tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Mickiewicz to jest żywioł". Andrzej Stasiuk w "Xięgarni"

Andrzej Stasiuk w "Xiegarni"
Źródło: tvn24 Andrzej Stasiuk w "Xiegarni"

- Mickiewicz to jest zjawisko, fenomen, żywioł. Krwiobieg polskiej literatury i kultury, który w jakimś sensie oddychał Mickiewiczem. Mówić o nim jak o poecie to takie spłycanie jego roli - podkreślił w "Xięgarni" Andrzej Stasiuk.

Andrzej Stasiuk to jeden z najważniejszych prozaików, dramaturgów i eseistów współczesnej Polski.

Wyrzucano go z wielu szkół, imał się wielu zajęć. Zdezerterował z wojska i półtora roku spędził w więzieniu. W końcu, niechętny salonom literackim, wyprowadził się z Warszawy i zamieszkał w Wołowcu w Beskidzie Niskim.

Teksty publikował w "Gazecie Wyborczej" i "Tygodniku Powszechnym". Debiutował w 1992 roku zbiorem opowiadań "Mury Hebronu". Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody Literackiej "Nike"   i Nagrody Literackiej Gdynia.

"Mickiewicz to jest zjawisko"

Wziął udział w projekcie literacko-muzycznym "Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky", z udziałem zespołu ukraińskiego.

- Haydamaky zatrudnili mnie, ponieważ oni słabo (wykonują-red.)  po polsku, jako dodatkowy instrument. I tak chcieli zrobić Mickiewicza, więc wzięli sobie mój głos - powiedział ze śmiechem Andrzej Stasiuk w "Xięgarni".

Zdaniem literata, najwybitniejszym polskim poetą jest właśnie Adam Mickiewicz, a "zaraz za nim Marcin Świetlicki”. - Świetlicki jest jego inkarnacją, bo też się w Wigilię urodził - dodał Stasiuk.

- Mickiewicz to jest zjawisko, fenomen, żywioł. Krwiobieg polskiej literatury i kultury, który w jakimś sensie oddychał Mickiewiczem. Mówić o nim jak o poecie, to takie spłycanie jego roli - podkreślił Stasiuk.

Stwierdził, że sonet "Stepy akermańskie" otwiera Mickiewicza. - Wyjmuje go z tego ciasnego kontekstu polskiego, z tego zaścianka pieprzonego, z tej kurcze śliczności "Pana Tadeusza". Nadaje mu pewną dzikość. To  było kapitalne, żeby go trochę odpolszczyć - dodał.

Prozaik podkreślił, że świadomie wszedł we współpracę z ukraińskim zespołem. - Jasne, że to jest prowokacja. Po pierwsze - z Ukraińcami, po drugie - połowa płyty jest islamska - dodał.

"Czytam Ciorana aż do rana"

W kolejnej części programu swoje ulubione propozycje książkowe pokazała Zuzanna Łapicka-Olbrychska.

- W ogóle mnie nie interesuje beletrystyka i fikcja, tylko biografie i kontakt z prawdziwym człowiekiem. To są właśnie "Rozmowy z Cioranem". W nocy, jak się wybudzam, to sobie je biorę. Mogę sobie powiedzieć: czytam Ciorana aż do rana - zdradziła.

Program "Xięgarnia" w TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18 oraz w niedzielę o godzinie 2.30.

Oglądaj
"Mickiewicz to jest żywioł". Andrzej Stasiuk w "Xięgarni"
Wideo: tvn24 "Mickiewicz to jest żywioł". Andrzej Stasiuk w "Xięgarni"

 

Podziel się:

Polub stronę Xięgarnia:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje