tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru w "Xięgarni"

Ryszard Ćwirlej w "Xięgarni"
Źródło: tvn24 Ryszard Ćwirlej w "Xięgarni"

- Przy pisaniu kryminału doskonale się bawię i to jest mój sposób na spędzanie wolnego czasu - mówił w "Xięgarni" Ryszard Ćwirlej. - Jedni mają hobby i zajmują się na przykład rybkami akwariowymi, a ja spędzam wolny czas, realizując się przy komputerze - dodał.

Ryszard Ćwirlej ukończył socjologię Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Był dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Na podstawie swojej powieści "Ręczna robota" napisał 75-odcinkowe słuchowisko, zrealizowane przez Teatr Polskiego Radia.

"Spędzam wolny czas, realizując się przy komputerze"

Był trzykrotnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału (MFK) we Wrocławiu.  W tym roku podczas imprezy zdobył zarówno nagrodę główną, jak i publiczności.

W studiu "Xięgarni" Ćwirlej gościł razem z Irkiem Grinem, dyrektorem festiwalu, który w tym roku odbył się po raz 15.

Festiwal został powołany do życia "dla odtworzenia polskiej literatury kryminału". Jak tłumaczył Grin, wówczas pozycja tego gatunku była znacznie słabsza niż dzisiaj.

- Chcieliśmy to zrobić na kształt środowisk fanowskich, jakie wówczas były w literaturze fantastyczno-naukowej - dodał dyrektor MFK.  - Każde święto ma to do siebie, że literatura może zaistnieć znacznie mocniej niż tylko w przypadku poszczególnych premier  - zauważył.

Od PRL-u do przedwojnia

Ćwirlej stwierdził, że po tym, jak otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, "nie ma chyba innego wyjścia, jak pisać dalej" o przedwojennej Wielkopolsce. - W mediach społecznościowych aż kipi od tego, czego oczekują ode mnie czytelnicy - dodał. Podkreślił, że "z przyjemnością" chce dalej tę historię opowiadać.

Ryszard Ćwirlej uznawany jest przez krytyków za twórcę nowego gatunku literackiego - kryminału neomilicyjnego. W "Xięgarni" zaznaczył, że przejście w jego twórczości z kryminału peerelowskiego do przedwojennego zdarzyło się zupełnie przypadkowo. - Za wszystkim stoi pewien sprawca, Marcin Wroński, mój przyjaciel, który zajmuje się opowieścią o Lubelszczyźnie lat 20. i 30.  - mówił.

- Przy pisaniu kryminału doskonale się bawię i to jest mój sposób na spędzanie wolnego czasu - mówił Ćwirlej. - Jedni mają hobby i zajmują się na przykład rybkami akwariowymi, a ja spędzam wolny czas, realizując się przy komputerze - dodaje.

W drugiej części programu felieton Janusza Rudnickiego o Albercie Einsteinie.

Oglądaj
"Spędzam wolny czas, realizując się przy komputerze"
Wideo: tvn24 "Spędzam wolny czas, realizując się przy komputerze"

Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18.00 oraz w niedzielę o godzinie 2.30.

Podziel się:

Polub stronę Xięgarnia:
  • Skopiowano do schowka

Pozostałe informacje