były szef KNF: Najważniejsza jest kwestia demograficzna. Demografia będzie hamować rozwój kraju. W Polsce jest dyskryminacja podatkowa osób wychowujących dzieci.

Oglądaj
Kluza: Demografia główną barierą rozwojową Polski
Wideo: tvn24 Kluza: Demografia główną barierą rozwojową Polski

Cezary Mech, były wiceminister finansów: Kluczowe wyzwania to stworzenie efektywnej polityki prorodzinnej, stworzenie miejsc pracy i optymalizacja wydatków budżetowych. Nie można opodatkowywać inwestycji, ani dzieci, bo ich w przyszłości nie będzie i nie będzie wzrostu gospodarczego. Kluczowa jest diagnoza: dlaczego miejsca pracy dla Polaków powstały za granicą, a nie w Polsce? Żeby przyciągnąć miejsca pracy należy optymalizować wydatki budżetowe i zmniejszyć obciążenia dla tych, którzy generują rozwój, a obciążać mocniej tych, którzy tej funkcji nie spełniają.

Oglądaj
Mech: Nie można opodatkowywać inwestycji ani dzieci
Wideo: tvn24 Mech: Nie można opodatkowywać inwestycji ani dzieci

Jan Wojtyła z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach: Jest fatalna sytuacja na rynku pracy. Tzw. umowy śmieciowe to umowy wyzysku. Trzeba uszczelnić system umów o pracę. Należy też zwiększać zatrudnienie, wtedy jest więcej pieniędzy z podatków. Polityka zatrudnienia powinna być promocją szans, odpowiednio wkomponowaną w układ podatkowy, z promocją małych i średnich firm.

Kończy się dyskusja o podatkach, zaczyna się debata o pracy.

Dr Andrzej Sadowski z Centrum im Adama Smitha: Dziś UE daje, żeby obywatele Polski nie płacili podatku dochodowego w kraju. 100 najbogatszych Polaków nie byłoby bogatymi, gdyby płacili podatki w Polsce. (...) Podatki dyskryminują rodzinę. Skala podatku VAT uderza w rodzinę, bez radykalnego obniżenia opodatkowania pracy, nie będzie wzrostu gospodarczego.

Oglądaj
Sadowski: Podatki dyskryminują rodzinę
Wideo: tvn24 Sadowski: Podatki dyskryminują rodzinę

Ireneusz Jabłoński, Centrum im. Adama Smitha: W dzisiejszych warunkach wydajemy 180 miliardów złotych na pomoc społeczną, a na inwestycje - 30 mld zł. System podatkowy jest karkołomny i niesprawiedliwy dla tych, którzy chcą pracować. Bez zmniejszenia opodatkowania pracy nie poprawimy rynku pracy. Skoncentrujmy się na tym, jak poprawić komfort tych, którzy wytwarzają.

Oglądaj
"System podatkowy jest karkołomny i niesprawiedliwy"
Wideo: tvn24 "System podatkowy jest karkołomny i niesprawiedliwy"

Dr Łukasz Hardt, ekonomista UW: Powinniśmy opodatkowywać konsumpcję, a w mniejszym stopniu pracę i inwestycje. Zabrakło (w programie PiS - red.), co opodatkowywać i co powinno zrobić państwo.

Oglądaj
"Powinniśmy opodatkować konsumpcję, a nie pracę"
Wideo: tvn24 "Powinniśmy opodatkować konsumpcję, a nie pracę"

Jerzy Żyżyński, ekonomista: Podatek od hipermarketów to szukanie dochodów tam, gdzie są osiągane, a w rzeczywistości są ukrywane. Myślę, że ważne byłoby opodatkowanie nadpłynności banków. Powinny być opodatkowane, a nie premiowanie poprzez lokowanie w Banku Centralnym.

Oglądaj
Żyżyński: Ważne opodatkowanie nadpłynności banków
Wideo: tvn24 Żyżyński: Ważne opodatkowanie nadpłynności banków

Prof. Jerzy Kropiwnicki: Trzeba rozważyć wykupienie części sektora bankowego przez Polskę. Poziom uzależnienia banków od kapitału zagranicznego jest zbyt duży.

Oglądaj
Kropiwnicki o wykupieniu przez Polskę części banków
Wideo: tvn24 Kropiwnicki o wykupieniu przez Polskę części banków

Leokadia Oręziak z SGH: Prędzej Polska zbankrutuje niż doczekamy się emerytur z OFE. Polski nie stać na drugi filar emerytalny. Jest niezwykle niesprawiedliwy dla przyszłych emerytów. OFE nie rozwiązuje żadnych problemów, tylko tworzy nowe, a dochody na emeryturze uzależnia od rynku finansowego.

(...) Jako kraj jesteśmy skazani na łaskę rynków finansowych, pożyczamy pieniądze bardzo drogo, niewiele taniej niż Grecja czy Hiszpania. Dopóki nam pożyczają pieniądze, nasz okręt płynie, ale gdy nastroje się załamią, będzie kłopot.

Oglądaj
"Prędzej Polska zbankrutuje niż doczekamy się emerytur z OFE"
Wideo: tvn24 "Prędzej Polska zbankrutuje niż doczekamy się emerytur z OFE"

Na liście obecności podpisywanej przez wchodzących na salę ekspertów widnieje 25 nazwisk. 19 z nich widniało na pierwotnie zaprezentowanej liście 39 zaproszonych osób.

 

 

1. Grażyna Ancyparowicz
2. Ryszard Bugaj
3. Adam Glapiński
4. Stanisław Gomułka
5. Robert Gwiazdowski
6. Ireneusz Jabłoński
7. Andrzej Kazimierczak
8. Stanisław Kluza
9. Jerzy Kropiwnicki
10. Elżbieta Mączyńska
11. Cezary Mech
12. Witold Modzelewski
13. Jerzy Osiatyński
14. Leokadia Oręziak
15. Andrzej Sadowski
16. Janusz Szewczak
17. Jan Wojtyła
18. Marek Zuber
19. Jerzy Żyżyński

Osoby z listy zaproszonych, które pojawiły się na sali.

 

Sześć osób pojawiło się na sali pomimo tego, że nie figurowały na oryginalnej liście.

 

1. Bolesław Banaszkiewicz
2. Marek Ditel
3. Łukasz Hardt
4. Maciej Rapkiewicz
5. Krzysztof Rogala
6. Jacek Wróbel

Osoby, które wpisały się na listę obecności, ale nie były na pierwotnej liście zaproszonych.

 

20 zaproszonych ekonomistów nie wzięło udziału w debacie.

 

1. Mariusz Andrzejewski
2. Leszek Balcerowicz
3. Marek Belka
4. Andrzej Bratkowski
5. Elżbieta Chojna-Duch
6. Witold Dąbrowski
7. Zyta Gilowska
8. Mirosław Gronicki
9. Jerzy Hausner
10. Grzegorz Kołodko
11. Cezary Kosikowski
12. Teresa Lubińska
13. Józef Olesiński
14. Stanisław Owsiak
15. Ryszard Petru
16. Krzysztof Rybiński
17. Andrzej Rzońca
18. Andrzej Wernik
19. Andrzej Wojtyna
20. Anna Zielińska-Głębocka

Osoby z pierwotnej listy zaproszeń, które nie przyszły na debatę.

Robert Gwiazdowski, Centrum im. Adama Smitha: Emerytury można finansować z innych podatków, nie z opodatkowania pracy. To najgorszy możliwy podatek, na który składa się zaliczka na PIT, składki zdrowotne. Bez likwidacji tego klina, nie będzie wzrostu gospodarczego.

Oglądaj
Gwiazdowski: Podatek dochodowy to bohater mediów, nie budżetu
Wideo: tvn24 Gwiazdowski: Podatek dochodowy to bohater mediów, nie budżetu

Prezes PiS Jarosław Kaczyński: Odnajduję w pańskiej wypowiedzi fragment demagogii. Nie możemy doprowadzić tego, że wszystkie przepisy przejściowe będą proste.

Istnieje problem, czy będziemy mieli środki, żeby zaspokajać elementarne potrzeby społeczne.
W ekonomii używa się pojęcia elastyczności popytowej/podażowej. Proponuję elastyczności pauperyzacyjną - odporność społeczną na pauperyzację niektórych grup społecznych i nawet odliczając element empatii, należy to brać pod uwagę, jako ważny czynnik społeczny.

Oglądaj
"Odnajduję w Pańskiej wypowiedzi demagogię"
Wideo: tvn24 "Odnajduję w Pańskiej wypowiedzi demagogię"

Robert Gwiazdowski, Centrum im. Adama Smitha: Podatek dochodowy to bohater mediów, ale nie budżetu. Podatek należny za rok 2011 wyniósł 47 mld zł, z kolei wpływy z akcyzy to 59 mld zł. Dochody podatkowe emerytów i rencistów to prawie 167 mld zł, czyli prawie 28 proc. wszystkich dochodów podatkowych. To znaczy, że 1/3 wpływów z podatku dochodowego uzyskiwanych w Polsce, to wpływy ze świadczeń społecznych. Jakbyśmy do tego dołożyli wpływy podatkowe ze sfery budżetowej, czyli administracji, to będzie ponad połowa przychodów podatkowych. To jest p odatek bez sensu nie tylko w Polsce, ale na całym świecie - Warren Buffett strasznie narzekał, że zapłacił podatek dochodowy, proporcjonalnie do dochodów, niższy od swojej sekretarki.

W Polsce są 2 mln małych przedsiębiorców, którzy razem z rodzinami zagłosują na tego, kto zapewni im maksymalnie prosty system podatkowy. Wbrew pozorom zdecydowana większość firm nie prowadzi działalności po to, by zrobić przekręt naVAT, tylko by zarobić.  Przepisy generują jednak nielegalne działania. Firmy wykorzystują więc luki podatkowe, bo w skomplikowanym systemie muszą one być

Prof. Jan Wojtyła, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach: Dyskusja ta zwraca uwagę na ułomność systemu podatkowego. Czas reformy podatkowej nadszedł, i to jest czas spóźniony. (...)Trudno o stabilność przedsiębiorców, jeśli ustawa o VAT zmienia się kilka razy w ciągu roku.

Marek Zuber, ekonomista, analityk finansowy: Boję się rozwiązań, które są tu zaproponowane (programie PiS - red.). Kierunek jak najbardziej, ale szczegóły wymagają dopracowania. Nie twierdzę, że podatek bankowy i dla sieci handlowych nie mają sensu w okreslonych sytuacjach. Ale nie miejmy złudzeń: te podatki zostaną przerzucone w całości na klientów

Witold Modzelewski, były wiceminister finansów: Na podatkach się zarabia, a coraz mniej tych podatków trafia do budżetu. Podatków dochodowych nikt nie naprawi, trzeba zacząć od nowej ustawy.
Z całym szacunkiem dla parlamentarzystów, polityków jesteście robieni w bambus, podkłada się wam projekty, które uchwalacie, robi się coś w interesie prywatnym, robiąc z tego fasadę interesu publicznego (...), a od dawna wiadomo, że podatki dochodowe są sprywatyzowane i na nich się zarabia, na optymalizacji podatkowej.

Oglądaj
"Jesteście robieni w bambus"
Wideo: tvn24 "Jesteście robieni w bambus"

Prof. Andrzej Kazimierczak, członek Rady Polityki Pieniężnej: Program PiS w połowie odpowiada na problem unikania płacenia podatków (chodzi o podatek bankowy i od sieci handlowych - red.). Trzeba sięgać do dochodów ponadprzeciętnych ze względu na malejącą wydajność dochodów rosnących. Prawdopodobieństwo wzrostu cen nie jest duże, chociażby z uwagi na konkurencję na rynku. Należy wprowadzić wszystkie zmiany wpływające na zmniejszenie deficytu.

Oglądaj
"Przedsiębiorstwa unikają płacenia podatków"
Wideo: tvn24 "Przedsiębiorstwa unikają płacenia podatków"

Podatek VAT jest bzdurny, dlaczego musimy z niego zrezygnować. Oczywiście, nie da się tego zrobić z dnia na dzień, ale odchodzić od niego stopniowo.

Jacek Wróbel

Jacek Wróbel, ekonomista: System finansowy jest nieszczelny, podatki są nieściągalne. System finansowy powinien być jasny i przejrzysty. Jest chaos decyzji, powinniśmy wprowadzić podatek transakcyjny, powinien być podatkiem podstawowym. Wprowadziłbym też coś, co się nazywa podatkiem dochodowym na poziomie 50 proc. Podatek VAT jest bzdurny, dlaczego musimy z niego zrezygnować. Oczywiście, nie da się tego zrobić z dnia na dzień, ale odchodzić od niego stopniowo.

 

Oglądaj
"Jestem rozczarowany tą dyskusją"
Wideo: tvn24 "Jestem rozczarowany tą dyskusją"

Prof. Andrzej Kazimierczak, członek Rady Polityki Pieniężnej: Postawienie zdecydowanej tezy, że przedsiębiorstwa unikają płacenie podatków, nie jest przesadzone.

(...) Program PiS powinien iść w kierunku uelastycznienia rynku pracy. Tymczasem w programie widzimy, gdy po dwukrotnym zatrudnieniu na czas określony był obowiązek zatrudnienia na czas nieokreślony. Powinniśmy szukać elastycznych form zatrudnienia, choć zatrudnienia na czas określony.

Państwo jest słabe, nie potrafi efektywnie wydawać swoich funduszy, a problemy gospodarki zasypuje środkami z funduszy UE.

dr Łukasz Hardt

Dr Łukasz Hardt, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego: Państwo jest słabe, nie potrafi efektywnie wydawać swoich funduszy, a problemy gospodarki zasypuje środkami z funduszy UE. Problemu polskiej wsi nie rozwiązały dopłaty dla rolników.

Zaczęła się dyskusja o systemie podatkowym

Jerzy Osiatyński, doradca prezydenta ds. ekonomicznych zaapelował, by bardziej merytorycznie rozmawiać o propozycjach PiS.

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK: Jesteśmy w przedsionku poważnego kryzysu, o którym Polacy nie mają pojęcia. Polacy nie posiadają jako naród żadnego majątku. Te 500 mld zł oszczędności, jakie mają, zanieśli do zagranicznych banków. Rząd powinien zatkać dziury, z których uciekają pieniądze - 200 miliardów złotych - na rzecz zagranicznych podmiotów.
Sytuacja jest poważna, apeluję do ekonomistów o kolejne spotkanie, aby opracować plan ratunkowy.

Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego: Czy priorytetem jest sektor realny czy polityka monetarna? To musi współgrać. A nie współgra, w związku z tym mamy bezrobocie.

Oglądaj
"Wszystko musi współgrać. A tak nie jest"
Wideo: tvn24 "Wszystko musi współgrać. A tak nie jest"

Naszym największym błędem jest to, że nie rozwijamy się w tych sektorach, które są przyszłością, ale w tych, które czynią z nas peryferia - stwierdził prof. Adam Glapiński.

Minione dwie dekady to był czas, kiedy gospodarka rosła. Prawie wszyscy zyskiwali, bogaci więcej, biedni mniej. Dzisiaj stoimy przed innym problemem. Ktoś będzie musiał tracić. To wielkie wyzwanie dla klasy politycznej - powiedział prof. Ryszard Bugaj.

Oglądaj
"Ktoś będzie musiał tracić"
Wideo: tvn24 "Ktoś będzie musiał tracić"

Od 2010 roku premier Donald Tusk i minister Jacek Rostowski poszli w dobrym kierunku, czyli zmniejszania deficytu. Nie jestem pewien tylko, czy stosują dobre metody, na przykład redukując państwowe inwestycje - mówił prof. Gomułka.

- Mamy wiele problemów, głównym jest spory poziom długu publicznego i prywatnego - mówi prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, który analizuje też sytuację Polski i UE w kontekście globalnym. - Mamy silne spowolnienie gospodarcze w Europie - mówi ekonomista.

Zebrani ekonomiści zaczęli debatę od analizy obecnej sytuacji gospodarczej Polski i głównych trendach na przyszłość.

Dyskutują między innymi o kwestii przyrostu naturalnego, wyjeżdżania z kraju ludzi za pracą i wynikających z tego implikacji dla finansów państwa.

Wiceszefowa PiS Beata Szydło w skrócie przedstawiła przedłożoną przez jej partię propozycję zmian w finansach państwa.

Na debacie nie pojawiła się profesor Zyta Gilowska. - Jej nieobecność jest dla nas poważną stratą. Niestety znalazła się w szpitalu i ma dzisiaj poważną operację. Pani profesor poprosiła, abym przekazał tą informację - wyjaśnił prezes PiS.

Oglądaj
Zyta Gilowska nie pojawi się na debacie
Wideo: tvn24 Zyta Gilowska nie pojawi się na debacie

Przyszliśmy tutaj z pełną pokora wysłuchać państwa opinii i uwzględnić je w takim wymiarze, w jakim będzie to możliwe - powiedział Jarosław Kaczyński do zebranych panelistów.

Prowadzący debatę dziennikarz Krzysztof Skowroński rozpoczął spotkanie.

Rozpoczęcie debaty, zaplanowane na godzinę 11.30, najwyraźniej opóźni się. Przy stole przygotowanym dla ekspertów siedzi na razie tylko kilka osób.

Źródło: tvn24 O godzinie 11.30 eksperci dopiero się zbierali

Oglądaj
Jarosław Kaczyński dotarł na debatę
Wideo: tvn24 Jarosław Kaczyński dotarł na debatę

Do siedziby Polskiej Akademii Nauk na debatę przybył prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

- Jesteśmy gotowi do korekt naszego planu. Spotykamy się przecież po to, aby nasza wiedza w sferach ekonomicznych została wzbogacona - powiedział przed wejściem. - Nasz program jest częściowy i trzeba go na pewno uzupełnić. Pełny chcemy mieć gotowy na wiosnę przyszłego roku - dodał Kaczyński.

 

Prezes PiS zapowiedział, że dzisiejsza debata nie będzie jedyną taką inicjatywą. - Mamy nadzieję, że praktyka spotkania polityków i ekonomistów stanie się stałym elementem debaty społecznej - stwierdził.

 

 

Debata ma się rozpocząć o godzinie 11.30 i będzie transmitowana w TVN24. Otworzy ją Jarosław Kaczyński, a od godziny 12 mają debatować paneliści. Po trzech i pół godzinie na scenę ponownie ma wkroczyć prezes PiS i podsumować dyskusję.

Oglądaj
Hofman zapowiada debatę
Wideo: tvn24 Hofman zapowiada debatę

Liczni chętni


Organizatorzy zapewniają, że w wydarzeniu weźmie udział 30 ekspertów. Dokładna lista obecności nie jest jednak jeszcze znana. Rzecznik PiS oznajmił jedynie, że na około 40 zaproszeń, 30 osób potwierdziło chęć udziału. Na dokładną listę nazwisk każe czekać do początku debaty.

 

Udziału odmówił między innymi prof. Leszek Balcerowicz, Grzegorz Kołotko czy Ryszard Petru. Zaproszenia nie otrzymał natomiast minister finansów Jacek Rostowski. - My chcemy go zastąpić własnym ministrem, a nie robić coś z nim. Z nim nic robić się już nie da. Jeśli jednak bardzo chciałby przyjść, to miejsce i krzesło przy stole się znajdzie - stwierdził rzecznik PiS Adam Hofman.

 

Wizja przyszłości opozycji


Debata będzie dotyczyć przedstawionego przez PiS programu zmian w finansach publicznych, które miałyby uratować Polskę przed kryzysem. Wśród propozycji PiS są m.in. zmiany w systemie podatkowym, 10-letni plan walki w bezrobociem, wsparcie dla rodzin, przywrócenie możliwości przechodzenia na emeryturę w wieku 60 i 65 lat, podatek bankowy i podatek dla hipermarketów.

 

- Jeśli pojawią się jakieś kontrpropozycje do naszego planu, będą zgodne z naszym myśleniem o państwie i lepsze niż nasze, to jesteśmy gotowi rozmawiać i je przyjąć  - stwierdził rzecznik PiS.

 

- Wyniki debaty zostaną zebrane i przygotowane w formie publikacji. Egzemplarz oczywiście wyślemy ministrowi Rostowskiemu - dodał Adam Hofman.

Podziel się...

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (46)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
zegnajcie

Bardzo madre wypowiedzi Panow Witold Modzelewski,Jacek Wróbel, Robert Gwiazdowski ci Panowie maja konkrety , brawo! Mamy dobrych fachowcow w kraju ale nikt ich nie slucha. Taka debata pokazuje ze wlasnie krajem powinni rzadzic eksperci a nie politycy.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   bianca

   No i Jaroslaw udowodnil, ze mozna rozmawiac. A kiedy brakuje rozmowcow, zawsze mozna zaprosic kolejne 6 osob.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      2
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     bianca

     Kto mi wyjasni obecnosc 6 osob pierwotnie niezaproszonych, a mimo wszystko zaproszonych w ostatniej chwili? Czy ta rezerwa intelektualistow i ekspertow wie co to jest godnosc osobista?

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       5
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        2
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       irekwj
       irekwj

       no, dobra, co będzie teraz z tymi podatkami, bo nie wiem dalej i czy od jutra nas będzie przyrastało, czy dopiero od października ?

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         3
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         C742
         C742

         25 specjalistów...
         ...a wystarczyłby jeden psychiatra.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           5
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Cloud1
           Cloud1

           Hofman, miało być ponad 30-tu.Przyszło 19 i 6 z łapanki.Zyta "ze względu na stan zdrowia"........no jak za komuny.Naprawdę.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             3
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              1
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             sundayman

             Całe to ględzenie jest jak zwykle całkowitą stratą czasu dla zabawy Prezesa Prezesów. Jestem właścicielem małej firmy, i bez kamer powiem co trzeba zrobić :
             1. Zmniejszyć obciążenia wynagrodzeń - mam w tej chwili pracę dla 2 dodatkowych osób - ale z takimi kosztami zusów i srusów nie mam możliwości ich zatrudnić - więc będę rozwiń

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               4
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Donald Ambergold
               Donald Ambergold

               Ja stawiam na złoto i samoloty, to jedyne wyjście.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 1
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 molten

                 Wielu występującym w tej dyskusji włos na głowie się jeżył (nie tylko w przenośni, ale i dosłownie) gdy zobaczyli jak ich Jarosław wykorzystał.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   3
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    1
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   rutkowski1PiS
                   rutkowski1PiS

                   Jestem pod Wrażeniem ! , powiadam wam

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      9
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Więcej komentarzy - rozwiń
                     Zasady forum
                     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                     Pozostałe informacje

                     Sprawdź, czym oddychasz

                     Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

                     Siemoniak: Chciałbym, żeby Tusk kandydował na prezydenta. Brakuje go

                     - Na razie jego miejsce jest tam, w Brukseli - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, zapytany o jego oczekiwania względem Donalda Tuska. - Chciałbym bardzo, żeby kandydował na prezydenta w 2020 roku. Wielu polityków PO powiedziało to już przede mną kilkukrotnie, brakuje go. Natomiast dziś jego miejsce jest tam - przekonywał. Były minister w rządzie Donalda Tuska zabrał też głos w sprawie gen. Kraszewskiego i tarczy antyrakietowej. zobacz więcej »

                     INFORMACJE BIZNESOWE »

                     Wielka unijna agencja oficjalnie 
w Warszawie. Szydło: przechodzimy do historii

                     Wielka unijna agencja oficjalnie
                     w Warszawie. Szydło: przechodzimy do historii

                     Rola agencji Frontex, która zajmuje się bezpieczeństwem Europy i Europejczyków, jest nie do przecenienia - podkreśliła we wtorek premier Beata Szydło podczas uroczystości związanej z wejściem w życie porozumienia o siedzibie agencji Frontex w Warszawie. zobacz więcej »

                     INFORMACJE SPORTOWE »

                     Liverpool jak Milan w pamiętnym finale. "Przestaliśmy grać"

                     Liverpool jak Milan w pamiętnym finale. "Przestaliśmy grać"

                     W 2005 roku w finale Ligi Mistrzów Liverpool odrobił trzy bramki w pamiętnym finale Ligi Mistrzów z Milanem. We wtorek tego samego wyczynu i na dodatek w starciu właśnie z The Reds dokonała Sevilla. Menedżer angielskiej drużyny Juergen Klopp jeszcze długo nie mógł dojść do siebie po spotkaniu. - Powinniśmy tego uniknąć - przyznał. zobacz więcej »

                     Koty są jakieś inne, a te - nawet bardzo!

                     Nie pomylicie ich z żadnym innym kotem, bo są jedyne w swoim rodzaju. Oto trzy kocie gwiazdy Internetu - każda z innej bajki. Zobacz TOTERAZ

                     Bogota, Kolumbia. Protest przeciwko seksualnym napaściom na dzieci (fot. Mauricio Osorio/EPA/PAP) czytaj dalej »