tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wielki mural na urodziny Brandta. "Ma zmienić wygląd zaniedbanego Wrocławia"

Wielki mural na urodziny Brandta. "Ma zmienić wygląd zaniedbanego Wrocławia"
Foto: M.Skrobotowicz / TVN 24 Wrocław | Video: M.Skrobotowicz / TeleserwisTVN24 Wielkoformatowy mural powstaje we Wrocławiu

Dzieci, studenci i okoliczni mieszkańcy, a także wolontariusze, profesjonalni graficy i projektanci. Kilkanaście osób zabrało się w środę za malowanie wielkoformatowego muralu. Dzieło o wymiarach 20 na 40 metrów powstaje w centrum studiów niemieckich i europejskich im. Williego Brandta we Wrocławiu. Wszystko w ramach akcji społeczno-artystycznej "Operacja Willy Brandt".

Według organizatorów akcji, Polacy najczęściej kojarzą Niemcy z Murem Berlińskim.

- Chcemy to skojarzenie wykorzystać, bo tamten mur to nie tylko bariera oddzielająca dwa światy, ale też niegdyś żywa galeria Berlina. Chcemy taką galerię też stworzyć na wrocławskim Nadodrzu - podkreślają organizatorzy z Centrum im. Willy'ego Brandta.

Z okazji setnej rocznicy urodzin

Willy Brandt, kanclerz RFN w latach 1969-1974 i laureat pokojowej Nagrody Nobla z 1971 r., przeszedł do historii jako inicjator pojednania z Europą Wschodnią. Z okazji setnej rocznicy urodzin niemieckiego polityka wrocławskie Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta przygotowało akcję społeczno-artystyczną, której głównym elementem jest malowanie wielkogabarytowego muralu na jednej ze ścian budynku tej instytucji.

Do projektu zaproszono profesjonalnych grafików, okolicznych mieszkańców, dzieci z pobliskich szkół oraz studentów z Polski i Niemiec. Malowanie odbywa się z okazji setnej rocznicy urodzin niemieckiego polityka.

Akcja ma zmienić zaniedbane Nadodrze

- Chcemy doprowadzić do spotkania profesjonalistów z entuzjastami, doświadczonych grafików z dzieciakami sprejującymi na ścianach, Polaków i Niemców. Tak rozumiemy ideę polityki kanclerza Brandta, ale też działalność Centrum oraz pomysł na Europejską Stolicę Kultury 2016 oparty przecież na otwieraniu na kulturę ludzi na co dzień w niej nie uczestniczących - podkreślają organizatorzy.

Operacja ma jeszcze jeden cel, a mianowicie zmianę wyglądu zaniedbanych obszarów Wrocławia.

Mural powstający na ścianie budynku Centrum im. Willy'ego Brandta ma być pierwszym z serii. Kolejne mają powstać w podwórkach wrocławskiej dzielnicy Nadodrze. Organizatorzy akcji podkreślają, że niemal za darmo można zmienić zaniedbane podwórka w dzieła sztuki ulicznej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje