tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zamienią Wrocław na Konakry

Barbara Zielińska-Mordarska w "Xięgarni"
  • Xięgarnia (29.04.2017)Xięgarnia (29.04.2017)
  • Felieton o nauce pisania i czytaniaFelieton o nauce pisania i czytania
Źródło: tvn24 Barbara Zielińska-Mordarska w "Xięgarni"

- Jakbyśmy teraz stąd wyszli na ulicę i zapytali dziesięć osób, czy znają kogoś, kto nie potrafi czytać i pisać, pewnie wszyscy odpowiedzieliby, że nie. No, a w Afryce jest trochę inaczej - gościem "Xięgarni" była Barbara Zielińska-Mordarska, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

W 2016 roku Światową Stolicą Książki UNESCO był Wrocław. Stolica Gwinei dostąpiła tego zaszczytu w 2017 roku. Dlaczego wybór tego miasta do prestiżowego tytułu jest tak ważny? W Gwinei szkoła jest bezpłatna i obowiązkowa, ale ze względu na brak pieniędzy chodzi do niej tylko połowa dzieci.

Barbara Zielińska-Mordarska z ramienia Wrocławia zajmuje się współpracą z nową Światową Stolicą Książki. Wrocław postanowił przygotować nowe elementarze dla dzieci z Konakry.

- Są takie książki, które zmieniają życie nasze od początku do końca. Pierwszą książką, po którą teoretycznie sięgamy jest elementarz. - powiedziała Barbara Zielińska-Mordarska

- W Konakry tylko 40 procent dorosłych ludzi potrafi czytać - kontynuowała - nam się wydaje, że czytanie i pisanie jest naturalne jak oddychanie - zauważyła.

Elementarz z polskimi akcentami

- To jest podręcznik stworzony dla młodzieży z Konakry. Zaakceptowany przez tamtejsze Ministerstwo Edukacji i Walki z Analfabetyzmem - powiedział gość programu.

- Tam będzie też trochę elementów polskich i wrocławskich, co bardzo cieszy - zaznaczyła Barbara Zielińska-Mordarska - Będą też polskie wiersze: Tuwim, Brzechwa, Różewicz, Czechowicz, Gałczyński - powiedziała.

- Zbieramy pieniądze na produkcje tych podręczników. Jeden podręcznik to jest pięć złotych. Batonik tyle kosztuje. Z jednego elementarza może uczyć się 5 dzieci. Jeśli wyprodukujemy 100 000 podręczników, skorzysta z nich pół miliona dzieci - dodał gość programu.

Gościem programu była też Katarzyna Janusik, koordynator zespołu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Najnowszy felieton Michała Rusinka poruszył natomiast temat nauki czytania i pisania.

 

"Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godz. 18.00 oraz w niedzielę o godz. 02.30.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "XIĘGARNIA"

 

Oglądaj
Xięgarnia (29.04.2017)
Wideo: tvn24 Xięgarnia (29.04.2017)

Podziel się:

Polub stronę Xięgarnia:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje