tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Oszukiwali "na wnuczka" w Polsce, Niemczech, Szwajcarii i Kanadzie

Oszukiwali "na wnuczka" w Polsce, Niemczech, Szwajcarii i Kanadzie
Foto: Dolnośląska Policja | Video: TVN24 Wroclaw/ Dolnośląska Policja Policjanci nadal szacują, jakie szkody mogła przynieść działalność grupy

Policjanci z Wrocławia zatrzymali dziewięć osób podejrzanych o wyłudzanie pieniędzy metodą "na wnuczka". Poszkodowani zgłaszali się nie tylko z Polski, ale z Niemiec, Szwajcarii i Kanady.

Policjanci nad tą sprawą pracowali od kilku miesięcy. Gdy wyszło na jaw, że grupa oszustów może pochodzić z Wrocławia, kilkudziesięciu funkcjonariuszy weszło jednocześnie do kilku mieszkań na terenie miasta.

- Akcja miała miejsce 9 marca w godzinach porannych. W tej sprawie zatrzymano 9 osób, w tym trzy kobiety - informuje asp. Wojciech Jabłoński z dolnośląskiej policji.

Według policji, wśród zatrzymanych jest szef grupy przestępczej, ale również osoby dzwoniące do poszkodowanych i bezpośrednio odbierające pieniądze. - Podczas prowadzonych czynności, w trakcie przeszukania zabezpieczono sprzęt elektroniczny, telefony komórkowe oraz kilka tysięcy złotych - dodaje Jabłoński.

Różne kraje, wiele scenariuszy

Jak wyjaśnia, szajka miała oszukiwać metodą "na wnuczka" nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech, Szwajcarii i Kanady. Według policji nie zawsze scenariusz ich działania był taki sam - podejrzani mieli wymyślać różne sytuacje, w których poszkodowani telefonicznie byli proszeni o pomoc finansową. - Trudno szacować, ile w sumie ukradli, ponieważ sprawa jest rozwojowa, nadal szukamy poszkodowanych. Jednorazowo ofiary przekazywały im od kilku do nawet ponad 100 tys. zł - mówi Jabłoński.

Sąd zdecydował, że pięciu z zatrzymanych najbliższy czas spędzi w areszcie tymczasowym. Za przestępstwa może grozić im kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje