tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wybuchł gaz, runęła kamienica, zginęła kobieta. Jest śledztwo

zobacz więcej wideo »
Wybuchł gaz, runęła kamienica, zginęła kobieta. Jest śledztwo
Foto: TVN 24 Katowice | Video: tvn24 Zawalona kamienica w Sosnowcu

Budynek runął najprawdopodobniej na skutek wybuchu gazu. Zginęła starsza kobieta, a jej mąż z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala.

Ruszyło prokuratorskie śledztwo w sprawie zawalenia się kamienicy w Sosnowcu. W katastrofie zginęła kobieta, jej mąż, poparzony, trafił do szpitala.

- Trwają oględziny miejsca zdarzenia. Na miejscu pracuje biegły, prokurator oraz ekipa funkcjonariuszy komendy miejskiej w Sosnowcu. Badają oni prawdopodobną przyczynę tego zdarzenia, czyli rozszczelnienie butli z gazem, a następnie jej wybuch - poinformował nas Marcin Stolpa, zastępca szefa Prokuratury Rejonowej Sosnowiec – Południe.

Postępowanie prowadzone jest pod kątem art. 163 Kodeksu karnego, czyli sprowadzenia zdarzenia, które zagraża zdrowiu lub życiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach.

Na wtorek zaplanowano sekcję zwłok zmarłej w wypadku kobiety.

Huk, trzęsienie i akcja na gruzowisku

Kamienica zawaliła się w sobotę po godz. 20.

- Tak się zatrzęsło wszystko, nie wiedzieliśmy, co się stało - opowiadała nam kobieta, mieszkająca niedaleko zawalonej kamienicy. Jak dodała, na miejscu szybko pojawili inni ludzie. - Mówili, że tam pod gruzami jest starszy człowiek. Usiłowali zidentyfikować, gdzie ten pan jest. Ale nie było możliwości, bo wszystko było zawalone - stwierdziła.

Inni mieszkańcy mówili o "potwornym huku".

Pod gruzami znalazły się dwie osoby. Po godz. 21 udało się uratować 80-letniego mężczyznę. Był przytomny. Został przewieziony do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

- Powiedział ratownikom, że w kamienicy była jeszcze jego żona i wskazał mniej więcej, gdzie mogła się znajdować - mówi Sonia Kepper, rzeczniczka policji w Sosnowcu.

Przez kilkadziesiąt minut gruzowisko przeszukiwały psy. -Jednak nie oznaczyły konkretnego miejsca, w którym może się znajdować osoba poszkodowana - mówił Kleszczewski.

Około 70 strażaków przerzucali gruzowisko ręcznie, cegła po cegle. - Konstrukcja jest niestabilna i ta praca musi być wykonywana z wyczuciem - mówiła rzeczniczka śląskiej straży pożarnej Aneta Gołębiowska.

Jak mówił na antenie TVN24 młodszy brygadier Jacek Kleszczewski z Państwowej Straży Pożarnej, strażacy musieli wcześniej ustabilizować uszkodzone ściany boczne budynku, aby ratownicy mogli przystąpić do akcji. Dodał też, że w momencie wybuchu 78-latka prawdopodobnie znajdowała się w kuchni.

Przed pierwszą w nocy policjanci i strażacy przekazali, że ratownicy dotarli do poszukiwanej kobiety. Nie żyła.

Na pewno wybuch. Ale czy gazu?

Strażacy od początku nie mieli wątpliwości, że przyczyną zawalenia był wybuch. Nie wiedzieli tylko, z jakiego powodu. Przypuszczali, że wybuchła butla gazowa.

- Z tego co wiem, wszędzie praktycznie są butle gazowe i to jest największy problem - mówiła nam jedna z mieszkanek w trakcie akcji ratowniczej.

Z kolei policja informowała: Mężczyzna, który ucierpiał w tamtym zdarzeniu ma oparzenia drugiego i trzeciego stopnia znacznych powierzchni ciała. To potwierdza wstępne ustalenie, że doszło do wybuchu gazu.

Mieszkańcy nie mogą wrócić

- W kamienicy mieszkało tylko to starsze małżeństwo, to był parter z piętrem - mówiła Sonia Kepper.

Niestety uszkodzony został także budynek w sąsiedztwie. Inspektor nadzoru budowlanego nie pozwala mieszkańcom wrócić do domu, przynajmniej do czasu rozbiórki części ściany szczytowej. Dziesięcioro

- Przeważająca część osób, które musiały opuścić budynek, udała się do rodzin, pozostałym kilku osobom opiekę zapewniły władze miejskie - zapewnia policja.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który przyjechał na miejsce katastrofy, zapewnił, że wszystkie osoby, które musiały opuścić budynek, będą miały zapewniony dach nad głową.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Setny dzień głodówki Sencowa. "Straszna liczba"

"Życie ludzkie jest najwyższą wartością. Domagamy się od Federacji Rosyjskiej niezwłocznego uwolnienia Ołeha" - zaapelowało ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych, zwracając się po raz kolejny do Rosji o uwolnienie reżysera Ołeha Sencowa. Osadzony w rosyjskiej kolonii karnej Sencow prowadzi głodówkę. We wtorek mija setny dzień jego protestu. zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Huk i przerwane wystąpienie. Atak rakietowy talibów na pałac prezydencki

Huk i przerwane wystąpienie. Atak rakietowy talibów na pałac prezydencki

Talibowie wystrzelili we wtorek rakiety w stronę pałacu prezydenckiego w Kabulu, kiedy prezydent Afganistanu Aszraf Ghani występował na żywo w telewizji z okazji muzułmańskiego Święta Ofiarnego (Id al-Adha). Nie ma doniesień, by ktokolwiek ucierpiał. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Afgański chłopiec czeka na klientów na dzień przed największym muzułmańskim świętem Id al-Adha. (fot. Hedayatullah Amid/EPA/PAP) czytaj dalej »