tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Za wycinką w Puszczy Białowieskiej kryją się konkretne interesy"

"Za wycinką w Puszczy Białowieskiej kryją się konkretne interesy"
Foto: "Obóz dla Puszczy" | Video: tvn24 Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w poniedziałek, że Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki

- Pewnie w przyszłym Sejmie zostanie powołana komisja śledcza i prędzej czy później fakty wskazujące, kto za tym stoi, ujrzą światło dzienne - powiedział Jan Grabiec (PO). - Komisja śledcza obnażyłaby działania Platformy Obywatelskiej w roku 2012 - stwierdził Wojciech Skurkiewicz (PiS). Reporter TVN24 zbierał w Sejmie komentarze po ogłoszeniu przez Platformę Obywatelską chęci powołania komisji śledczej sprawdzającej działania ministerstwa środowiska w sprawie Puszczy Białowieskiej.

We wtorek poseł PO Stanisław Gawłowski poinformował, że jego ugrupowanie chce powołania sejmowej komisji śledczej, która ma wyjaśnić działania Ministerstwa Środowiska prowadzone w Puszczy Białowieskiej, w szczególności "masową" wycinkę starodrzewia.

Jak zapowiedział Gawłowski, wniosek o powołanie komisji śledczej zostanie złożony na posiedzeniu Sejmu, które rozpoczęło się w środę.

- Szkody, które czyni minister środowiska Jan Szyszko, dotyczące finansów publicznych, budżetu państwa, szkody dotyczące niszczenia przyrody w sposób nieodwracalny oraz szkody związane z burzeniem autorytetu Polski i opinii o Polsce na świecie są już nieodwracalne - powiedział Gawłowski we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie.

W środę politycy opozycji i obozu rządzącego komentowali ten pomysł.

"Dobra narodowe są niszczone"

- Za tą bezprecedensową wycinką w Puszczy Białowieskiej kryją się jakieś konkretne interesy i komisja śledcza powinna powstać i pewnie powstanie - powiedział Jan Grabiec (PO).

- Może niekoniecznie w ciągu najbliższych dwóch lat, ale pewnie w przyszłym Sejmie zostanie powołana i prędzej czy później fakty, które wskazują na to, kto za tym stoi, ujrzą światło dzienne - orzekł poseł PO. - Nie może być tak, że dobra narodowe są niszczone, właściwie bezpowrotnie - dodał.

- Pan minister oszukuje na każdym kroku - tak działania szefa resortu środowiska Jana Szyszki ocenił Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna). -  Jak widać, nawet nie jest w stanie dokładnie odczytać tego, co jest zapisane w wyroku Trybunału Sprawiedliwości. Jeśli ktoś nie jest w stanie zauważyć tam określenia "wycinka",  idzie w zaparte, że tam w ogóle nie ma mowy o wycince ani o żadnych karach, to znaczy, że pan minister Szyszko już niestety odleciał - stwierdził poseł Nowoczesnej.

"Sprawa kornika wymknęła się spod kontroli"

Innego zdania jest poseł PiS Wojciech Skurkiewicz. - Jeżeli miałaby być powołana komisja śledcza, to ona obnażyłaby działania Platformy Obywatelskiej w roku 2012, jeżeli chodzi o Puszczę Białowieską - oświadczył. - Bo ten ambaras, który mamy w tej chwili z Puszczą Białowieską i z tą gradacją kornika drukarza, to jest właśnie działalność Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w resorcie środowiska - powiedział.  - Jednoosobowa decyzja ministra Janusza Zaleskiego, który zdecydował o zmianie planu urządzenia lasu dla tak zwanych nadleśnictw puszczańskich spowodowała, iż praktycznie opanowana sprawa kornika wymknęła się spod kontroli - argumentował poseł PiS.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w poniedziałek, że Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki w Puszczy Białowieskiej. Za złamanie tego zakazu grozi 100 tysięcy euro kary dziennie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Ogrody dla niepełnosprawnych. To projekt dziewczyn z Polski

Co trzeba zrobić, żeby dać możliwość pracy w ogrodzie osobom poruszającym się na wózkach i seniorom? Bez męczącego, albo wręcz niemożliwego pochylania się czy klęczenia na ziemi? Zobaczcie jak rozwiązały ten dylemat dziewczyny z projektu "Ogród leczy".

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Prezydent podpisał nowelizację specustawy o przekopie 
Mierzei Wiślanej

Prezydent podpisał nowelizację specustawy o przekopie
Mierzei Wiślanej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację specustawy o przekopie Mierzei Wiślanej, dostosowującą ją do obowiązujących przepisów Prawa wodnego. Według noweli to Wody Polskie, a nie marszałkowie województw odpowiadają za wydawanie pozwoleń wodnoprawnych. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Za mało, za późno i na złym kontynencie". Wzywają Kongres do "naprawy części szkód"

"Za mało, za późno i na złym kontynencie". Wzywają Kongres do "naprawy części szkód"

Amerykańskie media wzywają w środę Kongres oraz Partię Republikańską do wyrażenia sprzeciwu wobec działań prezydenta Donalda Trumpa oraz do egzekwowania ostrzejszej polityki wobec Rosji. To reakcja na jego spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Helsinkach. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Mbappe odda pieniądze z mundialu na cele charytatywne

Francuski piłkarz przyznał, że samą zapłatą i zaszczytem jest tworzyć drużynę narodową, a pieniądze wesprą fundację Premiers de Cordee, która organizuje zajęcia sportowe dla niepełnosprawnych i hospitalizowanych dzieci. Zobacz TOTERAZ.

W 24. rocznicę terrorystycznego ataku na mniejszość żydowską w Argentynie rodziny domagają się sprawiedliwości. (Fot. Carlota Ciudad/PAP/EPA) czytaj dalej »