tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Spojrzenie na losy dwóch kobiet. Jarosław Kamiński w "Xięgarni"

Jarosław Kamiński gościem "Xięgarni"
Źródło: tvn24 Jarosław Kamiński gościem "Xięgarni"

- Bałem się przede wszystkim tego, czy da się opowiedzieć po ludzku i o ludziach historię związane z relacjami polsko-żydowskimi - mówi w "Xięgarni" pisarz Jarosław Kamiński.

Jarosław Kamiński jest dramaturgiem, pisarzem, scenarzystą i publicystą. Autorem wystawianych i nagradzanych sztuk teatralnych.

Pod pseudonimem "Wielebny Kamiński" opublikował zbiór radykalnych esejów-kazań pt. "Jak nie dać się ogłupić" oraz dwa tomiki poezji "Pod murami" i "Czarna ikona".

Współpracował z wieloma pismami literackimi i publicystycznymi. Jego teksty pojawiały się między innymi w "Dużym Formacie", "Polityce" i "Studium".

W 2012 roku ukazała się jego powieść "Rozwiązła", zaliczana do najważniejszych powieści roku.

W kwietniu ubiegłego roku Kamiński wydał powieść "Tylko Lola".

"Nie jest ona w ogóle wykalkulowana"

Kamiński w "Xięgarni" powiedział, że pisał tę powieść bez "żadnych przewidywań, założeń" - jeśli chodzi o odbiór książki. - Nie jest ona w ogóle wykalkulowana - dodał.

- Bałem się przede wszystkim tego, czy da się opowiedzieć po ludzku i o ludziach historię, która jest bardzo mocno zanurzona w politykę - stwierdził Kamiński. Wyjaśnił, że chociaż książka nie opowiada o ludziach, którzy brali udział w wydarzeniach Marca'68, to podkreślił, że oni ciągle są aktywni i "mają swoją wizję tamtych wydarzeń, czy tamtej atmosfery". - Najważniejsze było to, jak współczesnemu czytelnikowi opowiedzieć o tamtej, wydawało mi się kompletnie już niezrozumiałej rzeczywistości - powiedział Kamiński.

Pisarz podkreślił, że w jego odczuciu kwestie antysemityzmu w Polsce, kwestia relacji polsko-żydowskich, były zawsze gorącym tematem, ale „niekoniecznie ktokolwiek chce o tym słuchać”.

Bohaterkami "Tylko Loli” są dwie dziewczyny, które "dopada historia".  Jak tłumaczył Kamiński, jego ideą było pokazanie, że historia jest "walcem, który niszczy, ale który do pewnego stopnia - przez to, że wyrównuje wszystko - daje pole do nowego otwarcia”. Jak mówił, chciał pokazać mechanizmy historii, przez pryzmat konkretnych życiorysów i konkretnych przeżyć. Narracja "Tylko Loli" prowadzona jest dwoma głosami.

- To jest z jednej strony język osoby mało wykształconej, z drugiej strony bardzo emocjonalny, ale z trzeciej - osoby załamanej, kogoś kto złamał kręgosłup moralny, etyczny, a to co jej zostało to nikłe wspomnienia - powiedział pisarz.

W drugiej części programu felieton Janusza Rudnickiego o książce czytanej na własną odpowiedzialność:

Oglądaj
Spojrzenie na losy dwóch kobiet. Jarosław Kamiński w "Xięgarni"
Wideo: tvn24 Spojrzenie na losy dwóch kobiet. Jarosław Kamiński w "Xięgarni"

Program "Xięgarnia" w TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18 i w niedzielę o godzinie 2.30.

Podziel się:

Polub stronę Xięgarnia:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje