tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Przeprowadzono sekcję zwłok Doroty P., świadka w sprawie Tomasza Komendy

zobacz więcej wideo »
Przeprowadzono sekcję zwłok Doroty P., świadka w sprawie Tomasza Komendy
 • Dorota P. była przesłuchiwana kilka razyDorota P. była przesłuchiwana kilka razy
 • Prokuratura zbada okoliczności śmierci Doroty P.Prokuratura zbada okoliczności śmierci Doroty P.
 • Tomasz Komenda spotkał się z papieżem FranciszkiemTomasz Komenda spotkał się z papieżem Franciszkiem
 • Tomasz Komenda nie czuje stresu przed przesłuchaniemTomasz Komenda nie czuje stresu przed przesłuchaniem
 • Ćwiąkalski przeczytał oświadczenie, które Komenda miał wygłosić przed sądemĆwiąkalski przeczytał oświadczenie, które Komenda miał wygłosić przed sądem
 • Ćwiąkalski: zamierzam walczyć o wielomilionowe odszkodowanie dla KomendyĆwiąkalski: zamierzam walczyć o wielomilionowe odszkodowanie dla Komendy
 • Tomasz Komenda uniewinniony. Decyzja Sądu NajwyższegoTomasz Komenda uniewinniony. Decyzja Sądu Najwyższego
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Tomasz Komenda wskazywał Dorotę P. jako jedną z odpowiedzialnych za jego niesłuszne skazanie

Biegli z zakładu medycyny sądowej przeprowadzili w czwartek sekcję zwłok 58-letniej Doroty P., która była jednym z głównych świadków w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w postępowaniu przeciwko Tomaszowi Komendzie. Kobieta zmarła w sobotę w szpitalu we Wrocławiu.

- Śledztwo prowadzone jest z artykułu 155. kodeksu karnego, dotyczy nieumyślnego spowodowania śmierci. W czwartek biegli przeprowadzili sekcję zwłok Doroty P. - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzata Klaus.

Dodała, że podczas sekcji zostały pobrane próbki do badań. - Czekamy teraz na wyniki tych badań - powiedziała Klaus.

Śledztwo niezagrożone

Łódzka prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości w postępowaniu przeciwko Tomaszowi Komendzie. Dorota P. - jak mówił we wtorek Tomasz Szczepanek z Prokuratury Okręgowej w Łodzi – była "istotnym świadkiem" w tym śledztwie.

W lipcu 2017 roku Dorota P. była przesłuchiwana przez prokuratorów z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej we Wrocławiu w związku z wnioskiem o uniewinnienie Tomasza Komendy. Złożyła wtedy obszerne wyjaśnienia.

Śledczy z Łodzi chcieli po raz kolejny przesłuchać kobietę, ale zdaniem prok. Szczepanka jej śmierć nie powinna wpłynąć na dalszy przebieg śledztwa.

Dorota P. była świadkiem oskarżenia, które zakończyło się w 2004 r. skazaniem Komendy na 25 lat więzienia. - Jej zeznania obciążyły Tomasza Komendę, m.in. rozpoznała go na portretach pamięciowych przedstawionych przez policję - podkreślił Szczepanek.

Komenda w swoim oświadczeniu wskazał P. jako jedną z sześciu osób, które według niego w szczególny sposób odpowiadają za jego skazanie.

Uniewinniony po latach

Tomasz Komenda, który w 2004 r. został prawomocnie skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki, odsiadywał wyrok w Zakładzie Karnym w Strzelinie. W połowie marca został przez sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolniony z odbywania kary i wyszedł na wolność po 18 latach. Według prokuratury - która zgromadziła nowe dowody w tej sprawie - mężczyzna nie popełnił zbrodni, za którą został skazany. 16 maja Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę.

Prokuratura Okręgowa w Łodzi prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości w postępowaniu przeciwko Komendzie, którym objęła 21 lat, czyli od 1 stycznia 1997 roku, kiedy po zabójstwie i zgwałceniu 15-latki wszczęto śledztwo, do 12 marca 2018 roku, a więc opuszczenia przez Tomasza Komendę więzienia. Toczy się ono w sprawie o przestępstwo przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, poplecznictwa, tworzenia fałszywych dowodów i zatajania dowodów niewinności oraz pozbawienia wolności połączonego ze szczególnym udręczeniem.

TOMASZ KOMENDA SPOTKAŁ SIĘ Z PAPIEŻEM FRANCISZKIEM

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Pozostałe informacje