tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Mity i legendy o Gombrowiczu. Klementyna Suchanow w "Xięgarni"

Klementyna Suchanow w "Xięgarni"
Źródło: tvn24 Klementyna Suchanow w "Xięgarni"

Zainteresowania Witolda Gombrowicza skłaniały się z jednej strony ku młodości, z drugiej: ku niższości - powiedziała w "Xięgarni" Klementyna Suchanow.

Klementyna Suchanow jest redaktorką i tłumaczką. Pracę akademicką łączy z dziennikarstwem.
Porusza się zazwyczaj na rowerze. Lubi wszystkie kierunki świata.

W Witoldzie Gombrowiczu zakochała się, kiedy miała 15 lat. Od tamtej pory zajmuje się badaniem życia i twórczości pisarza oraz badaniem historii literatury Ameryki Łacińskiej. Na koncie ma m.in. "Argentyńskie przygody Gombrowicza" i "Królową Karaibów". We wrześniu ubiegłego roku ukazała się dwutomowa praca Suchanow "Gombrowicz. Ja, geniusz".

"Gombrowicz był pełen kompleksów"

Suchanow tłumaczyła, że Witold Gombrowicz sobie swój geniusz "najpierw wymyślił i założył, a następnie go konstruował". - Gombrowicz był pełen kompleksów. Ta książka opisuje, jak on z tych kompleksów tworzy siłę do walki. To jest bardzo paradoksalny sposób stawania się człowiekiem - zauważyła badaczka.

Autorka pracy o Gombrowiczu zauważyła, że pisarz mógłby być członkiem warszawskich salonów swoich czasów, gdyby chciał. - On nie był jednak w stanie cały czas się dopasowywać, więc wolał być na obrzeżach i z tych obrzeży stworzyć coś własnego - dodała.

Zdaniem Suchanow obecnie mamy "klasyczny pomysł" na to, jak wygląda seksualność. - U Gombrowicza to nie szło płcią specjalnie - był  zainteresowany oboma pod pewnymi warunkami. Jego zainteresowanie skłaniało się ku - z jednej strony - młodości; szukał jakiejś świeżości, jakiejś inspiracji w młodych ciałach. A z drugiej ku niższości, czyli stanom niższym - stąd te kucharki, parobki. Ne dotyczyło płci, że koniecznie musi być mężczyzna albo kobieta. To jedno drugiego nie wykluczało - tłumaczyła Suchanow.

- Przez lata przyzwyczailiśmy się do wizerunku, że Witold to homoseksualizm. To zupełnie inaczej u niego przebiega - zauważyła.

- Do Argentyny trafił w 1939 roku, chwilę przed wojną. Tam wylądował jako nikt, nie znał języka, nie miał żadnego fachu, który pozwoliłby mu się utrzymać. Nie był tłumaczony, nie znany był w innych językach, więc był tylko pisarzem polskim, ale z nie wiadomo jakim dziełem - wyjaśniła Suchanow dodając, że jego sytuacja w pierwszych latach była dość nędzna.

W drugiej części programu Krzysztof Materna opowiedział o swoich literackich fascynacjach.

Oglądaj
Krzysztof Materna w "Xięgarni"
Wideo: tvn24 Krzysztof Materna w "Xięgarni"

Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18.00 oraz w niedzielę o godzinie 2.30.

Oglądaj
Mity i legendy o Gombrowiczu. Klementyna Suchanow w "Xięgarni"
Wideo: tvn24 Mity i legendy o Gombrowiczu. Klementyna Suchanow w "Xięgarni"

Podziel się:

Polub stronę Xięgarnia:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje