tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wiadukt zatrzymał pociągi. Jest decyzja: nie rozbiorą go, zrobią podpórkę

Wiadukt zatrzymał pociągi. Jest decyzja: nie rozbiorą go, zrobią podpórkę
Foto: A. Pawlukiewicz / TVN24 Wrocław Zły stan wiaduktu unieruchomił tory kolejowe

- Ten wiadukt da się zabezpieczyć. Nie trzeba go będzie rozbierać - zapewniają urzędnicy, w odpowiedzi na pytanie: co dalej z nowowyremontowaną trasą kolejową w Piechowicach. Pociągi jeździły nią zaledwie 10 dni - trasę trzeba było zamknąć, bo wiadukt groził zawaleniem. Teraz zostanie podparty. Przyjrzy mu się też prokuratura.

Pracownicy przewoźnika zajęli się sprawą drogowego wiaduktu z Piechowic, przez który trzeba było zamknąć całą linię kolejową łączącą Jelenią Górę ze Szklarską Porębą. To nowa linia, która obsługiwała pasażerów zaledwie... 10 dni. Felerny wiadukt znajduje się tuż nad torami. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

- Wnioski są takie, że da się zabezpieczyć wiadukt i nie będzie trzeba go na razie rozbierać - oznajmił Wiktor Lubieniecki, dyrektor departamentu infrastruktury w dolnośląskim urzędzie marszałkowskim.

Sama ekspertyza i profesjonalna podpórka to koszt 70 tys. zł. - Zapłaci za to województwo. Marszałkowi zależy, żeby pociągi jak najszybciej wróciły na swoją trasę - zapewnia urzędnik.

Prokuratura też zbada

Sprawą zajmie się również prokuratura, która zbada dlaczego nikt nie sprawdził przed uruchomieniem trasy, czy wiadukt nie stwarza zagrożenia. - Sprawdzimy też, czy stary wiadukt drogowy nie groził katastrofą lądową - zapowiedziała Violetta Niziołek z jeleniogórskiej prokuratury.

Kto miał to sprawdzić? Nie do końca wiadomo. Nikt nie przyznaje się do tego, że zawiaduje wiaduktem i może o nim decydować. PKP wciąż nie może dogadać się z gminą Piechowice, do kogo należy konstrukcja. Jeszcze niedawno i gmina, i urząd byli przekonani, że to wiadukt należy do Piechowic. Ze sprawy tak też tłumaczyło się PKP.

Przed tygodniem, gdy zajmowaliśmy się sprawą rzecznik PKP zapewniał, że problem uda się rozwiązać w ciągu kilku dni. Przekonywał również, że do kolejarzy należą tylko tory.

- Po dogłębnej analizie okazało się jednak, że działka, na której stoi wiadukt drogowy, należy do PKP. Nie wiadomo natomiast, czy konstrukcja też - tłumaczy Witold Rudolf, burmistrz Piechowic.

Pasażerowie cierpią

Żadna ze stron nie jest też w stanie określić, kiedy pociągi wrócą na linię. I właśnie przez to najbardziej cierpią okoliczni mieszkańcy. Część z nich korzystała z przeprawy, żeby dostać się do pobliskiej miejscowości. Dla wielu osób zamknięcie wiaduktu oznaczało dłuższą drogę do pracy czy szkoły.

- Będziemy chodzili naokoło na cmentarz i stadion. Trzeba będzie nadrabiać około 2 km drogi. Ludzie z Górzyńca, Piechowic by mogli jechać tym wiaduktem - wskazują niezadowoleni mieszkańcy. Dodają, że wiadukt mógłby zostać wyremontowany i dopuszczony do użytku chociaż dla samochodów do 3,5 tony.

Pociągi mogą wrócić w każdej chwili?

Tymczasem podróżni na powrót pociągów na tę trasę czekali od grudnia 2012 roku. Dzięki modernizacji 12-kilometrowego odcinka torów, pasażerowie mieli dojechać do Szklarskiej Poręby bezpośrednio z Warszawy, Olsztyna, Poznania czy Wrocławia.

– Linia kolejowa jest w pełni sprawna - podkreślają kolejarze. - W każdej chwili jesteśmy gotowi do przywrócenia pociągów na tę trasę. Jednak musimy poczekać na naprawę obiektu i decyzję inspektora o wznowieniu ruchu – informował w poniedziałek Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.

Póki co, pociągi kończą bieg w Piechowicach lub w Jeleniej Górze.

Za wstrzymanie ruchu kolejowego na wyremontowanej trasie odpowiada zły stan techniczny wiaduktu w Piechowicach:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Jeśli  chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje