Nowy Parlament Europejski. Kto zyskał, kto stracił?

Rozkład sił w nowym Parlamencie Europejskim
Video: Fakty o Świecie TVN24 BiS Rozkład sił w nowym Parlamencie EuropejskimParlament Europejski jeszcze nigdy nie był tak rozdrobniony. Po raz pierwszy w historii Europejska Partia Ludowa oraz Socjaliści i Demokraci nie mają łącznie większości. Trzecią siłą pozostają Liberałowie, ale dużo mandatów zdobyli też Zieloni. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.zobacz więcej wideo »"Jeśli PiS wystawi innego kandydata, wynik będzie taki sam"
Video: tvn24 "Jeśli PiS wystawi innego kandydata, wynik będzie taki sam"15.07 | Myślę, że jeśli Prawo i Sprawiedliwości zaproponuje innego kandydata na stanowisko szefa komisji zatrudnienia Parlamentu Europejskiego, wynik głosowania będzie taki sam, jak w przypadku byłej premier Beaty Szydło - powiedziała dziennikarzom europosłanka socjalistów, Holenderka Agnes Jongerius, która w poniedziałek prowadziła obrady komisji.zobacz więcej wideo »Unijni przywódcy zajmą się powyborczą układanką
Video: tvn24 Unijni przywódcy zajmą się powyborczą układanką28.05 | Szefowie państw i rządów krajów UE zjeżdżają do Brukseli, gdzie we wtorek na nieformalnym szczycie mają rozmawiać o obsadzie najważniejszych unijnych stanowisk.zobacz więcej wideo »Jak będzie wyglądał układ w europarlamencie?
Video: tvn24 Jak będzie wyglądał układ w europarlamencie?27.05 | Największe frakcje pozostają największe, ale słabną, m.in. kosztem zielonej fali, która dostała się do Parlamentu Europejskiego z państw Europy Zachodniej. Jak będzie wyglądało nowe rozdanie w Parlamencie Europejskim? Z Brukseli korespondent TVN24 Maciej Sokołowski.zobacz więcej wideo »Jaki układ sił w nowym europarlamencie?
Video: TVN24 BiS Jaki układ sił w nowym europarlamencie? 27.05 | Zaktualizowane w poniedziałek przed południem wstępne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego dają większą przewagę Europejskiej Partii Ludowej nad będącymi na drugim miejscu Socjalistami i Demokratami. EPL może liczyć na 182 mandaty, a S&D - na 147. zobacz więcej wideo »Co dalej w Brukseli po wyborach?
Video: TVN24 BiS Co dalej w Brukseli po wyborach?26.05 | Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 BiS w Brukseli, z Tomaszem Bieleckim ("Gazeta Wyborcza"/Deutsche Welle) i Anną Słojewską ("Rzeczpospolita") omawiają wstępne wyniki wyborów do europarlamentu.zobacz więcej wideo »Chadecja wygrywa, ale to Zieloni zyskują najwięcej
Video: TVN24 BiS Chadecja wygrywa, ale to Zieloni zyskują najwięcej26.05 | Według sondażu exit poll w głosowaniu do Parlamentu Europejskiego najsilniejszy w Niemczech wciąż jest blok partii chadeckich CDU/CSU. Traci on jednak znacząco w porównaniu z rokiem 2014. Największym zwycięzcą eurowyborów w Niemczech okazali się Zieloni. Według exit poll głosowało na nich 22 proc. obywateli, o 11,3 pkt. proc. więcej niż w roku 2014. Jeśli rezultaty się potwierdzą, ta partia podwoi liczbę swych mandatów w PE - do 22.zobacz więcej wideo »Jak będzie wyglądał Parlament Europejski?
Video: TVN24 BiS Jak będzie wyglądał Parlament Europejski?26.05 | Zgodnie z prognozą Parlamentu Europejskiego, podział miejsc w europarlamencie zapowiada się następująco: Europejska Partia Ludowa – 173 mandatów, Partia Europejskich Socjalistów – 147 mandatów, Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy – 102 mandaty, Zieloni – 71 mandatów, Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – 58 mandatów, Europa Narodów i Wolności – 57 mandatów, Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej – 56 mandatów, Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica - 42 mandaty. zobacz więcej wideo »
Według najnowszej prognozy PE Europejska Partia Ludowa otrzyma 180 mandatów w Parlamencie Europejskim, Socjaliści i Demokraci 146, liberałowie 109, Zieloni 69, a konserwatyści 59 mandatów. W porównaniu z porannymi projekcjami kilka miejsc stracili socjaliści, a kilka zyskali liberałowie.
Według najnowszej prognozy Europejska Partia Ludowa otrzyma 180 mandatów, Socjaliści i Demokraci 146, liberałowie 109, Zieloni 69, a konserwatyści 59 mandatów.
Frekwencja w całej UE wyniosła 50,95 proc. - była najwyższa od 20 lat.
JAK GŁOSOWAŁA EUROPA? WYNIKI Z KRAJÓW UE
W skali całego PE zyskują liberałowie, na czele których w europarlamencie stoi Guy Verhofstadt. Obecnie mają oni 69 europosłów, a według prognozy PE w nowej kadencji, dzięki sojuszowi z ugrupowaniem prezydenta Francji Emmanuela Macrona, a także liberałami m.in. z Rumunii mają mieć 109 mandatów.
Zieloni mają być czwartą siłą w PE z 69 miejscami. Dotąd reprezentowało ich 52 europosłów.
PE przewiduje, że mandaty straci frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), do której należy Prawo i Sprawiedliwość; teraz ma 77 europosłów, a zachować ma 59 miejsc.
Kilka mandatów może też odpaść, gdy z UE wyjdzie Wielka Brytania (konserwatyści należą do EKR), ale do grupy politycznej, w której są europosłowie PiS, mogą dołączyć inni prawicowi politycy, którzy do tej pory nie zadeklarowali wyraźnie, w jakiej frakcji chcą się znaleźć.
Stracić ma też Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica (GUE/NGL). Ma mieć 39 parlamentarzystów, a w tej kadencji było ich 52.
Eurosceptycy z dobrym wynikiem
Dwie atnyunijne grupy Europa Narodów i Wolności (ENF) oraz Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD), mają mieć w sumie około 110 eurodeputowanych, czyli blisko 15 proc. mandatów. Ta pierwsza - 58, a ta druga - 54.
W Europie Wolności i Demokracji Bezpośredniej największą reprezentacją ma być Partia Brexitu Nigela Farage'a (29 miejsc), w Europie Narodów i Wolności - włoska Liga Matteo Salviniego (28 miejsc). W obecnej kadencji EFDD i ENF miały w sumie 78 miejsc.
Skrajna lewica najsłabsza
Najsłabszą grupą polityczną ma być skrajnie lewicowa Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej (GUE), która ma dostać 39 mandatów (5 proc.). Frakcja ta może się jeszcze zmniejszyć, bo niewykluczone, że sześciu europosłów greckiej Syrizy przejdzie z niej do socjalistów.
PE nie przydzielił do żadnej frakcji 29 europosłów (m.in. z Wiosny czy hiszpańskiego VOX), a 8 zaliczył do niezrzeszonych.
Z prognozy wynika, że socjaliści nie mają szans na zbudowanie postępowej większości, o jakiej mówili ich liderzy, nawet w oparciu o głosy czterech frakcji (S&D, ALDE, Zielonych i GUE).
Z kolei EPL, jeśli porozumie się z S&D, wystarczy jedna dodatkowa frakcja - Zieloni lub Liberałowie - by zdobyć większość absolutną.