tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Sztuka nie jest w stanie niczego uratować"

Tereza Boučková w programie "Xięgarnia"
Tereza Boučková w programie "Xięgarnia"

- Sztuka może pomóc człowiekowi oderwać się od problemów. Daje siłę, żeby dalej iść przez to trudne życie - mówi w "Xięgarni" czeska pisarka Tereza Boučková, autorka głośnego międzynarodowego bestsellera "Rok koguta".

Tereza Boučková jest czeską pisarką, scenarzystką i publicystką.

Pracowała jako sprzątaczka, listonoszka, a nawet jako dozorczyni. Po maturze podpisała tak zwaną Kartę 77, czyli apel skierowany do ówczesnych komunistycznych władz czechosłowackich, deklarację dotyczącą przestrzegania praw człowieka. Ściągnęła w ten sposób na siebie represje polityczne. Ówczesne władze długo uniemożliwiały jej zdobycie odpowiedniego wykształcenia i posady.

Boučková występowała na scenach praskich teatrów niezależnych, śpiewała też w żydowskim chórze. Jest autorką powieści, opowiadań, felietonów i scenariuszy. Światową sławę przyniosła jej książka "Rok koguta" - bestsellerowa, tłumaczona na wiele języków powieść, która wywołała burzliwą dyskusję w Czechach i za granicą.

W ubiegłym roku Boučková została odznaczona za zasługi w walce z komunizmem.

Książka jest z jednej strony dziennikiem artystycznym, ponieważ autorka analizuje swoje prace literackie, kryzys twórczy, swoje próby napisania scenariusza. Z drugiej strony to także obraz współczesnych Czech i bardzo osobista opowieść o dwóch adoptowanych przez Boučkovą synach, którzy są pochodzenia romskiego.

- Na początku prowadziłam dziennik. Miał on 300 stron więcej niż książka, potem, gdy postanowiłam z niego zrobić powieść, musiałam popracować nad stylem, literacką stroną tekstu, zyskać dystans do własnych zapisków - powiedziała Tereza Boučková, o początkach powstania "Roku koguta". Dodała, że tylko ona wie co w książce jest prawdą, a co fikcją literacką.

"Sztuka nie jest w stanie niczego uratować"

Zdaniem Czeszki, pisarz, którego czytelnicy nie wierzą, że to co napisał jest prawdą, jest "złym pisarzem". - Relacja między pisarzem a czytelnikiem musi opierać się na stuprocentowym zaufaniu. Pisząc tę książkę miałam to na uwadze. Rzeczywiście, jednym z najważniejszym tematów tam poruszonych jest moja adoptowana rodzina, która rozpada się w roku koguta - wyznała Boučková.

Książka zawiera także zapiski z podróży autorki, z wizyt w kinach, w teatrach, w muzeach.

- Myślę, że sztuka sama w sobie nie jest w stanie absolutnie niczego uratować. Gdyby szuka zbawiała świat, nie było by wojen i innych tragedii - stwierdziła autorka "Roku koguta".

- Sztuka może jednak pozwolić oderwać się od problemów, przenieś człowieka w inny świat. Jest jak lek dla duszy. Daje siłę, żeby iść dalej przez to trudne życie - dodała.

W drugiej części programu felieton Michała Rusinka, który przenosi się w magiczną krainę porzeczek, oraz profesor Małgorzata Omilanowska, była minister kultury, która opowiada o swoich ulubionych lekturach.

Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18.00 oraz w niedzielę o godzinie 02.30.

Oglądaj
Małgorzata Omilanowska i jej ulubione książki
Wideo: tvn24 Małgorzata Omilanowska i jej ulubione książki

 

ZOBACZ CAŁY ODCINEK PROGRAMY "XIĘGARNIA" TVN24:

Oglądaj
"Sztuka nie jest w stanie niczego uratować"
Wideo: tvn24 "Sztuka nie jest w stanie niczego uratować"

Podziel się:

Polub stronę Xięgarnia:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje