tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Na początku myślałam, że będę taplać się w literaturze pięknej". W dwusetnym odcinku kulisy "Xięgarni"

W "Xięgarni" prowadzący opowiadali o kulisach programu
Źródło: tvn24 W "Xięgarni" prowadzący opowiadali o kulisach programu

W dwusetnym odcinku "Xięgarni" jego twórcy wspominali początki programu, opowiadali też o pamiętnych książkach i autorach. Sobotni jubileuszowy magazyn prowadził Max Cegielski, a jego gośćmi byli prowadzący "Xięgarnię" Agata Passent i Filip Łobodziński oraz stali felietoniści: Michał Komar i Janusz Rudnicki.

- Na początku myślałam, że będę taplać się w literaturze pięknej, cokolwiek to sformułowanie znaczy. Marzyłam o tym, żeby tu było dużo powieści, dużo beletrystyki. Później okazało się: kolejne programy, kolejna literatura reportażu - mówiła Agata Passent.

- Zapamiętałam niesamowite dokonanie, jakim jest dwu-, a już nawet trzytomowa antologia reportażu, którą tworzy Hanna Krall razem z Mariuszem Szczygłem. Właściwie jest to jedna wielka opowieść o Polsce. Znajdują się tam reportaże od Reymonta, po - za przeproszeniem - czasy lat osiemdziesiątych, nawet reportaż przezabawny Urbana, i współczesna szkoła, już ta "Gazety Wyborczej". To zapamiętałam najbardziej - opowiadała Passent.

"Polska powieść nie wylatuje ponad poziomy"

Z kolei Michał Komar popularność reportaży skwitował krótko: "jak nie ma dobrej fiction, to się czyta non-fiction".

- Oprócz tego, polska powieść nie wylatuje ponad poziomy w tej chwili - ocenił. - Jest parę powieści, które są niezwykle istotne, ale one też biegną na pograniczu literatury faktu. Są okresy, kiedy ludzie uciekają w powieść, uciekają w fikcję, a są takie momenty, kiedy chce się dowiedzieć czegoś więcej o tym, w czym istniejemy dzisiaj.

- Jedna z takich powieści, które mnie szczególnie pozostały w pamięci, do tego stopnia, że wróciłem do niej i mam zamiar do niej wracać to są "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk. Ona rzeczywiście zahacza gdzieś tam o fakty historyczne, natomiast dla mnie jest esejem przede wszystkim o tożsamości - opowiadał Filip Łobodziński.

2 tysiące książek, 150 pisarzy

"Xięgarnia" przez prawie pięć lat zaprezentowała niemal 2 tysiące książek i gościła blisko 150 pisarzy.

Trwa niezmiennie na antenie od września 2012 roku i w najnowszej historii telewizji jest jedynym programem tego typu. Co tydzień przed telewizorami gromadzi blisko 200 tysięcy widzów, którzy doceniają jej rzetelność, atrakcyjność i stałe miejsce w ramówce.

Źródło: tvn24 Filip Łobodziński i Agata Passent

Pierwszy program

Od startu programu minęło blisko pięć lat. Program był nieustannie udoskonalany: zmieniała się oprawa graficzna, wygląd studia, pozycje programu, a nawet prowadzący. Najpierw Mariusza Cieślika zastąpił Filip Łobodziński, w ostatnim czasie dołączył Max Cegielski. Od samego początku program prowadzi Agata Passent. Stale współpracują też Michał Rusinek i Michał Komar, a od dłuższego czasu wspiera ich Janusz Rudnicki.

Program zadebiutował 8 września 2012 roku - poprowadzili go Agata Passent i Mariusz Cieślik. Gościem była Manuela Gretkowska, która opowiadała o kobiecej erotyce w literaturze. Michał Rusinek w swoim premierowym felietonie zachęcał do książki "Cyrk" z ilustracjami polskich mistrzów plakatu, a Michał Komar podjął temat "Lorda Jima" Josepha Conrada.

Na koniec Muniek Staszczyk polecił widzom swoją ostatnią lekturę "Pióro. Autobiografię literacką" Marka Nowakowskiego.

Źródło: tvn24 Twórcy "Xięgarni" spotkali się przy jednym stole

Najbardziej rozpoznawane trio

Obecni prowadzący magazyn - Agata Passent, Filip Łobodziński i Max Cegielski - są w świecie książek najbardziej rozpoznawalnym triem czytelników. Co tydzień wybierają najciekawsze wydawnictwa, rozmawiają z wybranym autorem, prezentują jego najnowszą książkę.

Michał Rusinek opowiada o książkach niezwykłych w formie oraz literaturze dla dzieci, a wszystko to okraszone jest ciekawymi animacjami lub specjalnymi zdjęciami filmowymi. Michał Komar zajmuje się klasyką literatury - pokazuje dzieła mało znane lub zapomniane, zawsze jednak książki bardzo ważne dla współczesnej kultury. Janusz Rudnicki to głównie literatura piękna i przeplatanie się świata fikcji i rzeczywistości, do tego jego felietony realizowane są zwykle z udziałem gwiazd filmu lub samych pisarzy.

Źródło: tvn24 Janusz Rudnicki i Michał Komar

Każda "Xięgarnia" to także listy najlepiej sprzedających się książek różnych gatunków: od prozy przez poezję, reportaż, a na literaturze dla dzieci i młodzieży kończąc. Niewykorzystane w programie fragmenty rozmów, recenzje czy omówienia książek publikowane są na stronie www.xiegarnia.pl, która jest dziś największą w Polsce bazą z treściami wideo o książkach i literaturze.

Przez minione lata "Xięgarnia" była współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W 2017 MKiDN odmówiło wsparcia produkcji.

"Xięgarnia" - w każdą sobotę o godz. 18.00 oraz w niedzielę o godz. 02.30.

 

Podziel się:

Polub stronę Xięgarnia:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje