tvnpix tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Czytanie nie jest naturalne. Rodzimy się analfabetami"

Gościem "Xięgarni" był Tomasz Makowski
Źródło: tvn24 Gościem "Xięgarni" był Tomasz Makowski

- Czytanie nie jest naturalne. Rodzimy się analfabetami. Dopiero musimy być wychowani do czytania, ktoś musi nas przekonać - mówił w "Xięgarni" Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. Dodał, że od momentu wynalezienia druku wydano na świecie ponad 130 milionów tytułów. - W Polsce ponad milion. Naprawdę jest z czego wybierać - zachęcał dyrektor.

Makowski mówił, że ludzi należy przekonywać do tego, że czytanie jest nie tylko ważne, ale i przyjemne. Według niego gatunków literackich jest tak wiele, że każdy może odnaleźć przyjemność w czytaniu.

Makowski: Nie czytamy ani rzeczy mądrych, ani głupich

- Problem polega na tym, że my nie czytamy. Ani rzeczy mądrych, ani rzeczy głupich - powiedział dyrektor. Poinformował, że 60 proc. Polaków oświadczyło, że nie przeczytało żadnej książki przez rok i co gorsza, nie wstydziło się do tego przyznać.

- Powinniśmy o tym mówić, bo od czytania zależy poziom kreatywności, innowacyjności społeczeństwa. Czytanie daje nam swobodę decyzji i odwagę zmiany miejsca pracy, osoby czytające częściej uprawiają sport, chodzą na wybory, w ogóle mniej się boją w życiu. Mam nadzieję, że chętnie się zakochują - powiedział Makowski.

Najgorzej w małych miastach

Przyznał, że problem z czytelnictwem raczej nie dotyczy dużych miast. Tam czytają ludzie ambitni i ci, którzy odnieśli sukces. - Najgorzej jest w miastach po 10, 20, 30 tys. mieszkańców, z których zniknęły księgarnie. Wtedy zaczyna się pustynia czytelnicza - powiedział Makowski.

Zdradził jednak, że jest sygnał, że poziom czytelnictwa może się podnieść. - Z danych przekazanych przez biblioteki wynika, że po 9 latach spadków czytelnictwa w Polsce, wzrosła liczba wypożyczonych książek. I wzrosła liczba odwiedzających biblioteki - powiedział Makowski.

Papier przetrwa?

Oglądaj
"Cały czas się wydaje więcej książek w papierze, niż elektronicznie"
Wideo: tvn24 "Cały czas się wydaje więcej książek w papierze, niż elektronicznie"

Dyrektor Biblioteki Narodowej pytany był też o to, czy nie martwi się o przyszłość bibliotek, kiedy coraz więcej publikacji jest dostępna w wersji elektronicznej?

Odparł, że odchodzenie od papieru nie jest pierwszą rewolucją w tej dziedzinie. W XV w. rękopisy zaczął zastępować druk.

- Rola bibliotek się tak naprawdę nie zmienia. Będziemy gromadzili bez względu na nośnik. Cały czas się wydaje więcej książek w papierze, niż elektronicznie. I pewnie to się nie zmieni, bo to jest wygodny format. Tak długo jak mamy dwie ręce i pięć palców forma kodeksu złożonego z kartek woluminu będzie wygodniejsza - powiedział Makowski.

Oglądaj
Cały odcinek "Xięgarni" z Tomaszem Makowskim
Wideo: tvn24 Cały odcinek "Xięgarni" z Tomaszem Makowskim

Podziel się:

Polub stronę Xięgarnia:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
verra_

Są dzieci, które się nauczyły czytać naturalnie. Ja jestem tego przykładem. Poznając litery potrafiłam widzieć słowo bez tzw. sylabizowania. Po prostu widzę nie czytam. Dzięki temu szybko widzę każdą książkę i zapamiętuję wzrokowo. Więc należy poznać temat zanim cokolwiek się napisze lub powie na ten temat.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje