tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Kraków kocha komiks od samego początku"

Robert Piaskowski był gościem "Xięgarni"
Źródło: tvn24 Robert Piaskowski był gościem "Xięgarni"

- Myślę, że Kraków kocha komiks od samego początku - mówił w "Xięgarni" Robert Piaskowski, zastępca dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego do spraw programowych. Przypomniał, że na "naszych wielkich festiwalach, na przykład na Festiwalu Conrada, pokazujemy również w dużej mierze komiksy i powieści graficzne". - To jest pełnoprawny język sztuki i literackiej, i wizualnej - dodał.

Robert Piaskowski od 2007 roku odpowiada za politykę programową Krakowskiego Biura Festiwalowego, a od 2010 jest zastępcą dyrektora ds. programowych tej instytucji.

To dzięki działaniom jego i współpracowników, a także przy wielkim kredycie zaufania ze strony dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabeli Helbin, Kraków otrzymał prestiżowy tytuł Miasta Literatury UNESCO.

Piaskowski przyczynił się do światowego sukcesu wielu krakowskich imprez, w tym takich jak: Festiwal Muzyki Filmowej, Misteria Paschalia czy Festiwal Miłosza.

"Kraków pielęgnuje tę niszę"

- Myślę, że Kraków kocha komiks od samego początku. Nie dość powiedzieć, że z tym miastem było związanych wielu znanych rysowników, wielu twórców komiksu, ale też takich twórców, o których zapominamy, że w swoim życiu parali się tym językiem sztuki, tak jak Sławomir Mrożek czy Wilhelm Sasnal - mówił w "Xięgarni" Piaskowski.

Szef do spraw programowych KBF przypomniał, że Kraków jest miastem "Przekroju". - Zresztą, za parę dni wychodzimy z komiksem na ulicę. Na krakowskich Plantach będzie portret Polaków narysowany przez Sławomira Mrożka. Ta wystawa nas bardzo cieszy - zapowiedział Piaskowski, który dodał, że do powstania tej wystawy jej organizatorów prowadziły różne drogi.

Piaskowski został spytany, czy Literacka Nagroda Nobla trafi do autora, autorki komiksu. Jest zdania, że tak może się stać, bo "jest to wielka sztuka". Przypomniał, że na "naszych wielkich festiwalach, na przykład na Festiwalu Conrada, pokazujemy również w dużej mierze komiksy i powieści graficzne".  - To jest pełnoprawny język sztuki i literackiej, i wizualnej. Kraków pielęgnuje tę niszę - dodał.

W programie także felieton Michała Rusinka o komiksie.

Oglądaj
"Kraków kocha komiks od samego początku"
Wideo: tvn24 "Kraków kocha komiks od samego początku"

Program "Xięgarnia" w TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18 oraz w niedzielę o godzinie 2.30.

Podziel się:

Polub stronę Xięgarnia:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje