tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

26. Finał WOŚP w TVN24

Owsiak kupi łóżka. Rodzice już nie będą zmuszeni spać na podłodze

zobacz więcej wideo »
Owsiak kupi łóżka. Rodzice już nie będą zmuszeni spać na podłodze
 • Przedstawicielka szpitala o sytuacji w placówcePrzedstawicielka szpitala o sytuacji w placówce
 • "Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków""Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków"
 • Roan zagra dla WOŚP w Chinach po raz pierwszyRoan zagra dla WOŚP w Chinach po raz pierwszy
 • W 26. Finale WOŚP na ulice wyjdzie 120 tysięcy wolontariuszyW 26. Finale WOŚP na ulice wyjdzie 120 tysięcy wolontariuszy
 • W piątek ruszyła produkcja do kolejnego Finały WOŚPW piątek ruszyła produkcja do kolejnego Finały WOŚP
Foto: Gniewko Oblicki / facebook | Video: A. Pawlukiewicz / TVN24 Wrocław Jurek Owsiak kupi łóżka do szpitala w Jeleniej Górze

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kupi brakujący sprzęt, w tym leżanki dla rodziców, szpitalowi w Jeleniej Górze. To reakcja Jurka Owsiaka na zdjęcie kobiety śpiącej pod łóżkiem, na którym śpi jej 1,5-roczne dziecko. Fotografia szybko obiegła internet i rozpętała sporą dyskusję.

Zdjęcie wraz z emocjonalnym wpisem wrzucił w poniedziałek na jeden z portali społecznościowych ojciec dziecka i mąż kobiety widocznej na zdjęciu. Zwrócił się w nim bezpośrednio do Konstantego Radziwiłła, ministra zdrowia.

"Proszę mi powiedzieć dlaczego w XXI wieku i w kraju leżącym samym środku Europy, moja żona, matka dwójki dzieci, a zarazem kobieta, która co miesiąc do kasy tego państwa oddaje tysiące ciężko zarobionych złotych w różnych podatkach i opłatach, musiała w takich warunkach jak na załączonym obrazku czuwać przy swoim chorym 1,5 rocznym synu, wymagającym pilnego leczenia szpitalnego?" - pisał Gniewko Oblicki, ojciec małego pacjenta.

Od tamtej pory post został udostępniony przez kolejnych użytkowników portalu prawie 4,5 tys. razy. Skomentowało go ponad 1,2 tys. osób. Jego zasięg spotęgowały jeszcze publikacje medialne, w tym nasza. Na reakcję nie trzeba było długo czekać.

WOŚP kupi łóżka

W piątek post Oblickiego udostępnił także Jurek Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Okrasił go komentarzem. Swoje słowa również skierował do ministra Radziwiłła, stwierdził, że obiema rękami podpisuje się pod listem państwa Oblickich.

"Bolączką polskich oddziałów pediatrycznych jest częsty brak jakichkolwiek możliwości pozostania na noc opiekuna chorego dziecka. W liście zwracano się do Pana z prośbą o rozwiązanie tego problemu. Chcieliśmy Pana poinformować, że my go już zaczęliśmy rozwiązywać. Podczas ostatnich zakupów sprzętu medycznego za środki pozyskane przez WOŚP, co miało miejsce tydzień temu, nasza Fundacja kupiła 438 leżanek, które mają służyć właśnie rodzicom. Zostały do tego celu specjalnie zaprojektowane i przygotowane. Najważniejsze, że dzięki temu, jak kompleksowo przygotowujemy się do konkursu ofert, już kilka miesięcy temu wiedzieliśmy o tym problemie i mogliśmy zaspokoić na dzień dzisiejszy wszystkie zgłoszone nam potrzeby oddziałów pediatrycznych w tym zakresie. Jesteśmy otwarci na zwiększenie zakupów leżanek dla rodziców, aktualnie czekamy na pierwsze oceny od szpitali" - pisze Owsiak.

Ale to nie wszystko. Lider WOŚP zwrócił się także bezpośrednio do dyrektora szpitala w Jeleniej Górze. Po - jak twierdzi - bardzo miłej rozmowie, zapadła decyzja o zakupieniu brakującego sprzętu dla tej placówki. Będą to między innymi leżanki. Po to, aby żaden rodzić nigdy nie musiał już spać na podłodze czuwając przy swoim dziecku.

Państwo Obliccy od samego początku nie chcą występować medialnie w tej sprawie. Jednak korespondencyjnie dowiedzieliśmy się, że widzieli reakcję Jurka Owsiaka.

- Bardzo nas ona ucieszyła. Cieszymy się, że z całej tej sytuacji wyjdzie coś dobrego dla naszego szpitala. Wczoraj za pośrednictwem facebooka przekazaliśmy podziękowania dla niego i całego WOŚP. Wiemy, że te podziękowania do niego dotarły - pisze Gniewko Oblicki.

Odpowiedź ministra

Radio Wrocław w tej sprawie otrzymało komentarz od Konstantego Radziwiłła. Minister zdrowia przyznaje, że problem jest duży, ale dzięki wprowadzanym zmianom, realia służby zdrowia powoli zmieniają się na lepsze. Sam zlecił kontrolę w jeleniogórskim szpitalu. Jej wyniki powinny być znane w najbliższych dniach.

„Podobne sytuacje przeżywałem jako ojciec swoich dzieci, więc doskonale zdaję sobie sprawę, jakie emocje towarzyszą rodzicom, kiedy dziś zdarza się, że dotyka ich to samo. Zaniedbania są ogromne. To dlatego właśnie dokonujemy w systemie wielu zmian organizacyjnych, ale przede wszystkim dofinansowujemy polską służbę zdrowia. W tym roku to dodatkowe 4 mld zł, w kolejnych 10 latach 547 mld. Te pieniądze dają realną szansę na systematyczną poprawę – lepszy dostęp do świadczeń, lepsze warunki leczenia. Jest to oczywiście proces, który trwa i niestety nie da się tego zrobić od ręki, chociaż bardzo byśmy chcieli. Jako lekarz zdaję sobie sprawę, że wsparcie rodziców ma ogromne znaczenie dla komfortu psychicznego dziecka, ich obecność i troska pozytywnie wpływają na proces leczenia. Niewątpliwie kwestia ta powinna zasługiwać na szczególną uwagę w szpitalach. Liczę, że kroki podjęte po mojej interwencji przez Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ doprowadzą do poprawy sytuacji. Będę przyglądał się postępom w tej sprawie.” - napisał minister Radziwiłł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

26. Finał WOŚP w TVN24

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
isbe

to dotyczy całej polski, nie tylko wybranych oddziałów w kraju. Jako matka karmiąca piersią więc musiałam jako jadłodajnia dla dziecka, być stale przy nim, też spałam na podłodze w szpitalu na niekłańskiej w warszawie.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   miki1250

   Tylko gdzie te łózka rozłoży,sale są maleńkie a w każdej sali jest kilkoro dzieci,musi być jeszcze miejsce na kroplówki i dla personelu.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     bazar

     Pieniędzy na łózka szpitalne nie ma. Pożerają je Posłowie RP. Kilka milionów na restauracje z darmowymi daniami, następne kilka milionów na karty kredytowe a także podróże zagraniczne na koszt podatnika. Teraz będą się jeszcze domagać po kilka tysięcy na nagrody te darmozjady.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       3
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       mirmił

       A PiS niech się dalej Jurka czepia.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje