tvnpix tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Misja ironicznego mówienia o świecie jest zajęciem godnym szacunku"

Marcin Sendecki w "Xięgarni"
Źródło: tvn24 Marcin Sendecki w "Xięgarni"

Jest tu rzeczywiście trochę dystansu i ironii, ale w głównej mierze to jest książka z różnych strzępów wspomnień z dawnych lat - mówił w "Xięgarni" Marcin Sendecki, tegoroczny laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tomik "W".

Marcin Sendecki, urodzony w 1967 r. poeta, dziennikarz, krytyk literacki, debiutował w 1992 r. tomem "Z wysokości". Opublikował kilkanaście książek poetyckich. W roku 2015 otrzymał Nagrodę Poetycką Silesius za tom "Przedmiar robót", a za tomik "W" otrzymał także nagrodę "Odry".

"Książka ze strzępów wspomnień"

- Wiersz to taka forma literacka, która pozwala niektórym ludziom, mającym taką potrzebę, napisać o tym, o czym myślą, co przeżywają i spróbować pokazać to innym ludziom - powiedział Sendecki w "Xięgarni".

Stwierdził, że misja ironicznego mówienia o świecie jest zajęciem godnym szacunku. Proponowałby, żeby patrzeć na jego tomik "W" także w sposób dialektyczny.

- Z jednej strony jest tu rzeczywiście trochę dystansu i ironii, ale w głównej mierze to jest książka z różnych strzępów wspomnień z dawnych lat. Ta ironia, która tym wspomnieniom towarzyszy bierze się też z tego, że przypominanie sobie czegoś to jest dosyć podejrzana czynność. Nie wiadomo, czy przypominając rzeczywiście odtwarzamy dawną rzeczywistość - mówił.

Zaznaczył, że każda autobiografia jest pewnego rodzaju fantazją.

Pytany, co oznacza tytuł "W", powiedział, że kilka rzeczy na raz, czyli Warszawę, wspomnienie, wiersz, widoki. - Może też być przyimkiem. Chodzi o to, że to jest książka o byciu w czymś, w mieście, w życiu, w krajobrazie, w relacjach z ludźmi - wyjaśnił.

"Książka o trudnym do opisania wrażeniu osuwania się świata"

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej została wręczona w sobotę 10 czerwca po raz piąty podczas gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Uroczystość rozpoczęła się od wiersza "Nieobecność" zarejestrowanego na archiwalnym nagraniu, a czytanego przez samą autorkę Wisławę Szymborską.

Nagrodę wręczyli członkowie zarządu Fundacji im. Wisławy Szymborskiej i zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

- Sendecki włącza nas w "W" w świadkowanie temu, jak świat zanika i rozmazuje się w pamięci, ledwo trzymającej się wersu, porządkującego pomysłu, znanego cytatu czy szlagieru powracającego nagle niczym z dalekiej podróży. "W" jest książką o trudnym do opisania wrażeniu osuwania się świata, osuwania się pamięci istotnych kiedyś zdarzeń, odsuwania się od porządkujących doświadczenie pamiątek i zdjęć niosących w sobie wielką chwilę niezwykłej urody, kiedy wydawało nam się, że świat się zaczyna, podczas gdy on się właśnie kończył i nigdy nie miał wrócić - powiedziała przewodnicząca międzynarodowej kapituły nagrody krytyk i historyk literatury Joanna Orska

Oglądaj
Nagroda im. Wisławy Szyborskiej w "Xięgarni"
Wideo: tvn24 Nagroda im. Wisławy Szyborskiej w "Xięgarni"

Organizatorem konkursu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej. Nagroda, która ma służyć popularyzowaniu poezji, została ustanowiona na mocy testamentu zmarłej 1 lutego 2012 r. noblistki.

Do tegorocznej nagrody zgłoszono 257 tomów, spośród których kapituła wybrała najpierw 90, a potem pięć. Nominowani zostali: Tomasz Bąk, Jerzy Kornhold, Tomasz Różycki, Marcin Sendecki i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.

W latach poprzednich laureatami Nagrody im. Szymborskiej byli: Krystyna Dąbrowska za tom "Białe krzesła" i Łukasz Jarosz za tom "Pełna krew" (2013), Julia Hartwig za tomik "Zapisane" (2014), Roman Honet za tomik "Świat był mój" i Jacek Podsiadło "Przez sen"(2015) oraz Jakub Kornhauser za zbiór poematów prozą "Drożdżownia" i Uros Zupan za tom "Niespieszna żegluga" (2016).

"Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godz. 18.00 oraz w niedzielę o godz. 02.30.

Oglądaj
Cały program "Xięgarnia"
Wideo: tvn24 Cały program "Xięgarnia"

Podziel się:

Polub stronę Xięgarnia:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
iza_grzyb
iza_grzyb

Oglądałam dzisiejszą Xięgarnię i jestem ciekawa w jakiej bibliotece gościliście.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje