tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Stephen King jest Bruce'em Springsteenem literatury"

Robert Ziębiński w "Xięgarni"
Źródło: tvn24 Robert Ziębiński w "Xięgarni"

Stephen King jest jednym z najbogatszych i najbardziej rozpoznawalnych pisarzy świata. - Amerykanie go kochają, bo on nigdy nie stracił kontaktu ze swoimi korzeniami - ocenił w "Xięgarni" Robert Ziębiński, autor kompendium o amerykańskim "geniuszu grozy", książki "Sprzedawca strachu".

Najnowszy odcinek "Xięgarni" poświęcony został twórczości Stephena Kinga. Robert Ziębiński, dziennikarz i autor książkowego kompendium o Kingu "Sprzedawca strachu", opowiadał o pisarzu jako fenomenie popkultury.

Zdaniem Ziębińskiego "Lśnienie" nie jest najlepszym elementem twórczości Kinga. - Jest to przykład Kinga bardzo poprawnego, bardzo gatunkowego - stwierdził dziennikarz, dodając, że "jest to bardzo klasyczna opowieść o duchach".

Ziębiński podkreślił, że King główną uwagę skupia na amerykańskiej klasie średniej, a nawet tej niższej jej części, średniozamożnej.

- On z takiej wyrastał. I z takiej rodziny wrastał też Bruce Springsteen. Mam swoją taką tezę, że Stephen King jest Bruce'em Springsteenem literatury. Dlatego Amerykanie go kochają, bo on nigdy nie stracił kontaktu ze swoimi korzeniami - ocenia Ziębiński.

Dziennikarz zwrócił uwagę na fakt, że w Stanach Zjednoczonych napisano już kilka biografii Stephena Kinga, "które są oparte na takim pomyśle, żeby pokazywać co się działo w Ameryce i jak to pokazywał King". - Jeśli będziemy śledzić dekadę po dekadzie jego książki, to układa nam się pewne zwierciadło tego, co się działo w Stanach - dodał.

- Jest to przede wszystkim fenomen pewnej zwykłości - ocenił Ziębiński. - W swoich najlepszych powieściach pokazuje jak przeciętny, zwykły człowiek staje oko w oko z czymś złym, z czymś co jest niezrozumiałe, nieakceptowalne i agresywne - dodał.

 

Oglądaj
O Stephenie Kingu w "Xięgarni"
Wideo: tvn24 O Stephenie Kingu w "Xięgarni"

W programie także spotkanie z Pauliną Braiter - tłumaczką książek amerykańskiego pisarza, prywatnie fanką jego talentu.

Geniusz grozy

Stephen Edwin King to amerykański pisarz, autor znany głównie z literatury grozy. Jest jednym z najbogatszych i najbardziej rozpoznawalnych pisarzy świata. Laureat kilkudziesięciu wyróżnień literackich, w tym wielokrotnie nagrody Brama Stockera i British Fantasy Award.

Oglądaj
"Xięgarnia Extra"
Wideo: tvn24 "Xięgarnia Extra"

Jako pisarz debiutował ponad cztery dekady temu powieścią "Carrie". Potem ukazały się między innymi: "Miasteczko Salem", "Lśnienie", "Bastion", "Strefa śmierci" czy "Podpalaczka". Każda z nich okazała się sukcesem wydawniczym.

Od lat King publikuje minimum jedną książkę rocznie. Jego powieści przetłumaczono na 33 języki i sprzedano w 35 krajach, gdzie rozeszły się w ponad 350 milionach egzemplarzy. W 2003 roku pisarz został odznaczony prestiżowym Medalem za Wybitny Wkład w Literaturę Amerykańską, a w 2014 roku – Narodowym Medalem Sztuki.

Oglądaj
"Stephen King jest Bruce'em Springsteenem literatury"
Wideo: tvn24 "Stephen King jest Bruce'em Springsteenem literatury"

 

Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18.00 oraz w niedzielę o godzinie 02.30.

Podziel się:

Polub stronę Xięgarnia:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje