tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Na dachu wieżowca wybuchła bomba, zginął monter anten. Dwie osoby idą do więzienia

zobacz więcej wideo »
Na dachu wieżowca wybuchła bomba, zginął monter anten. Dwie osoby idą do więzienia
 • Bomba na dachu zabiła montera. Dwóch oskarżonych przed sądemBomba na dachu zabiła montera. Dwóch oskarżonych przed sądem
 • Bomba na dachu zabiła montera anten. Akt oskarżenia po 16 latachBomba na dachu zabiła montera anten. Akt oskarżenia po 16 latach
 • Pierwszy wyrok po wybuchu bomby na dachu i śmierci monteraPierwszy wyrok po wybuchu bomby na dachu i śmierci montera
Foto: archiwum TVN24 | Video: M. Skrobotowicz / TVN24 Wrocław Bomba na dachu zabiła montera anten. Prawomocne wyroki po latach (wideo archiwalne)

Ponad 17 lat temu na dachu jednego z wrocławskich wieżowców doszło do eksplozji bomby. W wybuchu zginął 40-letni monter anten. W sprawie oskarżono trzech mężczyzn. Jeden z nich współpracował ze śledczymi i już wcześniej został skazany na pięć lat więzienia w zawieszeniu na 10 lat. Dwóch pozostałych Sąd Apelacyjny we Wrocławiu skazał teraz na trzy lata pozbawienia wolności. Bez zawieszenia.

- Był straszny wybuch. Zatrzęsły się okna. Leciały szczątki ludzkie - relacjonowała, 5 stycznia 2001 roku, jedna z mieszkanek ulicy Bulwar Ikara we Wrocławiu. Tymi słowami opisywała eksplozję, która tego dnia miała miejsce na dachu jednego z wieżowców.

Mieli serwisować anteny, odkryli bombę

W momencie wybuchu na dachu przebywało dwóch mężczyzn. Pracowali jako monterzy sieci elektrotechnicznych. Mieli sprawdzić stan anten zbiorczych. Ich uwagę przykuła leżąca na dachu reklamówka. W niej znajdowało się urządzenie wybuchowe, które wyciągnął 40-letni monter. Doszło do eksplozji. Mężczyzna zginął na miejscu. Drugi przeżył. Prawdopodobnie tylko dlatego, że chwilę wcześniej przeszedł w miejsce, które znajdowało się poza polem rażenia.

Tajemniczej sprawy początkowo nie udało się rozwikłać. Śledztwo zostało umorzone. Wszystko dlatego, że zamieszane w zdarzenie osoby przysięgły sobie, jak wskazały później w zeznaniach, że będą "trzymać gęby na kłódkę".

Zleceniodawca, konstruktor i pośrednik

- Przełom nadszedł kilkanaście lat później, gdy ta zmowa milczenia została przerwana. Doszło do tego w trakcie innego postępowania. Wówczas jedna z zatrzymanych osób zdecydowała się na procesową współpracę z prokuraturą i opowiedziała między innymi o tym zdarzeniu - informował, w styczniu 2017 roku, Robert Tomankiewicz z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Okazało się, że tłem sprawy były rozgrywki w świecie przestępczym. Trzy osoby, których nazwiska powiązano z eksplozją, były znane śledczym z kartotek. Jak ustalili prokuratorzy pod koniec 2000 roku Wiesław B. zamówił urządzenie wybuchowe. To wykonał Witold M. Siła rażenia miała wystarczyć do zniszczenia samochodu osobowego. M. wykonał zlecenie i poprosił swojego znajomego, Macieja A., by przechował urządzenie. Ten na schowek wybrał dach budynku.

"Żyję ze świadomością bycia sprawcą tragedii"

Ze śledczymi współpracował Witold M., konstruktor bomby. Sąd uznał go za winnego i przychylił się do wniosku oskarżyciela publicznego o nadzwyczajne złagodzenie kary. Tym samym M. został skazany na 5 lat więzienia w zawieszeniu na 10 lat. "Żyję i będę żył ze świadomością bycia sprawcą tej tragedii. Chociaż nie jestem bezpośrednim sprawcą, ale jednak zawsze sprawcą" - napisał M. w liście do żony zabitego montera.

W kwietniu 2017 roku przed sądem stanęło dwóch pozostałych oskarżonych. Kilka miesięcy później zostali skazani. Temu, który ładunek ukrył na dachu wymierzono karę 2,5 lat więzienia. Jego zleceniodawca miał, zgodnie z decyzją sądu, spędzić za kratami dwa lata. Wyrok był jednak nieprawomocny. Mężczyźni, za pośrednictwem swoich obrońców, złożyli apelacje. Od rozstrzygnięcia odwołała się też prokuratura i żona zmarłego, która była oskarżycielem posiłkowym.

Do więzienia na trzy lata

13 marca Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wydał wyrok w tej sprawie. - W stosunku do obu oskarżonych sąd zmienił wyrok sądu pierwszej instancji. Wymiar kary został podwyższony do trzech lat pozbawienia wolności - informuje Witold Franckiewicz, rzecznik sądu. I dodaje: nie przyjęto, że bomba pozostawiona na dachu stwarzała zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób. - Nie stworzyła powszechnego niebezpieczeństwa. Jej siła rażenia nie spowodowałaby zawalenia się budynku. Zagrażała tylko osobom będącym na dachu - przekazuje Franckiewicz.

Sędzia Edyta Gajgał, cytowana przez "Radio Wrocław", w ustnym uzasadnieniu wyroku powoływała się też na ustalenia biegłego. - Gdyby ten przyrząd został pozostawiony w tym miejscu, w którym umieścił go oskarżony, a nie doszłoby do znalezienia tego przedmiotu, do ingerencji w niego przez pokrzywdzonego, to z bardzo wysokim prawdopodobieństwem można stwierdzić, że pozostawałby tam do dzisiaj - opisywała sędzia. W przypadku Macieja A., czyli mężczyzny który ukrył bombę, przyjęto że nieumyślnie spowodował śmierć montera. - Co do Witolda B. przyjęto, że nie doszło do podżegania do przechowywania ładunku, ale do jego posiadania - mówi sędzia Franckiewicz.

Wyrok jest prawomocny. Choć żona zabitego montera zapowiedziała złożenie kasacji do Sądu Najwyższego.

Bomba eksplodowała na dachu wieżowca przy ulicy Bulwar Ikara:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Donald Trump otworzył sesję Rady Bezpieczeństwa ONZ

Donald Trump otworzył sesję Rady Bezpieczeństwa ONZ

To wielki zaszczyt - powiedział Donald Trump, otwierając w środę w Nowym Jorku sesję Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Prezydent USA po raz pierwszy wystąpił jako przewodniczący RB, w której Stany Zjednoczone pełnią obecnie prezydencję. zobacz więcej »

Na treningi jeździła 300 kilometrów od domu, teraz jest mistrzynią świata

O trudnej drodze do sukcesu opowiadała nam Aleksandra Rudzińska. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Strzyże, myje i odmienia psy ze schronisk

Mark The Dog Guy pomógł już ponad 600 zwierzętom w ciągu trzech lat. A w zamian nie oczekuje niczego, poza psim szczęściem. Zobacz TOTERAZ

Próba ustanowienia rekordu świata w przeprowadzeniu najliczniejszej lekcji kaligrafii, Hongkong. (Jerome Favre/PAP/EPA) czytaj dalej »