"Zastali Polskę zieloną, a zostawiają zakopconą". Pomysły uczestników debaty na smog

[object Object]
"Czas decyzji" - debata. Odpowiedzi w trzeciej części tvn24
wideo 2/25

W trzeciej części debaty "Czas decyzji" w TVN24 pytania dotyczyły klimatu i ekologii. Zmierzyli się z nimi: Izabela Leszczyna (KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni), Marcin Horała (KW Prawo i Sprawiedliwość), Adrian Zandberg (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej), Krzysztof Bosak (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość), Władysław Kosiniak-Kamysz (KW Polskie Stronnictwo Ludowe).

ZOBACZ CAŁY PROGRAM W TVN24 GO>

TAK RELACJONOWALIŚMY "CZAS DECYZJI: DEBATA". CZYTAJ WIĘCEJ >

ZOBACZ ODPOWIEDZI UCZESTNIKÓW DOTYCZĄCE OCHRONY ZDROWIA

ZOBACZ ODPOWIEDZI UCZESTNIKÓW DOTYCZĄCE PROGRAMÓW SOCJALNYCH

ZOBACZ ODPOWIEDZI UCZESTNIKÓW DOTYCZĄCE PRAWORZĄDNOŚCI

Kategoria: klimat i ekologia

Pierwsze pytanie w kategorii klimat i ekologia brzmiało: Jak skutecznie walczyć ze smogiem?

Adrian Zandberg (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej)

Adrian Zandberg (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej) powiedział, że Lewica proponuje wielki program wymiany "dwóch milionów pieców, finansowany z budżetu centralnego". - Nie może być tak, że zrzucimy kolejne zadanie na samorządy i powiemy im, że mają radzić sobie same. Muszą pójść poważne pieniądze, bo zagrożenie jest poważne - tłumaczył.

- Coraz więcej dzieciaków choruje na astmę, coraz więcej z nas choruje na choroby układu oddechowego. W tej sprawie nie ma na co czekać - dodał. Zaznaczył, że skala pomocy samorządom w zakresie walki ze smogiem, jaką proponuje Lewica, jest taka, na jaką nie zdobył się żaden dotychczasowy rząd.

- Musimy zacząć traktować normy poważnie. Musimy zacząć przestrzegać wobec nas samych takich samych norm, jakie stosuje się w krajach Europy Zachodniej - podkreślił. - To nie jest tak, że Polacy mają płuca ze stali i mogą oddychać dwa, trzy, cztery razy gorszym powietrzem bez uszczerbku na zdrowiu - stwierdził.

Zandberg: To, co proponuje Lewica to jest wielki program wymiany pieców
Zandberg: To, co proponuje Lewica to jest wielki program wymiany piecówtvn24

Marcin Horała (KW Prawo i Sprawiedliwość).

- Bardzo ważne, że wspomnieliśmy o normach. Nasi poprzednicy mieli taką metodę walki ze smogiem: nie chcesz mieć temperatury, to zbij termometr. Rozluźnili normy antysmogowe, żeby powietrze było tak samo brudne, ale żeby rzadziej był alarm - zauważył Marcin Horała (KW Prawo i Sprawiedliwość). - Przywracamy te zaostrzone normy antysmogowe, nie będziemy udawać, że nie ma problemu - dodał.

Jak przypomniał, PiS uruchomił program Czyste Powietrze. - On jest w początkowej fazie realizacji, ale mamy już podpisane 27 tysięcy umów na 500 milionów złotych dofinansowania. Do końca roku w procedowaniu będzie ponad 100 tysięcy wniosków na ponad dwa miliardy złotych - mówił Horała.

Horała: PiS uruchomił program "Czyste powietrze"
Horała: PiS uruchomił program "Czyste powietrze"tvn24

Z prawa do 30-sekundowej riposty skorzystał Adrian Zandberg, który tłumaczył, że "Prawo i Sprawiedliwość jest akurat partią, która ma niezbyt chwalebne dokonania, jeżeli mówimy o odnawialnych źródłach energii". - Problem polega na tym, że skala programów, które realizujecie, jest zbyt mała w wobec potrzeb - ocenił przedstawiciel Lewicy.

Izabela Leszczyna (KKW Koalicja Obywatelska Nowoczesna IPL Zieloni)

Posłanka Izabela Leszczyna (KKW Koalicja Obywatelska Nowoczesna IPL Zieloni) odnosząc się do wypowiedzi posła PiS, stwierdziła, że jest to "osobliwe", iż mówił o odnawialnych źródłach energii. - Panie pośle, zniszczyliście farmy wiatrakowe, ustawę prosumencką, podstawy do rozproszonej energetyki. Nie potraficie nawet zrealizować programu Czyste Powietrze - wymieniała posłanka PO-KO.

- Platforma Obywatelska nie tylko zbiła termometr i rozluźniła normy antysmogowe, ale też w ogóle nie prowadziła polityki antysmogowej - odpowiedział posłance Horała. Zauważył, ze rząd PiS będzie realizować również program dotyczący czystej energii oraz zaostrzenie norm dotyczących paliw stałych.

Leszczyna, odnosząc się do słów przedstawiciela PiS, powiedziała: - Kiedy oddawaliśmy rządy w Polsce, to miks energetyczny wyglądał w taki sposób, że odnawialne źródła energii stanowiły w nim prawie 14 procent. Dzisiaj to jest 11 procent.

- Jak pan chce przekonać ludzi, że przez te cztery lata poprawiliście powietrze i zrobiliście coś dla czystej energii? - pytała - Mieliśmy dawniej ministrów ochrony środowiska, dzisiaj mamy ministrów niszczenia środowiska. Mamy premiera, który zablokował cele klimatyczne na szczycie Unii Europejskiej i prezydenta, który za sto lat chce jeszcze wydobywać węgiel i w ogóle nie wierzy w zmiany klimatyczne. Mieliśmy prezesa (Kazimierza - red.) Kujdę, który przekazał środki z programu na wymianę pieców do Torunia, chociaż tam nie było wystarczająco ciepłej wody na geotermię - mówiła posłanka.

Leszczyna: dzisiaj mamy ministrów niszczenia środowiska
Leszczyna: dzisiaj mamy ministrów niszczenia środowiskatvn24

Władysław Kosiniak-Kamysz (KW Polskie Stronnictwo Ludowe)

- Nasi następcy zastali Polskę zieloną, a zostawiają zakopconą. Od ruskiego węgla, od smogu, od płonących śmieci. To jest obraz, który zostaje dla młodego pokolenia, które dzisiaj najbardziej rozumie, co się dzieje w środowisku. Trzeba w pierwszej kolejności za walkę ze smogiem podziękować aktywistom - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (KW PSL).

Kosiniak-Kamysz apelował, żeby "przejść na zieloną stronę mocy", bo naszą odpowiedzialnością jest to, jakie środowisko zostawimy następnym pokoleniom. - Ja nie chcę, żeby moja córka - i dzieci nas wszystkich - chodziła w maseczce antysmogowej, bo inaczej nie będzie można w Polsce oddychać - mówił.

- Wymiana pieców? Tak jest. Jak wymienimy piec, to też nie wolno Polaków zostawić samych sobie - dodał.

Kosiniak-Kamysz: Musimy przejść na zieloną stronę mocy
Kosiniak-Kamysz: Musimy przejść na zieloną stronę mocytvn24

Krzysztof Bosak (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość)

Zdaniem Krzysztofa Bosaka (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość) "sytuacja (klimatyczna - red.), w której jesteśmy, jest wspólnym efektem zaniedbań PSL-u, SLD, PiS-u i Platformy". - Żaden poprzedni rząd nie zrobił dla kwestii ochrony środowiska i czystego powietrza zbyt wiele - dodał.

Bosak mówił, że należy zarówno budować sieci ciepłownicze, jak i zmienić system ogrzewania w polskich miastach. Zwrócił jednak uwagę, że tego typu inwestycje wymagają ogromnych nakładów. - Program Czyste Powietrze to kropla w morzu potrzeb. Przede wszystkim stoi za tym centralistyczne myślenie. Państwo uważają, że milionom ludzi wymienią piece nakazem administracyjnym. Problemem są koszty ogrzewania. Jeżeli ogrzewanie czym innym niż węglem będzie tańsze, ludzie sami te piece wymienią - powiedział przedstawiciel Konfederacji.

Bosak: Żaden poprzedni rząd nie zrobił zbyt wiele dla tych kwestii
Bosak: Żaden poprzedni rząd nie zrobił zbyt wiele dla tych kwestiitvn24

Drugie pytanie: Czy zgadzacie się, że węgiel w XXI wieku nie jest już "czarnym złotem"? Kiedy raz na zawsze od niego odejdziemy?

Marcin Horała (KW Prawo i Sprawiedliwość)

Jako pierwszy odpowiadał poseł Marcin Horała. - Polski miks energetyczny musi się zmieniać w kierunku dywersyfikacji różnych źródeł energii, również źródeł odnawialnych. Od tego zależy również nasze bezpieczeństwo energetyczne. Dlatego chociażby sprowadzamy gaz ze Stanów Zjednoczonych, dzięki gazoportowi w Świnoujściu, zbudujemy drugi w Zatoce Gdańskiej - mówił. - Rozpoczynamy wielki program budowy morskiej energetyki wiatrowej, wielkich farm wiatrowych na morzu, gdzie nie powodują takich problemów społecznych jak na lądzie - dodał. Zwrócił uwagę, że węgiel to podstawa bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. - To również źródło pracy dla polskich górników. To odejście (od węgla - red.) musi odbywać się w sposób naturalny, w sposób nieszkodzący polskiej gospodarce, nieodbierający miejsc pracy - powiedział.

Horała: odchodzenie od węgla musi odbywac się w sposób nieszkodzący polskiej gospodarce
Horała: odchodzenie od węgla musi odbywac się w sposób nieszkodzący polskiej gospodarcetvn24

Władysław Kosiniak-Kamysz (KW Polskie Stronnictwo Ludowe)

- My mówimy o miksie energetycznym: w roku 2030 50 procent energii powinno być wytwarzane z odnawialnych źródeł energii. To jest ambitny plan - powiedział Kosiniak-Kamysz. Dodał, że jest to też plan realny. Prezes PSL podkreślił także, że Polska marnuje ogromne ilości wody, "które spadają z deszczem i szybko spływają do Bałtyku". - Nie ma małej retencji, nie ma przydomowych zbiorników retencyjnych i taki program "sadzawka" trzeba wprowadzić - podkreślił.

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że za rządów PiS proponuje się nowe kopalnie odkrywkowe, na przykład w powiecie sieradzkim.

Kosiniak-Kamysz: mówimy o miksie energetycznym
Kosiniak-Kamysz: mówimy o miksie energetycznymtvn24

Krzysztof Bosak (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość)

- Konfederacja nie zajmuje się snuciem wizji, tylko mówieniem prawdy - powiedział Bosak. - 80 procent naszej energii pochodzi z węgla. Wszyscy, którzy się na tym znają, wiedzą, że nie da się od tego odejść w narzucanych przez Unię Europejską terminach - powiedział.

Zaznaczył, że jeśli chodzi o transformację energetyczną, Konfederacja nie neguje odnawialnych źródeł energii i jest zwolennikiem przejścia w kierunku energii atomowej. - To jest nasz postulat, PiS w tej sprawie nic nie zrobił - dodał.

Bosak: że nie da się od węgla odejść w narzucanych przez Unię Europejską terminach
Bosak: że nie da się od węgla odejść w narzucanych przez Unię Europejską terminachtvn24

Izabela Leszczyna (KKW Koalicja Obywatelska .Nowoczesna IPL Zieloni)

Leszczyna mówiła, że dla Koalicji Obywatelskiej aktywiści ekologiczni to "nie jest młodzież wykorzystywana przez lobbystów". - My tych ludzi szanujemy i ci ludzie znaleźli się na naszych listach - dodała.

- Nie da się odejść od węgla już i natychmiast. Kopalnie będą wygaszane, ale nie można mówić, że przez sto lat będziemy jeszcze wydobywać węgiel - zauważyła.

- Węgiel w Polsce się kończy. Kończy się bezpieczne wydobywanie węgla. Nie można narażać górników na to, że będą w kopalni zostawać na zawsze. Nie wolno otwierać nowych kopalń - powiedziała.

Leszczyna: kończy się bezpieczne wydobywanie węgla
Leszczyna: kończy się bezpieczne wydobywanie węglatvn24

Adrian Zandberg (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej)

- Jestem jedynym uczestnikiem tej debaty, który udzieli odpowiedzi na pytanie. Powinniśmy wyjść z węgla do 2035 roku - podkreślił Zandberg. - To nie jest wbrew pozorom kwestia ambicji, ale elementarnej odpowiedzialności - dodał.

- Kryzys klimatyczny, panie Bosak, to nie jest ideologia. To jest to, co mówią nam praktycznie wszyscy zgodni naukowcy. Wpływ człowieka na klimat będzie oznaczać dla pokolenia naszych dzieci i dla pokolenia naszych wnuków dramatyczne problemy - powiedział Zandberg.

Według przedstawiciela Lewicy "należy wyjść z węgla odpowiedzialnie". - Za każde zlikwidowane miejsce w przemyśle węglowym (powinny być) publiczne inwestycje w nowym, niskoemisyjnym przemyśle - dodał.

Zandberg: od węgla powinniśmy odejść do 2035 roku
Zandberg: od węgla powinniśmy odejść do 2035 rokutvn24

Autor: tmw//kg//kwoj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24