tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

W komiksie o menstruacji czy chorobie Alzheimera. Rozmowa z Jackiem Frąsiem w "Xięgarni"

Jacek Frąś w "Xięgarni"
Źródło: tvn24 Jacek Frąś w "Xięgarni"

- Komiks jest dla mnie formą piosenki - powiedział twórca komiksów i grafik Jacek Frąś, który był gościem w "Xięgarni" w sobotę na antenie TVN24.

Jacek Frąś to twórca komiksów i grafik. Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Studiował także w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

W "Xięgarni" opowiadział o książce "Totalnie nie nostalgia", której autorką scenariusza jest Wanda Hagedorn, a sam Frąś narysował ilustracje.

"Totalnie nie nostalgia" jest próbą zmierzenia się z PRL-em oraz z kobiecością. Publikacja stanowi literacko-graficzne opracowanie ważnych i czasem trudnych tematów, które łączy w sobie spojrzenie feminizujące oraz perspektywę męską. Frąś powiedział, że efekt współpracy z Hagedorn jest dobrze wymieszany "jak w zupie".

- Komiks jest zupełnie różny od ilustracji, ponieważ opowiada on również obrazem, więc on bez ilustracji [w przeciwieństwie do książki ilustrowanej - red.] nie mógłby istnieć. Komiks pozbawiony rysunków pozostanie samym scenariuszem, trochę bezemocjonalnym - stwierdził grafik. Dodał, że część graficzna w komiksie jest czymś "powyżej ilustracji i coś, co zbliża komiks do filmu".

"Totalnie nie nostalgia" porusza takie kwestie, jak menstruacja, choroba Alzheimera czy pierwsze doświadczenia seksualne. Frąś pytany, czy po książkę mogą sięgać dzieci, powiedział, że jego 11-letni syn przeczytał od deski do deski i ocenił, że jest "w porządku". - Wydaje mi się, że może za bardzo się boimy pokazywać dzieciom pewne rzeczy - powiedział.

- Bardzo łatwo sobie w głowie przekładam pewne wartości muzyczne na graficzne, a słowo właściwie pełni w komiksie tę samą funkcję co słowo w piosence - mówił, dodając, że "Totalnie nie nostalgia" stanowi dla niego formę bardzo długiej płyty.

- Czasami mój organizm i mój mózg potrzebują, żeby odejść od rysowania i zająć się rytmem, wpaść w trans - powiedział Frąś, który również spełnia swoje pasje muzyczne.

Książki dzieciństwa

W drugiej części Bożena Stachura opowie o książkach ze swojego dzieciństwa.

Oglądaj
Bożena Stachura w "Xięgarni" o książkach jej dzieciństwa
Wideo: tvn24 Bożena Stachura w "Xięgarni" o książkach jej dzieciństwa

Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".

"Xięgarnia" - w każdą sobotę o godz. 18.00 oraz w niedzielę o godz. 02.30.

Oglądaj
W komiksie o menstruacji czy chorobie Alzheimera. Jacek Frąś w "Xięgarni"
Wideo: tvn24 W komiksie o menstruacji czy chorobie Alzheimera. Jacek Frąś w "Xięgarni"

Podziel się:

Polub stronę Xięgarnia:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje