tvnpix tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Poetka, która została poetą

Brygida Helbig w "Xięgarni"
Źródło: tvn24 Brygida Helbig w "Xięgarni"

Nie wystarczała jej rola kobiety, która wówczas była jej przypisana - mówiła o bohaterce powieści "Inna od siebie" w programie "Xięgarnia" autorka książki Brygida Helbig.

Najnowsza powieść Brygidy Helbig jest inspirowana biografią kontrowersyjnej poetki i pisarki Marii Komornickiej (1876-1949), która postanowiła być mężczyzną i przybrała nową osobowość: Piotr Odmieniec Włast.

- Potrzebowała dużo wolności  jako osoba niezwykle wrażliwa i uzdolniona. Nie wystarczała jej rola kobiety, która wówczas była jej przypisana, czyli  zamążpójście, założenie rodziny, prowadzenie domu szlacheckiego - mówiła o Komornickiej pisarka i wykładowczyni - Brygida Helbig, która była gościem "Xięgarni" TVN24.

Brygida Helbig to pisarka i literaturoznawczyni. Jest finalistką nagrody Nike za powieść "Niebko". W 2012 r. była również nominowana do Nagrody Literackiej Nike za zbiór opowiadań "Enerdowce i inne ludzie".

O despotycznym ojcu i potrzebie wolności

"Inna od siebie" nie jest pierwszą książką Helbig, poświęconą twórczości Komornickiej. W 2010 roku ukazała się opasła monografia (595 stron) pisarki "Strącona bogini".

Jedną z kluczowych kwestii prezentowanych w "Innej od siebie" jest odmitologizowany obraz życia w rodzinie Komornickich. - Ojciec był despotą. O tym pisze w tekstach literackich, fikcjonalizując, przetwarzając własną biografię sama Komornicka. Między innymi w "Baśni o ojcu i córce" albo w cudownej, ekspresjonistycznej, spowiedniczej prozie "Biesy". Pisze w niej o tym, jak bardzo czuła się zaszczuta w tym środowisku, gdzie była tresowana i panował despotyzm ojca, stosującego przemoc emocjonalną, symboliczną, czasami zapewne i fizyczną - powiedziała Helbig.

- Interesowały ją poglądy lewicowe, ale także rewolucja w literaturze, polegająca na rewolucji prozy w kierunku indywidualizmu - zaznaczyła Helbig, która od 33 lat mieszka i pracuje w Berlinie.

Literaturoznawczyni i pisarka podkreśliła, że teksty Komornickiej publikowane były zaledwie do 1907 roku, kiedy spotkał ją ostracyzm społeczny.

- W 1907 roku - podobno - w drodze do sanatorium w Kołobrzegu, w Hotelu Bazar w Poznaniu, Komornicka spaliła suknie damskie i powiedziała, że jest mężczyzną. Poprosiła również, żeby zwracać się do niej nazwiskiem Piotr Odmieniec Włast - wyjaśniła Helbig, dodając, że do wydarzenia doszło gdy Komornicka miała 31 lat i nieudane dwuletnie małżeństwo na koncie.

 

Oglądaj
O magii czasu w felietonie Michała Rusinka
Wideo: tvn24 O magii czasu w felietonie Michała Rusinka

Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".

"Xięgarnia" - w każdą sobotę o godz. 18:00 oraz w niedzielę o godz. 02.30.

Podziel się:

Polub stronę Xięgarnia:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
lewart

Po co nam takie wiadomości i tacy twórcy ?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje