tvnpix tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Joanna Bator o subkulturze OTAKU i wieszaniu się w lesie u podnóża Fidżi

Joanna Bator będzie gościem "Xięgarni"
Źródło: tvn24 Joanna Bator będzie gościem "Xięgarni"

- Japońska subkultura OTAKU powstała, jako wyraz kryzysu męskości. Mężczyźni nie chcieli umierać z przepracowania, a kobiety nie chciały już spełniać tradycyjnych ról - wyjaśniała w sobotę w "Xięgarni" laureatka Nagrody Nike, Joanna Bator.

Bator, która spędziła w Japonii cztery lata, zdradziła między innymi, dlaczego tak bardzo pociąga ją japońska kultura, której poświęciła już trzy książki, w tym wydany niedawno zbiór tekstów "Rekin z parku Yoyogi".

- Japońska kultura pokazuje w formie skondensowanej to, co dzieje się w ogóle, globalną tendencję. Tylko doprowadza ją, tak jak wszystko, do ekstremum - powiedziała Bator.

- Japońska kultura polega na ulepszaniu, doskonaleniu, pewnym ekscesie, przesadzie - dodała.

"Kryzys męskości"

W trzeciej części książki "Rekin z parku Yoyogi" Bator opisała subkulturę OTAKU.

- Narodziła się głównie w Tokio, jej początki to lata 70. Teraz mamy do czynienia z trzecim pokoleniem OTAKU. Są to głównie mężczyźni, którzy odmówili udziału w normatywnym życiu japońskiego mężczyzny. Powiedzieli: mamy w nosie normatywną rodzinę, pracę do nocy, dom na przedmieściu, chcemy bawić się, jak mali chłopcy, tak długo, jak się da - wyjaśniła Bator.

- Subkultura OTAKU powstała jako wyraz kryzysu męskości. Mężczyźni nie chcieli umierać z przepracowania, a kobiety nie chciały już spełniać tradycyjnych ról - dodała.

W jej opinii, wszyscy jesteśmy po trochę OTAKU. - Pomyślmy o naszych komputerkach, wirtualnych relacjach - zaznaczyła Bator.

W książce "Rekin z parku Yoyogi" został też opisany las samobójców u stóp góry Fudżi. - To ciemny, pełen grozy las, który od wielu lat jest jednym z popularniejszych miejsc, żeby popełnić samobójstwo. Tam trudno znaleźć kierunek, wariują kompasy, podobno magnetycznie właściwości lawy zakłócają ich pracę - mówiła Bator.

- Ludzie wchodzą w ten las, i popełniają samobójstwo na różne sposoby, m.in. wieszają się, to wciąż najpopularniejsza forma odejścia dla mężczyzn, ale rośnie też liczba samobójczyń, które wybierają ten skądinąd skuteczny sposób - zaznaczyła pisarka.

Dodała, że niektórzy łykają w lesie tabletki, a inni, co - w jej opinii - jest bardzo poruszające, budują małe schronienie, stawiają namioty, i tam ze sobą kończą.

Oglądaj
Joanna Bator w "Xięgarni"
Wideo: tvn24 Joanna Bator w "Xięgarni"

Podziel się:

Polub stronę Xięgarnia:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Holo Wise Wolf of Yoitsu

Kobitka chyba mało o "Otaku" wie.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Imai
   Imai

   Japonia to fascynujący kraj. To nie tylko tania sensacja, samobójstwa, otaku, zboczeńcy i Godzilla. To także świetna kuchnia, bogata historia, kino, tradycja, doprowadzone do perfekcji rzemiosło tradycyjne, sztuki walki i unikalna estetyka. Japończycy są intrygującym narodem który ma wiele dobrego do zaoferowania, ale jak to autorka zauważyła rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje