Wydarzenia 2012

Wydarzenia 2012

Syria spływa krwią

Powstanie przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi miało być częścią "Arabskiej wiosny", a przerodziło się w trwającą niemal dwa lata krwawą wojnę domową, w której zginęły dziesiątki tysięcy osób. W 2012 roku społeczność międzynarodowa oficjalnie uznała zjednoczone siły opozycyjne, coraz częściej słychać też głosy, że reżim prezydenta jest na krawędzi upadku.

Konflikt w Strefie Gazy i palestyński triumf w ONZ

Tygodniowa wojna między Hamasem a Izraelem w listopadzie była jak pojedynek Dawida z Goliatem. Choć interwencja lądowa wisiała na włosku, udało się doprowadzić do zawieszenia broni. Kilka dni po ogłoszeniu rozejmu Rada Bezpieczeństwa ONZ poparła wniosek Autonomii Palestyńskiej o nadanie jej statusu państwa-obserwatora. To może być zapowiedź głębokich zmian na Bliskim Wschodzie.

Skok ze stratosfery

Na ten wyczyn z zapartym tchem patrzył cały świat. Austriak Felix Baumgartner skoczył z wysokości ponad 39 kilometrów, spadając pokonał barierę dźwięku i bezpiecznie wylądował na ziemi. Pobił rekord prędkości w swobodnym spadaniu, skoku z największej wysokości i najwyższego lotu załogowego balonem.

CERN odkrył "boską cząstkę"

Jesteśmy o krok bliżej od poznania, jak powstał Wszechświat. W lipcu naukowcy z ośrodka CERN ogłosili, że odkryli bozon Higgsa, cząstkę zwaną "boską". To dzięki niej inne cząstki mają masę i świat jest takim, jakim go znamy.

Wojna o ACTA

To był pierwszy tak masowy zryw "cyfrowego pokolenia" Polaków. Przez Polskę przetoczyła się fala oburzenia - "Anonimowi" zaczęli blokować rządowe strony, a na ulice wyszły dziesiątki tysięcy internautów sprzeciwiających się przyjęciu umowy ACTA. I choć międzynarodowe porozumienie zostało przez Polskę podpisane, to niedługo później premier Donald Tusk ogłosił "zawieszenie" jego ratyfikacji. Ostateczny cios ACTA zadano w Brukseli. Umowa nie wejdzie w życie.

Kolejne ekshumacje ofiar Smoleńska

Chociaż pierwszą ofiarę katastrofy smoleńskiej ekshumowano w 2011 r. to właśnie w ostatnich miesiącach o ekshumacjach mówiło się najwięcej. We wrześniu okazało się, że ciało legendarnej działaczki Solidarności Anny Walentynowicz zostało zamienione z ciałem innej ofiary. Kolejne tygodnie pokazały, że takich błędów było więcej.

Zmiany w polskiej piłce

To było jesienne "trzęsienie ziemi" w polskiej piłce. Wstrząs w PZPN zmiótł z piłkarskiej powierzchni Grzegorza Latę. Na taki efekt były prezes w dużej mierze zapracował sam – czteroletnią kadencją naznaczoną pasmem porażek wizerunkowych i merytorycznych. Stracił poparcie w terenie i do nowych wyborów już nie stanął. W nowym rozdaniu zwyciężył Zbigniew Boniek.

Reforma emerytalna "67"

Będziemy pracować do 67. roku życia. To wynik reformy emerytalnej przeprowadzonej w tym roku przez rząd. Przeciw zmianom protestowano zarówno na ulicach, jak i w Sejmie - bez skutku. Wiek emerytalny będzie podnoszony stopniowo już od 2013 roku.

Igrzyska Olimpijskie w Londynie

Perfekcyjnie przygotowane i pokazane. Bez skandali i wpadek dopingowych. W 2012 roku Londyn trzeci raz w historii zorganizował igrzyska olimpijskie.

Euro 2012

Tak wielkiej imprezy sportowej Polska nie organizowała jeszcze nigdy. Udało się niemal wszystko. Zabrakło sukcesu piłkarzy Franciszka Smudy.

Masakra w szkole w Newtown

To była największa masakra w Stanach Zjednoczonych ostatnich lat. 20-letni Adam Lanza w szkole podstawowej Sandy Hook w Newtown w stanie Connecticut zastrzelił 26 osób i popełnił samobójstwo. Wcześniej zabił własną matkę. Motywy jego działania nie są znane.

Upadek legendy Lance'a Armstronga

Legenda najwybitniejszego kolarza wszech czasów runęła raz na zawsze 24 sierpnia. Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA) pozbawiła siedmiokrotnego zwycięzcę Tour de France wszystkich zwycięstw w Wielkiej Pętli. Na dodatek został też przez nią dożywotnio zdyskwalifikowany.

Rewolucja w PSL

Ten rok w polityce upłynął pod znakiem zmian w Polskim Stronnictwie Ludowym. Najpierw wybuch tzw. afery taśmowej, w wyniku której do dymisji podał się minister rolnictwa Marek Sawicki. Kilka miesięcy później rewolucyjna zmiana we władzach partii - Janusz Piechociński w wewnętrznych wyborach wygrywa z Waldemarem Pawlakiem. Ten unosi się honorem i rezygnuje z fotela ministra gospodarki oraz teki wicepremiera. Zastępuje go, nie tylko na stanowisku szefa ludowców, Piechociński.

"Trotyl na wraku tupolewa"

"Polacy, którzy badali wrak samolotu, odkryli na nim ślady materiałów wybuchowych" - tak brzmiało pierwsze i jedyne zdanie leadu artykułu, który 30 października ukazał się na pierwszej stronie "Rzeczpospolitej". I który rozpalił Polskę. Tego, czy było prawdziwe, dowiemy się zapewne dopiero za kilka miesięcy, kiedy prace zakończą biegli.

Afera Amber Gold

Lokaty na kilkanaście procent, "z pełną gwarancją zwrotu zysku" i bilety lotnicze po cenach niższych niż przejazd pociągiem. Marcin P. oferował swoim klientom świetne produkty. Szkoda, że wszystkie okazały się bajką. Na opowieściach o cudownych lokatach w złoto Amber Gold Polacy stracili ponad 400 mln zł. P. nie ma z czego oddać, dlatego w areszcie czeka na koniec śledztwa. Po drodze oberywa się politykom, samorządowcom i przedstawicielom wymiaru sprawiedliwości.

Historia Madzi z Sosnowca

Tę sprawę przez wiele miesięcy śledziła cała Polska. W niewyjaśnionych okolicznościach znika półroczna Magda, rodzice biją na alarm i błagają porywaczy o oddanie dziecka. Okazuje się jednak, że żadnych napastników nie było, a o zabójstwo Madzi podejrzana jest jej matka, Katarzyna W.

Katastrofa kolejowa pod Szczekocinami

To była największa katastrofa kolejowa w Polsce od lat. Na początku marca pod Szczekocinami w wyniku czołowego zderzenia pociągów zginęło 16 osób, a prawie 60 zostało rannych. Zarzuty usłyszało dwoje dyżurnych ruchu.

Curiosity na Marsie

"Ciekawość" dotarła na Marsa. Łazik NASA Curiosity, 6 sierpnia wylądował na Czerwonej Planecie. Dzięki jego pracy mamy dowiedzieć się, czy na Marsie istniało kiedyś życie. Wiadomo już, że odnaleziono tam ślady substancji zawierających węgiel, które są podstawowym "budulcem" organizmów żywych.

Wybory w USA

Demokrata Barack Obama ponownie wygrał wybory prezydenckie w USA. Amerykanie zaufali mu mimo rosnącej krytyki jego administracji i szalejącego kryzysu, odrzucając republikanina Mitta Romneya. Choć sondaże do ostatniej chwili wskazywały na wynik bliski remisu, ostatecznie Obama otrzymał 332 głosy elektorskie, Romney - 206.