tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Unia dołoży się do budowy S3? "Rząd musi złożyć wniosek"

Unia dołoży się do budowy S3? "Rząd musi złożyć wniosek"
Foto: targeo.pl Planowany wcześniej odcinek drogi S3 wypadł z projektu

Jest szansa na budowę odcinka drogi S3, łączącej Legnicę z granicą Polski w Lubawce. Kilka tygodni temu polski rząd zdecydował, że droga nie powstanie, bo nie ma na to pieniędzy. Środki może jednak wyłożyć Unia Europejska.

- Posłowie Parlamentu Europejskiego podjęli rozporządzenie „Łącząc Europę”. Program ten ma finansować m.in. budowę korytarzy drogowych, torów kolejowych, szlaków wodnych, a także sieci przesyłowych i infrastruktury informatycznej - tłumaczy europarlamentarzysta Piotr Borys. - W ramach programu przyjęto poprawkę, którą zaproponowałem wspólnie z posłem Arturem Zasadą. Dzięki niej na listę projektów bazowych dopisany został odcinek trasy S3 łączący Nową Sól z czeskim Hradcem Kralove – dodaje.

Pojawia się i znika

Jak tłumaczy, jest to szansa na to, by między Legnicą, a Lubawką powstała droga ekspresowa. W połowie października polski rząd wykreślił z programu budowy dróg krajowych budowę tego odcinek trasy S3. Wówczas urzędnicy z ministerstwa transportu wyjaśniali, że inwestycja może poczekać, bo na razie i tak urywałaby się na granicy z Czechami.

- Wiem, że po polskiej stronie stworzona jest już wymagana dokumentacja. Strona czeska deklaruje, że przygotowanie stosownych dokumentów to dla nich nie jest problem – mówi Borys.

Duże pieniądze

Jak tłumaczy, Unia wyłoży nawet 40 proc. kosztów inwestycji. I dodaje, że jedynym warunkiem przyznania pieniędzy jest złożenie wniosku przez rządy polski i czeski.

- Wartość budowy południowego odcinka drogi S3 miedzy Legnicą a Lubawką wynosi 4 mld zł. Więc tak duże wsparcie z unijnego budżetu ma ogromne znaczenie. Dlatego uważam, że pozostałe 60 proc. wartości inwestycji musi się znaleźć  - dodaje europoseł.

Podkreśla również, że droga łącząca Legnicę z Lubawką jest istotna nie tylko z  perspektywy mieszkańców Dolnego Śląska. - Jej powstanie uruchomi korytarz drogowy łączący Szczecin z Rijeką – tłumaczy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje