tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Spór o wrocławskie krasnale. "Urzędnicy nie mogą kłamać"

Spór o wrocławskie krasnale. 
"Urzędnicy nie mogą kłamać"
Foto: TVN24 / TVN 24 Wrocław | Video: A.Łukaszewicz/balu / TVN 24 Wrocław Spór o krasnala nadal trwa

- Miejscy urzędnicy poświadczyli w sądzie nieprawdę - twierdzi Waldemar Fydrych. Według niego, przedstawiciele ratusza składali przed sądem fałszywe zeznania w sprawie wykorzystania wizerunku krasnali. Twórca ruchu Pomarańczowa Alternatywa zapowiedział, że złoży doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

Jak twierdzi Waldemar Fydrych, Wrocław wykorzystał do promocji miasta historię Pomarańczowej Alternatywy i wizerunek krasnali, do których nie ma prawa. Ponad rok temu przed wrocławskim sądem rozpoczął się proces w tej sprawie. Według Frydrycha, w trakcie procesu miejscy urzędnicy złożyli fałszywe zeznania.

Złoży doniesienie do prokuratury

- We wtorek złożymy do prokuratury doniesienie o tym, że miejscy urzędnicy poświadczyli w sądzie nieprawdę – zapowiedział twórca Pomarańczowej Alternatywy podczas konferencji prasowej. - Chodzi o zeznania Pawła Romaszkana i Marka Stanielewicza, którzy zajmują się obecnie promocją miasta - dodał.

Fydrych twierdzi, że Romaszkan podczas jednego z przesłuchań zeznał w sądzie, że krasnoludek z kwiatkiem, którego wizerunkiem posługuje się miasto, zaczerpnięty jest od twórczości Gniotka, starogermańskich i starosłowiańskich legend.

- Co innego mówili w sądzie świadkowie, którzy przed laty przysłuchiwali się rozmowom w sprawie krasnali. Przyznali oni, że urzędnicy wprost mówili o korzeniach ruchu PA – mówił Fydrych. - Co więcej, w składanej aplikacji na kandydata Europejskiej Stolicy Kultury, Wrocław chwalił się alternatywnymi ruchami  i tym, że to w stolicy Dolnego Śląska rodziła się Pomarańczowa Alternatywa - przypomniał.

Nie chce pieniędzy, tylko przeprosiny

Fydrych zapowiedział, że nie chce pieniędzy od miasta za wykorzystanie praw autorskich. Chętnie podzieli się wizerunkiem krasnala, ale chce aby urzędnicy zrozumieli, że nie można bezprawnie z niego korzystać, bez pytania twórców.

- To śmieszne, że sprawa rozchodzi się o krasnale, ale miasto musi zrozumieć, że nie jest właścicielem wszystkich rzeczy, zwłaszcza artystycznych, które powstają na terenie miasta. Chcę, aby ta sprawa była przykładem dla innych, że urzędnicy nie mogą kłamać, nie są ponad prawem. Składanie fałszywych zeznań jest karalne – podkreślał Fydrych.

Tydzień na ugodę

Członkowie ruchu Pomarańczowej Alternatywy podkreślają, że od początku powstania konfliktu informują miasto o chęci porozumienia. Mogą zgodzić się na ugodę, pod kilkoma warunkami.

- Daję prezydentowi Dutkiewiczowi ultimatum. Jeśli zgodzi się opłacić koszty sądowe postępowania i do przyszłego wtorku przeprosi mnie w mediach, sprawy nie będzie. Chcę wspierać Wrocław, ale nie na takich zasadach, jak do tej pory - podsumował Fydrych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
boloes

Jaki Frydrych? FYDRYCH!!! Od wczoraj podajecie nazwisko z błędem!!!
Czy nikt tego nie sprawdza? Wstyd. Bolo

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   elemot

   Jaki Gniotek? Jakie starosłowiańskie i starogermańskie legendy?
   Przed Frydrychem nie było we Wrocławiu żadnych krasnali!
   Frydrych wymyślił krasnale, to oczywiste! Wrocław szukał parę lat temu symbolu miasta i nie mając się o co zaczepić, zaczepił się o lata 80-te i krasnale Frydrycha! Skoro się Frydrych nie zgadza, wypada zdemontować rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje