tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Chciałem napisać powieść taką, jaką sam chciałbym przeczytać"

Gościem "Xięgarni" będzie Szczepan Twardoch
Źródło: tvn24 Gościem "Xięgarni" będzie Szczepan Twardoch

- To jest książka, którą można czytać na takim poziomie, jak się komu podoba - mówił w "Xięgarni" o "Królu" Szczepan Twardoch. Pisarz opowiadał także o książce "Lepiej byś tam umarł", która nie trafiła jeszcze do księgarń. To wywiad-rzeka z Mamedem Khalidovem, polskim zawodnikiem sztuk walki czeczeńskiego pochodzenia.

Jesienią 2016 r. ukazała się najnowsza książka Twardocha - "Król".

- To jest książka, którą można czytać na takim poziomie, jak się komu podoba  - mówił w "Xięgarni" pisarz. - "Dracha" się tak czytać nie dało. Chciałem teraz napisać powieść taką, jak sam chciałbym przeczytać, a ja bardzo lubię książki, które mnie trzymają, które nie chcą mnie puścić - tłumaczył.

- Dla mnie idealnym rodzajem lektury jest taka, w której zapominam, że czytam; kiedy tak zanurzam się w świecie przedstawionym, że po prostu w nim jestem. Nie jestem świadomy aktu lektury, tylko jestem wewnątrz historii - opowiadał.

Łączenie tożsamości

W programie Twardoch mówił także o książce "Lepiej byś tam umarł", która nie trafiła jeszcze do księgarń. To wywiad-rzeka z Mamedem Khalidovem, polskim zawodnikiem sztuk walki czeczeńskiego pochodzenia.

Jak wyjaśnił Twardoch, z propozycją przeprowadzenia wywiadu zwróciło się do niego wydawnictwo. - Zapewne zrobili to wiedząc, że sporty walki jakoś mnie interesują - powiedział.

- Mamed jest imigrantem, łączy w sobie wiele różnych tożsamości, a to są rzeczy, które zawsze mnie interesowały. Jest bardzo inteligentnym i bardzo samoświadomym człowiekiem, dlatego ta rozmowa była dla mnie bardzo ciekawa - przyznał. - Mamed jest doskonale świadomy pewnych wewnętrznych konfliktów, np. pomiędzy bardzo poważnie przez niego przeżywanym islamem - bo jest pobożnym muzułmaninem - a czeczeńskimi tradycjami, które często stoją w sprzeczności. Mamed jest świadomy pewnego konfliktu między pobożnością a zawodem, który wykonuje - opisywał.

Szczepan Twardoch to jeden z najzdolniejszych młodych polskich pisarzy. Popularność przyniosła mu wydana w 2012 r. "Morfina". Został za nią nagrodzony Paszportem Polityki, trafił również do finału Nagrody Literackiej Nike. Wydana w 2014 r. kolejna książka - "Drach" - także dotarła do finału Nike i zdobyła m.in. niemiecką nagrodę Brücke Berlin 2016. W 2015 r. został uhonorowany Nagrodą Fundacji im. Kościelskich.

"Xięgarnia"- w każdą sobotę o godz. 18:00 oraz w niedzielę o godz. 02.30.

Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "XIĘGARNIA":

Oglądaj
Szczepan Twardoch w "Xięgarni"
Wideo: tvn24 Szczepan Twardoch w "Xięgarni"


Podziel się:

Polub stronę Xięgarnia:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje