tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Prezesi sądów na Śląsku odwołani faksem

zobacz więcej wideo »
Prezesi sądów na Śląsku odwołani faksem
 • Michał Tracz z TVN24 o wymianie prezesów sądów na ŚląskuMichał Tracz z TVN24 o wymianie prezesów sądów na Śląsku
 • Zbigniew Ziobro tłumaczy powołanie żony prokuratora krajowego na prezesa sąduZbigniew Ziobro tłumaczy powołanie żony prokuratora krajowego...
 • "Moja żona jest wspaniałym, doświadczonym prawnikiem". Święczkowski o awansie żony"Moja żona jest wspaniałym, doświadczonym prawnikiem"....
Foto: Polar123/Wikipedia (CC BY-SA 3.0 PL) | Video: TVN24 BiS Masowa wymiana prezesów sądów w Katowicach

Masowa wymiana prezesów sądów w apelacji katowickiej. Minister sprawiedliwości odwołał prezesa i wiceprezesów Sądu Apelacyjnego w Katowicach oraz prezesów jedenastu sądów niższych szczebli - dziesięciu na Śląsku i jednego w Warszawie.

Jak poinformował TVN24 Robert Kirejew, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Katowicach, w piątek do sekretariatu prezesa przyszedł faks z Ministerstwa Sprawiedliwości z informacją o odwołaniu prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach Barbary Suchowskiej oraz wiceprezesów SA Marka Procka i Tomasza Ślęzaka.

Sędzia Kirejew potwierdził, że odwołani zostali także prezesi sądów okręgowych w Gliwicach i Katowicach oraz sądów rejonowych w Tarnowskich Górach, Żorach, Dąbrowie Górniczej, Zabrzu i Sądu Rejonowego Katowice-Zachód.

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało zaś, że na stanowisko prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach powołany został sędzia tego sądu Witold Mazur.

Prezesem Sądu Okręgowego w Katowicach w miejsce sędziego Jacka Gęsiaka został natomiast sędzia dr Rafał Stasikowski. Ministerstwo przedstawia go w oficjalnym komunikacie jako "naukowca, autora prawie 40 prac z zakresu nauki administracji, prawa administracyjnego i gospodarczego publicznego".

Oglądaj
Wymiana prezesów sądów a apelacji śląskiej
Wideo: Małgorzata Marczok/tvn24 Wymiana prezesów sądów a apelacji śląskiej

Prezesem Sądu Okręgowego w Gliwicach został dziś sędzia tego sądu Arkadiusz Cichocki, w przeszłości m.in. kierownik sekcji wykonawczej wydziału karnego w Sądzie Rejonowym w Zabrzu.

Nowi prezesi sądów rejonowych na Śląsku powołani w piątek przez Zbigniewa Ziobrę to:

- sędzia Rafał Baranek w Sądzie Rejonowym w Gliwicach,

- sędzia Ewa Majwald-Lasota w Sądzie Rejonowym w Rybniku,

- sędzia Marcin Kulikowski w Sądzie Rejonowym w Tarnowskich Górach,

- sędzia Remigiusz Guz w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim,

- sędzia Ewa Żarkiewicz-Marek w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej,

- sędzia Cezary Podsiadlik w Sądzie Rejonowym w Żorach,

- sędzia Katarzyna Skawiańczyk w Sądzie Rejonowym Katowice Zachód,

- sędzia Mariusz Witkowski w Sądzie Rejonowym w Siemianowicach Śląskich.

Do wymiany prezesa doszło dziś w jednym z warszawskich sądów rejonowych. Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że "w związku z rezygnacją dotychczasowego prezesa do pełnienia funkcji prezesa Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie z dniem 10 listopada 2017 r. powołana została sędzia Joanna Pąsik".

Faksy z informacjami o zmianach personalnych przyszły do sądów na Śląsku w dniu dla części z nich wolnym od pracy. Zgodnie bowiem z prawem, gdy święto państwowe przypada w sobotę lub niedzielę, pracownicy mogą wziąć wolne w dzień roboczy - tak aby liczba dni roboczych i wolnych w kalendarzu pracowniczym była co roku stała.

O faksach słanych z ministerstwa na Śląsk poinformował również rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Zmiany na stanowiskach prezesów w apelacji katowickiej skomentował w Sosnowcu wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

- Działamy zgodnie z przepisami prawa. Jest ustawa o ustroju sądów powszechnych. Są przepisy, na podstawie których istnieje możliwość odwoływania i powoływania prezesów sądów. Chodzi o to, żeby usprawniać funkcjonowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości - tłumaczył wiceminister.

Ministerstwo Sprawiedliwości w opublikowanym komunikacie uzasadnia, że "przegląd ewidencji spraw i podstawowych wskaźników za pierwsze półrocze 2017 roku wykazał niską efektywność sądów okręgowych w Gliwicach i Katowicach". Minister Ziobro nisko również ocenił wydajność Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Minister ma prawo

Wymianę prezesów i wiceprezesów sądów bez porozumienia ze zgromadzeniami sędziowskimi daje ministrowi sprawiedliwości nowa ustawa o ustroju sądów powszechnych. Jest to jedyna z trzech ustaw "sądowych", którą w lipcu br. podpisał prezydent Andrzej Duda (zawetował zaś ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym - red.).

Co do zasady minister może powołać nowych prezesów sądów, po upływie kadencji bądź dobrowolnej rezygnacji dotychczasowych.  Do stycznia przyszłego roku minister może jednak przerywać kadencje urzędujących prezesów, w trakcie jej trwania.

Przepisy przejściowe nowego prawa o ustroju sądów powszechnych (art. 17, ust. 1) stanowią, że w ciągu pół roku od wejścia w życie ustawy - czyli do stycznia przyszłego roku. prezesi sądów "mogą zostać odwołani przez Ministra Sprawiedliwości (...) , bez zachowania wymogów określonych w art. 27 ustawy". Chodzi o przerwanie kadencji bez podania przyczyn.

Nowi prezesi powołani w tym nadzwyczajnym trybie będą musieli z kolei "w okresie 6 miesięcy od dnia powołania, [dokonać] przeglądu funkcji przewodniczących wydziałów, zastępców przewodniczących wydziałów, kierowników sekcji, a także sędziów wizytatorów w podległych im sądach i w tym okresie mogą odwołać [ich] z pełnienia tych funkcji.

Z informacji zamieszczonych na stronach Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia wynika, że w trybie artykułu "czyszczącego" Zbigniew Ziobro odwołał dotąd trzech prezesów sądów w trakcie ich kadencji (SR w Przeworsku, SR w Lubaczowie i SR Warszawa Praga-Południe) oraz trzech wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie. Na ich miejsce zostali powołani nowi prezesi i wiceprezesi według procedury bez porozumienia ze zgromadzeniami sędziów właściwych sądów.

Na początku tego tygodnia głośno komentowana była nominacja na prezes Sądu Rejonowego w Sosnowcu Małgorzaty Hencel-Święczkowskiej, która prywatnie jest żoną zastępcy Zbigniewa Ziobry jako prokuratora generalnego Bogdana Święczkowskiego. Sędzia Hencel-Święczkowska została powołana na stanowisko po zakończeniu kadencji poprzedniej prezes.

W sumie od początku swojego urzędowania do 23 października (bo dotąd sięgają dane Iustitii) minister sprawiedliwości wymienił lub tylko odwołał czterech prezesów i 23 wiceprezesów sądów w całej Polsce. Nominacja sędzi Święczkowskiej i dzisiejsze zmiany personalne nie są zawarte w tych liczbach.

Według wiceministra Wójcika zmiany personalne na stanowiskach prezesów sądów są przeprowadzane po to, "by wymiar sprawiedliwości służył obywatelowi, żeby nie było patologii, żeby nie było sytuacji, w której wymiar sprawiedliwości był wymiarem niesprawiedliwości".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
oset
oset

ot i przypomina się cytat: "sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie." szkoda tylko, że to nie komedia.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   9
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    2
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   Arbuz kontra 656 gumek recepturek

   Z okazji rozpoczynających się wakacji powtórzyliśmy zeszłoroczny eksperyment. Zobacz TOTERAZ.
   MUNDIAL 2018
   Faza grupowa
   Faza grupowa
   Faza grupowa

   Urzędnik zakładał karton na głowę, żeby zrywać się z pracy

   Pomysłowi pracownicy urywali się przed planowanym czasem w sumie ponad 200 razy. Zobacz TOTERAZ.

   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

   TVN Meteo

   INFORMACJE BIZNESOWE »

   Odwet Brukseli. Zaczęły obowiązywać cła na amerykańskie produkty

   Odwet Brukseli. Zaczęły obowiązywać cła na amerykańskie produkty

   W piątek weszło w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej nakładające dodatkowe cła na import niektórych towarów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Zwiększonymi cłami będą obciążone między innymi kukurydza cukrowa czy preparaty upiększające do oczu. czytaj dalej »

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Produkcja nowych hełmów dla Gwardii Szwajcarskiej w Dallenwil (fot. URS FLUEELER/PAP/EPA) czytaj dalej »