tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Spór o zmiany w sądownictwie

Gdyby Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy unijnego traktatu za niezgodne z polską konstytucją, są trzy możliwości: po pierwsze - zmiana traktatu, mało realna, po drugie - zmiana konstytucji, również mało realna, po trzecie - wyjście z Unii Europejskiej, i to jest chyba największe zagrożenie związane z tym wnioskiem - mówił w czwartek w TVN24 sędzia Bartłomiej Przymusiński ze stowarzyszenia sędziów "Iustitia", oceniając prawdopodobny rozwój sytuacji po wniosku Zbigniewa Ziobry w sprawie zgodności Traktatu o Unii Europejskiej z polską konstytucją, złożonym do Trybunału Konstytucyjnego.
czytaj dalej »
W tym traktacie nie jest napisane o tym, jakoby Polska wyrzekła się swojej suwerenności w obszarach nieuregulowanych tym traktatem, jak chociażby organizacja sądownictwa - tak Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, komentował wniosek prokuratora generalnego w sprawie zgodności Traktatu o UE z polską konstytucją. - Tego dotyczył wyrok trybunału niemieckiego, na który Zbigniew Ziobro się powołuje - podkreślał Sasin w "Rozmowie Piaseckiego".
czytaj dalej »
Sąd Najwyższy uznał w środę za niedopuszczalne wycofanie przez oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle zażalenia, na kanwie którego Sąd Najwyższy wystosował w sierpniu pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Według SN, cofnięcie zażalenia "narusza dobre obyczaje", o których mowa w przepisach cywilnych. - Takie rzeczy działy się w państwach totalitarnych, że sądy wbrew woli osób zainteresowanych prowadziły sprawy - ocenił pismo sądu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
czytaj dalej »