tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS
przeprosiny strona glowna

Sensacyjne znalezisko sprzed kilkuset lat. Prawdopodobnie jedyna bulla antypapieża

Sensacyjne znalezisko sprzed kilkuset lat.
Prawdopodobnie jedyna bulla antypapieża
Foto: Miesięcznik Odkrywca, Wikipedia domena publiczna, Klakier Wikipedia CC BY-SA 3.0 pl | Video: Miesięcznik "Odkrywca" Bullę papieską odnaleziono na Zamku Grodno

Podczas prac prowadzonych na Zamku Grodno (woj. dolnośląskie) archeolodzy i eksploratorzy odnaleźli, w niewielkim wykopie, bullę papieską. To znalezisko sprzed kilkuset lat jest unikatem. Prawdopodobnie to jedyna na świecie bulla należąca do antypapieża Benedykta XIII.

- W trakcie wykopalisk odnaleźliśmy sporą grupę przedmiotów datowanych głównie na XV wiek. To przede wszystkim monety, między innymi grosz praski, śląski halerz, brytyjski szterling - mówi Łukasz Orlicki z miesięcznika Odkrywca. - Znaleźliśmy też niemałą sensację - dodaje.

Ołowiana pieczęć Benedykta...

Sensacją jest okrągła ołowiana pieczęć z napisem Benedictus PP XIII z jednej strony i z wizerunkami świętego Piotra i Pawła z drugiej. Została odnaleziona tuż u podnóża zamkowego muru. Napis na bulli wskazuje, że należała ona do Benedykta XIII. Rzecz w tym, że takich w historii było dwóch. Jeden to papież, głowa Kościoła z XVIII wieku. Drugi to antypapież urzędujący w Awinionie na przełomie XIV i XV wieku, który wbrew kontrowersjom i przy braku akceptacji Kościoła, uważał się za prawowitego papieża.

... nie wiadomo jednak którego

- Nie wiemy do którego z nich należała znaleziona przez nas bulla. Jednak w wykopie nie znaleźliśmy zabytków pochodzących z XVIII wieku, czyli czasu w którym urzędował papież Benedykt XIII. Ta warstwa ziemi jest datowana na pochodzącą nie później niż z XVI wieku - wyjaśnia Orlicki.

To może oznaczać, że odnaleziona na terenie Zamku Grodno bulla należała do antypapieża. Jednak nie tylko to. - Drugi z argumentów przemawiających za taką hipotezą jest to, że podczas prac wykopaliskowych nie odnajduje się bulli z okresu późniejszego niż średniowiecze. Później dokumenty miały zupełnie inny obieg, wszystko funkcjonowało inaczej - przypomina eksplorator.

I stawia odważną tezę. - Jeśli to pieczęć antypapieża, to może być to jedyna z takich pieczęci zachowanych na świecie - twierdzi.

Duchowny był tu osobiście, a może to sprawka rycerzy- rabusiów?

Czy odnalezienie bulli papieskiej na zamku w Zagórzu Śląskim oznacza, że jej właściciel mógł się tu pojawić osobiście? Jak wskazuje Orlicki to niemożliwe. Bulla kilkaset lat temu mogła paść łupem rycerzy-rabusiów, którzy mieli siedzibę w warowni.

- Mogła też sygnować dokumenty dotyczące Zamku Grodno. Szanse na to, że dowiemy się jak było są niewielkie. Będziemy jednak badać bullę i próbować doprecyzowywać parę hipotez - zapowiada eksplorator. Teraz papieski artefakt znajduje się pod opieką archeologa, dra Pawła Konczewskiego.

Bulla została odnaleziona na Zamku Grodno podczas kolejnego etapu badań prowadzonych przez Grupę Eksploracyjną Miesięcznika Odkrywca i archeologów.

Bulle były doczepiane za pomocą sznurka do dokumentów wydawanych przez papieskie kancelarie. W trakcie prac archeologicznych odnajdywane są same ołowiane pieczęcie, bo dokumenty na przestrzeni lat ulegają zniszczeniu.

Tajemnice Dolnego Śląska »

Oglądaj
Tajemnice Dolnego Śląska
 • Prace GEMO na Zamku GrodnoPrace GEMO na Zamku Grodno
 • Na Zamku Książ odkryto studnię, która może pochodzić z czasów średniowieczaNa Zamku Książ odkryto studnię, która może pochodzić z czasów...
 • Zapis z kamerki wpuszczonej do wnętrza studni. Przyspieszony 8 razyZapis z kamerki wpuszczonej do wnętrza studni. Przyspieszony 8...
 • Odkryli tajemnicze wejście do tunelu przy Zamku KsiążOdkryli tajemnicze wejście do tunelu przy Zamku Książ
 • Turyści już niedługo będą mogli zwiedzać podziemia zamku KsiążTuryści już niedługo będą mogli zwiedzać podziemia zamku Książ
 • Kopalnia srebra w Srebrnej Górze odkrywa swoje tajemniceKopalnia srebra w Srebrnej Górze odkrywa swoje tajemnice
 • Odkrywają kopalnię srebra. "Wciąż nas zaskakuje. Może mieć 200, a nawet 400 lat"Odkrywają kopalnię srebra. "Wciąż nas zaskakuje. Może mieć...
 • Prace weryfikacyjne w miejscu odkrycia "depozytowej jaskini"Prace weryfikacyjne w miejscu odkrycia "depozytowej jaskini"
 • 300-metrową sztolnię znaleziono w okolicach Wałbrzycha. Później trafiono na dwie kolejne300-metrową sztolnię znaleziono w okolicach Wałbrzycha....
 • Prace poszukiwawcze na Zamku GrodnoPrace poszukiwawcze na Zamku Grodno
 • Eksploratorzy na Zamku GrodnoEksploratorzy na Zamku Grodno
Wideo: A. Daczkowski/Miesięcznik "Odkrywca" Prace GEMO na Zamku Grodno

Bullę odnaleziono podczas prac prowadzonych na terenie Zamku Grodno:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje