tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Zerwali flagę Ukrainy. "Później podeptali i wytarli nią buty"

zobacz więcej wideo »
Zerwali flagę Ukrainy. "Później podeptali i wytarli nią buty"
 • Zniszczenie ukraińskiej flagi w ŚwidnicyZniszczenie ukraińskiej flagi w Świdnicy
 • Straż miejska o zniszczeniu flagi Straż miejska o zniszczeniu flagi
 • Prezes polsko-ukraińskiej fundacji o zniszczonej fladzePrezes polsko-ukraińskiej fundacji o zniszczonej fladze
Foto: Straż Miejska w Świdnicy, TVN24 Wrocław | Video: Straż miejska w Świdnicy Zerwali i zniszczyli ukraińską flagę

Wdrapała się na barki znajomych i ściągnęła ukraińską flagę wiszącą na budynku. Później ją podeptała i wytarła nią buty. - To bulwersujące. Gdyby w ten sposób potraktowano polską flagę, nie było nam przyjemnie - podkreśla osoba, która wywiesiła symbol narodowy Ukrainy. Policja bada sprawę.

Niedzielny poranek. Operator miejskiego monitoringu właśnie rozpoczął dyżur. - Zauważył dziwne zachowanie grupy młodzieży. Kobieta wdrapywała się na mężczyznę, a następnie ściągnęła flagę ukraińską i zabrała ją ze sobą. Następnie całą grupą poszli dalej - relacjonuje st. insp. Jacek Budziszewski ze świdnickiej straży miejskiej.

Policja: czynności w kierunku zniszczenia mienia i kradzieży

To, co działo się dalej, także zarejestrowały kamery. Dwoje młodych ludzi zdeptało flagę.

- Wycierali w nią obuwie, zerwali ją z drzewca i poszli dalej. Na miejsce skierowano patrol straży miejskiej, który ujął dwie osoby. O sprawie powiadomiono policję - informuje Budziszewski.

Teraz funkcjonariusze analizują to, co się stało. - Czyn został zakwalifikowany jako wykroczenie. Czynności prowadzone są w kierunku kradzieży i zniszczenia mienia - informuje sierż. Magdalena Ząbek, rzecznik świdnickiej policji.

"Gdyby tak potraktowano polską flagę, nie byłoby nam przyjemnie"

Nie wiadomo, co kierowało kobietą, która wdrapała się na barki swoich znajomych, by ściągnąć ukraińską flagę. Nie wiadomo też, dlaczego później wraz z jednym z nich postanowiła zrobić coś, co strażnicy miejscy opisują jako "zdeptanie oraz symboliczne wytarcie obuwia świadczącego o braku poszanowania symbolu państwowego obcego kraju".

- Trudno mówić o przyczynach. Jednak faktem jest, że rośnie liczba osób zza wschodniej granicy. To może budzić frustrację niektórych - przyznaje Mariusz Hoszowski, prezes Fundacji Inicjatyw Polsko-Ukraińskich Przyszłość. To, co się stało, nazywa "bulwersującym". - Gdyby do podobnego zajścia doszło na Ukrainie wobec polskiego symbolu, nikomu z nas nie byłoby przyjemnie. Jest mi przykro, że takie zajście miało miejsce u nas - podkreśla Hoszowski. I dodaje, że to drugi przypadek zniszczenia ukraińskiej flagi w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Znieważenia nie było?

Szkodę wyceniono na około 200 złotych. Na budynku powiewa już nowa flaga. Policja nie prowadzi postępowania w kierunku zniszczenia symbolu narodowego innego państwa. Dlaczego? - Ten czyn nie wyczerpał znamion artykułu mówiącego o znieważeniu flagi innego państwa - wyjaśnia Ząbek. Wszystko dlatego, że flaga została wywieszona przez osobę prywatną, a nie, jak zapisano w Kodeksie karnym, została "wystawiona publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa (obcego - przyp. red.) lub na zarządzenie polskiego organu władzy".

 

(...) kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwa obcego, wystawione publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa lub na zarządzenie polskiego organu władzy

art. 137 § 2 Kodeksu karnego

Do zdarzenia doszło przy Rynku w Świdnicy:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Światowit

No ciekawe - przecież Świdnica to ziemie zachodnie zasiedlone po wojnie ludnością z akcji Wisła czyli Ukraińcami...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje