tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kino na kartach komiksu. Jacek Świdziński o "Powstaniu. Filmie narodowym"

Jacek Świdziński w "Xięgarni"
Źródło: tvn24 Jacek Świdziński w "Xięgarni"

- Czym jest film narodowy? Jedna z jego definicji jest taka, że to taki film, który zasłuży na pieniądze z każdego ministerstwa - stwierdził w "Xięgarni" Jacek Świdziński. - Ten film powstaje trochę jak jakaś broń, którą chcemy wynaleźć i podbić świat - dodał autor komiksu "Powstanie. Film narodowy".

Jacek Świdziński, autor komiksu "Powstanie. Film narodowy", jest scenarzystą i rysownikiem komiksowym, związany z grupą komiksową Maszin. O swoich pracach myśli niesztampowo, a jego rysunki są czymś więcej niż tylko kadrami.

Należy do tych przedstawicieli młodego pokolenia, który nie tylko zdążył wypracować swoją markę na polskiej scenie komiksowej, ale również stworzyć własny język literacko-wizualny. Jego komiks "A niech Cię Tesla!" został uznany za jeden z najlepszych albumów 2013 roku.

Za "Zdarzenie 1908" Świdziński otrzymał nagrodę imienia Henryka Sienkiewicza, przyznawaną za najlepszą powieść popową.

"W swoim najnowszym komiksie Jacek Świdziński odsłania kulisy pracy nad superprodukcją o historycznych wydarzeniach, ciągle mających wpływ na kształt współczesnej Polski. Pokazuje do jakich wyrzeczeń i poświęceń jest zdolna ekipa filmowa, by powstało dzieło, które przemówi do serc widzów na całym świecie i 'zrobi z nas bohaterów, którymi jesteśmy'" - czytamy w opisie komiksu "Powstanie. Film narodowy".

"Coś co jest narodowe i takie nasze, można rozumieć na różne sposoby"

Świdziński wyjaśnił, że jego książka jest o tym, jak powstaje film narodowy. - Taki film powstaje głównie w głowach różnego rodzaju decydentów i osób, które chcą opowiedzieć o całej polskiej historii - powiedział.

- Czym jest film narodowy? Jedna z jego definicji jest taka, że to taki film, który zasłuży na pieniądze z każdego ministerstwa - powiedział w "Xięgarni" Świdziński. - Ten film jest jak jakaś broń, którą chcemy wynaleźć i którą chcemy podbić świat. A tak naprawdę na tym się kompletnie nie znamy, rozwiązania są gdzie indziej - dodał pisarz i rysownik.

- To, co mnie zainspirowało do stworzenia tego komiksu, to były zapowiedzi powstania wielkiej superprodukcji narodowej. Dwa lata temu jak przyszedł nowy minister kultury, to właśnie był jego plan, żeby pokazać naszą historię światu i pokazać naszą wielkość, która niby jest, ale nie objawiła się jeszcze w kinie - wyjaśnił artysta.

Zdaniem Świdzińskiego, "coś co jest narodowe i takie nasze, można rozumieć na różne sposoby".

W drugiej części programu Katarzyna Miller opowie o książkach wartych przeczytania.

Oglądaj
Kino na kartach komiksu. Jacek Świdziński o "Powstaniu. Filmie narodowym"
Wideo: tvn24 Kino na kartach komiksu. Jacek Świdziński o "Powstaniu. Filmie narodowym"

Program "Xięgarnia" w TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18 oraz w niedzielę o godzinie 2.30.

Podziel się:

Polub stronę Xięgarnia:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje