tvnpix tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Profesor Friszke: na "jedenastce" spoczywał honor Solidarności

Profesor Andrzej Friszke w "Xięgarni"
 • "Za próbę obalenia ustroju groziła nawet kara śmierci""Za próbę obalenia ustroju groziła nawet kara śmierci"
 • Prof. Friszke: na tej "jedenastce" spoczywał honor SolidarnościProf. Friszke: na tej "jedenastce" spoczywał honor Solidarności
 • Michał Rusinek w "Xięgarni"Michał Rusinek w "Xięgarni"
 • Profesor Friszke: na "jedenastce" spoczywał honor SolidarnościProfesor Friszke: na "jedenastce" spoczywał honor Solidarności
Źródło: Xięgarnia Profesor Andrzej Friszke w "Xięgarni"

W kodeksie karnym groziła nawet kara śmierci za próbę obalenia ustroju i takie zostały postawione zarzuty, przez wiele miesięcy się utrzymywały. Oczywiście, takiej próby nie było - mówi o sprawie przywódców opozycji w czasach PRL-u profesor Andrzej Friszke, autor książki "Sprawa jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ 'Solidarność' i KSS 'KOR' 1981-1984".

Andrzej Friszke to historyk i publicysta, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, docent w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, profesor Collegium Civitas i były członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Przez wiele lat był działaczem Klubu Inteligencji Katolickiej i redaktorem "Więzi". Jest cenionym znawcą dziejów opozycji w PRL. Autor wielu książek historycznych, między innymi "KOR. Ludzie, działania, idee”, "Opozycja polityczna w PRL" czy "Życie polityczne Emigracji". W roku 2006 został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył profesora Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

O najgłośniejszej sprawie politycznej w PRL-u

W 2018 roku ukazała się nowa książka historyka - "Sprawa jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ 'Solidarność' i KSS 'KOR' 1981-1984". Jest to wyczerpujący opis jednej z najgłośniejszych spraw politycznych czasów PRL.

- W kodeksie karnym groziła nawet kara śmierci za próbę obalenia siłą ustroju i takie zostały postawione zarzuty, przez wiele miesięcy się utrzymywały. Oczywiście, takiej próby nie było - mówił profesor Friszke w "Xięgarni".

- Oni chcieli się zemścić za Solidarność, za ryzyko rozsypania się całego systemu PRL - dodał.

Oglądaj
Prof. Friszke: na tej "jedenastce" spoczywał honor Solidarności
Wideo: Xięgarnia Prof. Friszke: na tej "jedenastce" spoczywał honor Solidarności

Historyk zaznaczył, że "proces polityczny znanych osób w regionie siłą rzeczy mobilizowałby opór społeczny". - Dlatego oni tego nie chcieli. Aparat wojewódzki był przeciwny zaostrzaniu sytuacji, procesom na ich terenie - powiedział autor książki.

- Na tej "jedenastce" spoczywał honor Solidarności. Jeżeli oni by pękli, to ten ruch zostałby skompromitowany, straciliby wiarygodność. Oni zachowali niezłomność, cała próba skompromitowania Solidarności - to się nie udało. Pozytywny mit Solidarności został utrzymany i stanowił kapitał na lata - przypomniał prof. Friszke.

W drugiej części programu pokazano felieton Michała Rusinka o truizmach i prowizorce. Aktorka Joanna Kulig opowiedziała z kolei o książkach wartych uwagi.

Oglądaj
Michał Rusinek w "Xięgarni"
Wideo: tvn24 Michał Rusinek w "Xięgarni"

Zobacz cały program:

Oglądaj
Profesor Friszke: na "jedenastce" spoczywał honor Solidarności
Wideo: Xięgarnia Profesor Friszke: na "jedenastce" spoczywał honor Solidarności

Program "Xięgarnia" w TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18 oraz w niedzielę o godzinie 2.30.

Podziel się:

Polub stronę Xięgarnia:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje