tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zyta Rudzka w "Xięgarni": moja bohaterka też chce się "sztachnąć" życiem

Gościem "Xięgarni" była pisarka Zyta Rudzka
Źródło: tvn24 Gościem "Xięgarni" była pisarka Zyta Rudzka

Zawsze moi bohaterowie mają ciała. Jest płeć, erotyzm, seksualność, ból, radość - powiedziała w "Xięgarni" pisarka Zyta Rudzka. Jej najnowsza powieść "Krótka wymiana ognia" opowiada o rozterkach starzejącej się kobiety.

Zyta Rudzka, pisarka i dramatopisarka, z wykształcenia jest psychologiem. Debiutowała jako poetka wierszem "Ludzie". Jest laureatką między innymi Nagrody im. Jarosława Iwaszkiewicza czy Nagrody im. Stanisława Piętaka. Autorka takich powieści jak "Mykwa" i "Ślicznotka doktora Josefa".

Jej najnowsza powieść "Krótka wymiana ognia" to portret starzejącej się kobiety. Punktem wyjścia są wydarzenia historyczne z przełomu 1944 i 1945 roku - zbiorowe samobójstwa niemieckich kobiet, ale opowieść skupia się wokół problemu przemijania, związanymi z nim zmianami ciała i potrzeb.

- Dla mnie to jest całkiem naturalne, że zawsze moi bohaterowie mają ciała, z całą też konsekwencją tego, czyli jest płeć, jest erotyzm, jest seksualizm, jest ból, jest radość w końcu. Dlaczego miałam odjąć ciało mojej starej kobiecie? Ona też chce się 'sztachnąć' życiem. Młody chce, dlaczego ona ona może? - powiedziała.

"Szczerość jest podstawowym założeniem artystów"

Autorka "Krótkiej wymiany ognia" pytana, czy się nie wstydzi się budować postać, która ma pragnienia i mówi wprost o potrzebach, odpowiedziała, że nie opowiada o swoich potrzebach, tylko potrzebach swojej bohaterki.

- Wydaje mi się, że szczerość jest podstawowym założeniem artystów - powiedziała. - Szczerość jest takim naturalnym moim też sposobem podejścia do bohatera. Chcę złapać te emocje, nie dawać sobie jakiejś autocenzury. Ale rozumiem czytelników, bo każdy ma inaczej ustawione granice własnego wstydu i czytania o cudzej seksualności, o relacjach bardzo intymnych.

"Język jest przeżyciem"

Rudzka powiedziała, że przy pracy nad "Krótką wymianą ognia" zależało jej na tym, by "język wynikał z postaci".

- Język jest przeżyciem. W języku jest wszystko: w języku jest los, jest duch opowieści, już nie mówię, że emocje i wszystko, co się wydarza - wyjaśniła.

Rudzka powiedziała, że powieść napisała krótkimi zdaniami, które mają pokazywać rytm życia  starszej bohaterki. Zaznaczyła, że "krótkie zdania długo się piszą" i przyznała, że lubi "grzebać w słowach".

- W moim przypadku to jest ciężka robota, ale lubię ją - podsumowała.

"Xięgarnia" w każdą sobotę o godzinie 18:00 oraz w niedzielę o 02:30.

Oglądaj
Cały odcinek "Xięgarni" z Zytą Rudzką
Wideo: tvn24 Cały odcinek "Xięgarni" z Zytą Rudzką

Podziel się:

Polub stronę Xięgarnia:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje