tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Portret matki Polki z depresją poporodową

Natalia Fiedorczuk była gościem "Xięgarni"
Źródło: tvn24 Natalia Fiedorczuk była gościem "Xięgarni"

Ten moment zajścia w ciążę, urodzenie dziecka, to jest taki moment, w którym jak gdyby ktoś przewijał magnetofon i nagle zaczyna się do nas mówić - do kobiet, które są matkami - jak do dzieci - mówiła Natalia Fiedorczuk w "Xięgarni" TVN24.

Natalia Fiedorczuk za swoją debiutancką powieść "Jak pokochać centra handlowe" otrzymała w tym roku Paszport Polityki.

Portret matki Polki

- Przeanalizowałam to, w jaki sposób mówi się o macierzyństwie w kulturze masowej, w języku popkultury, w jaki sposób mówi się do  matek. To jest bardzo ważne - wyjaśniła autorka nagrodzone książki.

- Odkryłam z dużym smutkiem, że ten moment zajścia w ciążę, urodzenie dziecka, to jest taki moment, w którym jak gdyby ktoś przewijał magnetofon i nagle zaczyna się do nas mówić - do kobiet, które są matkami - jak do dzieci - mówiła Fiedorczuk, dodając, że jest to bardzo infantylny sposób.

Fiedorczuk odkryła w trakcie pracy nad książką, że po urodzeniu dziecka kobiety tłumaczą się ze wszystkiego jeszcze bardziej.

- Przeanalizowałam różne rodzaje komunikatów, także takie na forach internetowych, w jaki sposób matki opowiadają o sobie, w jaki sposób  tłumaczą się ze swoich wyborów, jak też kształtują swój wizerunek idealnej kobiety - powiedziała.

- To, w jaki sposób kształtujemy ten idealny obraz kobiety, bardzo dużo mówi o społeczeństwie, w którym żyjemy - oceniła.

Fiedorczuk wyjaśniła, że zawarte w tytułach centra handlowe stanowią dla współczesnych młodych matek pewną formę azylu, dokąd mogą uciec ze swoją depresją. - Młode matki na takim etapie tego przejścia - na bardzo wczesnym etapie, kiedy dziecko jest małe - są taką grupą, która - moim zdaniem - powinna być pod ochroną - powiedziała, dodając, że jest to „grupa, która nie ma takiej siły na zewnątrz”.

Drugim gościem "Xięgarni" był też Jacek Żakowski, który opowiedział o swoich ulubionych książkach.

Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".

"Xięgarnia" - w każdą sobotę o godz. 18.00 oraz w niedzielę o godz. 02.30.

Oglądaj
Portret matki Polki z depresją poporodową
Wideo: tvn24 Portret matki Polki z depresją poporodową

Podziel się:

Polub stronę Xięgarnia:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje