tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Tak się ćwiczy na cywilnym symulatorze F-16

Tak się ćwiczy na cywilnym symulatorze F-16
Foto: TVN24 Wrocław | Video: TVN24 Wrocław Prawdopodobnie jedyny w Polsce cywilny symulator słynnego myśliwca

Dzięki niemu każdy może się poczuć jak pilot F-16. Wrocławski pasjonat przybliża miłośnikom lotnictwa to, co wcześniej dla wielu było nieosiągalne – lot najlepszą maszyną polskiego wojska. Własnymi siłami zbudował prawdopodobnie jedyny w Polsce cywilny symulator słynnego myśliwca.

Adam Bisek, przedsiębiorca z Wrocławia, konstruował symulator myśliwca F-16 przez blisko dwa lata we własnym domu. Część urządzenia kupił, część wykonał sam.

- Symulator zbudowany jest z 11 ekranów połączonych z komputerem i to one odpowiadają za lot. Otoczenie jest wyświetlane przy użyciu projektora. Na ekranach ukazują się informacje odpowiadające m.in. za utrzymanie parametrów lotu czy kontrolę zużycia paliwa. Część ekranów jest dotykowa i można dzięki nim przełączać funkcję samolotu. Całość pracuje pod kontrolą programu Falcon BMS, przez wielu uważanego za najlepszy symulator F-16 dostępny dla cywili – mówi Bisek.

Wszystkie elementy kokpitu są funkcjonalne i mają wpływ na zachowanie maszyny. W symulatorze znajdują się też prawdziwe elementy wyposażenia samolotu. - Manetka i drążek pochodzą od producenta i są dokładnie tymi samymi urządzeniami, które znajdują się w prawdziwych maszynach. - Zresztą latali tu piloci F-16 i chwalą sobie wykonanie  – dodaje.

"Kosztował ułamek tego, co prawdziwy"

Mimo wielu oryginalnych części, nie jest to jednak maszyna, na jakiej na co dzień szkolą się piloci myśliwców. - Certyfikowany symulator kosztuje miliony dolarów. Mój - ułamek tej kwoty, ale wystarczy, żeby realistycznie wykonać podejście do lądowania i zachowanie w kręgu. Można uczyć się nawet tankowania w locie – mówi Bisek.

Nie tylko myśliwiec

I choć symulator odwzorowuje wiernie kokpit F-16, to można ćwiczyć na nim także lot innymi modelami samolotów.

- Wprawdzie to kokpit F-16 i przyrządy odwzorowują ten samolot, ale mogę uruchomić na nim samoloty typu Piper, Antonow czy Cessna. Pomimo różnicy w fizycznych przyrządach parametry lotu dla innych samolotów lotu będą odwzorowywać rzeczywistość. Sam latam na takich maszynach i dzięki wgranym mapom mogę pokonywać prawdziwe trasy, na których latam – zapewnia Bisek. I dodaje, że dzięki takim rozwiązaniom wie, jak omijać trasy lotnisk. Pozwala mu to także na zapoznanie się z przeszkodami terenowymi.

Gościł kosmonautów, pilota NASA

Sam Adam Bisek jest znaną postacią w środowisku lotniczym. Prowadzi hotel Dom Kosmonauty, który kształtem przypomina stację kosmiczną. Wielokrotnie gościł znanych pilotów i kosmonautów, organizuje spotkania i konferencje lotnicze. Jego gośćmi byli już m.in. Mirosław Hermaszewski – jedyny Polski kosmonauta, Jon McBride - kosmonauta NASA, pilot wahadłowców, Aleksiej Leonow, pierwszy człowiek, który wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną.

- W perspektywie trzech lat chciałbym uruchomić centrum szkolenia lotniczego z certyfikowanymi symulatorami samolotów, na których piloci mogliby wylatywać godziny wpisywane do rejestrów szkoleń. Wierzę, że mi się uda - kończy.

 • Adam Bisek z Aleksiejem Leonowem
  Fot. arch. prywatne
  Adam Bisek z Aleksiejem Leonowem
 • Jon McBride z NASA z wizytą we Wrocławiu
  Fot. arch. prywatne
  Jon McBride z NASA z wizytą we Wrocławiu
 • Jon McBride z NASA z wizytą we Wrocławiu
  Fot. arch. prywatne
  Jon McBride z NASA z wizytą we Wrocławiu
 • Mirosław Hermaszewski z żoną i Aleksiej Leonow z wizytą u Biska
  Fot. arch. prywatne
  Mirosław Hermaszewski z żoną i Aleksiej Leonow z wizytą u Biska
 • Adam Bisek z Aleksiejem Leonowem
 • Jon McBride z NASA z wizytą we Wrocławiu
 • Jon McBride z NASA z wizytą we Wrocławiu
 • Mirosław Hermaszewski z żoną i Aleksiej Leonow z wizytą u Biska

Elitarne F-16

Samolot wielozadaniowy F-16 to flagowa maszyna Siły Powietrznych RP. Na polskim niebie lata 48 maszyn, które stacjonują w bazach w Łasku i Krzesinach.

Jak mówi Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, w Polsce znajdują się tylko dwa certyfikowane symulatory F-16, oba w wojskowych bazach, gdzie stacjonują polskie maszyny.

Symulator F-16 został skonstruowany we Wrocławiu:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje