tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Archeologiczna sensacja. Średniowieczne kurhany obok pradziejowego grobowca

zobacz więcej wideo »
Archeologiczna sensacja. Średniowieczne kurhany obok pradziejowego grobowca
 • Archeolodzy odkryli wczesnośredniowieczne kurhanyArcheolodzy odkryli wczesnośredniowieczne kurhany
 • Archeolodzy chwalą się nowm odkryciem Archeolodzy chwalą się nowm odkryciem
 • Tak Mieszko tu mieszkał? Archeolodzy chcą ustalić datę powstania groduTak Mieszko tu mieszkał? Archeolodzy chcą ustalić datę powstania grodu
 • Archeolodzy pracują w ruinach w UnisławiuArcheolodzy pracują w ruinach w Unisławiu
 • Archeolodzy znaleźli ślady po średniowiecznej wsi w środku puszczyArcheolodzy znaleźli ślady po średniowiecznej wsi w środku puszczy
 • Archeolodzy wyjaśnili tajemnicę kręgów w zbożu na polu w ŻelichowieArcheolodzy wyjaśnili tajemnicę kręgów w zbożu na polu w Żelichowie
 • Jest większa od statków Kolumba. Archeolodzy wydobywają z XV-wieczną szkutęJest większa od statków Kolumba. Archeolodzy wydobywają z XV-wieczną szkutę
Foto: Agnieszka Przybył / Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego | Video: Agnieszka Przybył / Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego Kurhan wczesnośredniowieczny

Dwa kurhany ze wczesnego średniowiecza odkryli archeolodzy pracujący w Muszkowicach (woj. dolnośląskie). Sporym zaskoczeniem jest, jak mówią, ich lokalizacja w sąsiedztwie megalitycznego grobowca sprzed ponad 5,5 tysięcy lat.

O odkryciu kilkunastu nieznanych nekropolii z okresu neolitu, czyli nawet sprzed około 4,5 tysięcy lat, archeolodzy poinformowali na początku 2013 r. Wszystkie znajdowały się w Lesie Muszkowickim (nieopodal Ząbkowic Śląskich, w nadleśnictwie Henryków).

Przed 2013 r. wiedziano jedynie o siedmiu z nich. W bieżącym roku w czasie dalszych badań w Muszkowicach, archeolodzy dokonali niespodziewanego odkrycia - do monumentalnego grobowca przylegały dwa niewielkie koliste kurhany.

Grobowiec wnikliwie badany

- Badania archeologiczne, prowadzone w różnych miejscach naszego kraju, potwierdzają wykorzystywanie cmentarzysk przez długie stulecia, od pradziejów po wczesne średniowiecze. Jednak mało jest tak ewidentnych i dobrze zachowanych przykładów - zwłaszcza w postaci konstrukcji, widocznych nad powierzchnią ziemi - opowiada PAP kierowniczka wykopalisk dr Agnieszka Przybył z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

W czasie trwających już od maja wykopalisk archeolodzy częściowo rozkopali zarówno konstrukcję neolityczną, jak i późniejsze kurhany. Udało się ustalić, że neolityczny grobowiec miał ok. 45 m długości i w planie przypominał wydłużony trapez. Jego obstawę wykonano z potężnych głazów, a całość pokryto ziemią.

To właśnie w nasypie archeolodzy odnaleźli pozostałości kilku rozbitych naczyń, które przypisują przedstawicielom społeczności kultury pucharów lejkowatych - budowniczych megalitów m.in. na terenie obecnej Polski. Oprócz tego znaleziono fragment kamiennej siekierki i narzędzia krzemienne.

Źródło: Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego / Agnieszka Przybył Widok neolitycznego grobowca sprzed 5,5 tys. lat

Sensacyjne odkrycie

- Niestety, nie namierzyliśmy pochówku. Grobowiec był częściowo zniszczony przez szeroki współczesny wkop w miejscu, w którym spodziewaliśmy się szczątków zmarłego. Prace trwają i nie można wykluczyć, że grobowiec skrywa jeszcze pozostałości związane z rytuałem pogrzebowym - wyraziła nadzieję badaczka.

Po kilku tysiącach lat, ok. IX-X w., w "ogonie" neolitycznego grobowca usypano kolejne, inne grobowce.

- Były to niewielkie konstrukcje w postaci kolistych w planie, ziemnych nasypów. W nasypach znaleźliśmy fragmenty zniszczonych ceramicznych urn wraz z przepalonymi kośćmi ludzkimi - opowiada dr Przybył. W określeniu wieku kurhanów pomocne były pojedyncze zabytki odkryte w toku badań, m.in. fragmenty naczyń oraz żelazna ostroga.

Źródło: Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego / Agnieszka Przybył Kurhan wczesnośredniowieczny

- Co ciekawe, nie jest to odosobniony przypadek. Niecałe dwa kilometry na zachód od stanowiska, w tym samym lesie zlokalizowaliśmy podobny układ konstrukcji sepulkralnych - podłużnemu grobowcowi neolitycznemu również towarzyszyły dwa późniejsze kurhany - dodaje badaczka.

Jak przyznaje dr Przybył, w środowisku archeologicznym odkrycie kurhanów uznawane jest jako sensacyjne.

Stanowisko archeologiczne znajduje się okolicach Muszkowic:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Michał800
Michał800

Podłużny grobowiec i przylegające dwa niewielkie koliste kurhany.
Mieli przodkowie poczucie humoru.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje