tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

„Xięgarnia” - literatura w TVN 24.

„Xięgarnia” ma pomóc widzom wybrać najlepsze książki, spośród 30 tysięcy tytułów ukazujących się co roku na polskim rynku. W programie nie tylko omówienia najciekawszych nowości, ale także listy bestsellerów, wywiady, felietony oraz aktorskie interpretacje współczesnej literatury. Wśród  artystów, którzy będą gościć w „Xięgarni” gwiazdy polskiej sceny: m.in. Krystyna Janda i Wojciech Pszoniak.

„Xięgarnia” to przede wszystkim spotkania z najwybitniejszymi i najbardziej popularnymi pisarzami. Rozmowy z niezwykłymi artystami, dla których refleksji w codziennym informacyjnym zgiełku brakuje miejsca w telewizji. W kolejnych odcinkach zobaczymy m.in. Andrzeja Stasiuka, Janusza Głowackiego, Katarzynę Grocholę i autorkę szwedzkich bestsellerów kryminalnych Camillę Laeckberg.

Stałymi felietonistami programu są pisarz i eseista Michał Komar oraz Michał Rusinek specjalista od retoryki i wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej. Pierwszy przedstawiać będzie pozycje z literackiego kanonu od Sofoklesa po Josepha Conrada. Drugi książki nieoczywiste takie jak szkice Susan Sontag czy najlepsze pozycje literatury dziecięcej.

W ‚Xięgarni’ o swoich lekturach opowiedzą też znani i lubiani, między innymi gwiazdy sceny takie jak Muniek Staszczyk czy Maryla Rodowicz, ale też sportowcy, politycy i biznesmeni.

Z programem ściśle związany jest serwis internetowy xiegarnia.pl. W zamyśle twórców ma on być przewodnikiem dla czytelników zagubionych na rynku, wychwytywać najlepsze nowości, rozmawiać z najciekawszymi twórcami i opisywać najciekawsze zjawiska. W nim widzowie TVN 24 znajdą to, co nie zmieściło się w programie, a również zasługuje na uwagę. Nowy portal literacki poza recenzjami, felietonami, artykułami i wywiadami publikować będzie materiały video. Dzięki współpracy z telewizją TVN24 będzie ich znacznie więcej niż w jakimkolwiek miejscu w sieci. Najważniejsza jest jednak, oczywiście, wysoka jakość tekstów i wiarygodność, a tę gwarantują nie tylko twórcy programu, którzy regularnie publikować będą na stronie xiegarnia.pl, ale także współpracownicy, wśród których znajdą się związani z TVN 24 dziennikarze: Jacek Stawiski, Wojciech Zimiński i Jakub Porada.

Program „Xięgarnia” powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ‚Promocja czytelnictwa’.

 

„Xięgarnia”- w każdą sobotę o godz. 18:00 oraz w niedzielę o godz. 02.30