tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Ptaki ściśnięte w małej klatce. "To absolutnie nielegalne"

Ptaki ściśnięte w małej klatce.
"To absolutnie nielegalne"
Foto: tvn 24 / TVN24 Wrocław | Handlują zwierzętami na bazarze

- Dziewczynki, ja na prezent najlepiej radziłabym tę – mówi kobieta handlująca papugami wskazując palcem na przepełnioną klatkę. Ściśnięte ptaki w małych transporterach stoją na jednym ze stoisk przy wrocławskim Dworcu Świebodzkim. - Warunki są skandaliczne - ocenia Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, a inni obrońcy praw zwierząt dodają, że sprzedaż ptaków egzotycznych jest nielegalna. I nie tylko ptaków.

Ponad 20 papug gnieździ się w jednej małej klatce. Obok w podobnych warunkach ściśnięte są kanarki. W środku porozrzucana karma i niesprzątane ptasie odchody. W takich warunkach trzymane są okazy wystawione na sprzedaż na jednym z przenośnych kramów. Jak przekonały się reporterki tvn24.pl na wrocławskim Dworcu Świebodzkim, mimo zakazu, można było przed świętami kupić żywe zwierzęta.

"Ta się nie drze, nie rozwala żarcia"

- 200 zł za czerwone, 180 zł za żółte. A na prezent? Te żółte będą najlepsze, spokojne i ciche - zapewnia sprzedawczyni i zachęca do kupna ptaka na prezent pod choinkę. Wskazuje także ręką na klatki z większymi okazami. - Jak kupisz na święta to za pół roku będą mówić - przekonuje.

Gdy klienci dopytują o mniejsze papugi niż te proponowane, kobieta bez zastanowienia opisuje kolejne gatunki. - Ta nie rozwala tak tego żarcia. Nasypię jej tylko na dno, a ona sobie grzebie. Nie drze się tak. Jest naprawdę super – doradza sprzedawczyni.

Na pytanie, czy można sprzedawać zwierzęta na targowiskach, zapewnia, że tak. - Takie właśnie bardzo młode ptaki jeszcze można. Ale kotki, pieski to absolutnie. To jest zabronione – tłumaczy.

W zeszłym roku reporterki tvn24.pl sprawdzały jak na Dworcu Świebodzkim kwitnie nielegalny zwierzętami. Wówczas ta sama sprzedawczyni w swojej ofercie miała kotki, których sprzedaż już wtedy była zabroniona. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

Papuga powinna mieć "paszport"

Obrońcy praw zwierząt nie mają wątpliwości - taki handel jest nielegalny.

Papugi bowiem, jako ptaki egzotyczne, które trafiają pod strzechy, powinny posiadać odpowiednie dokumenty.

- Aby je sprzedawać, trzeba spełnić wiele rygorystycznych warunków. Szczerze wątpię, aby ktoś się tym przejmował na takich bazarach. Prawo stanowi tak, że jeśli ma się odpowiednie dokumenty, papuga staje się właściwie zwierzęciem domowym. A sprzedaż takich zwierzaków na podobnych targowiskach jest absolutnie nielegalna - wyjaśnia Zofia Florek-Paszkowska z portalu adwokacizwierzat.pl.

"Warunki papugi mają skandaliczne"

Sposób, w jaki przetrzymywane są ptaki oraz sam fakt sprzedaży ich na targowisku oburza również Mateusza Czmiela z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami we Wrocławiu.

- To z pewnością nie powinno tak wyglądać. Warunki, w jakich je sprzedają są skandaliczne - mówi rzecznik TOZ. - Po pierwsze ptaków jest za dużo. W sklepie zoologicznym papugi mają dwa, trzy razy większe klatki i jest ich o połowę mniej. Po drugie czystość klatek również zostawia wiele do życzenia. Przypuszczam nawet, że te ptaki nawet nigdy nie były u weterynarza i nikt nawet nie sprawdzał, w jakich warunkach się rozmnażają - dodaje.

Niezgodne z ustawą?

Przypomnijmy, że niecały rok temu weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, zgodnie z którą wykroczeniem jest zarówno sprzedawanie i kupowanie zwierząt domowych. Za nielegalny handel zwierzętami grozi kara ograniczenia wolności lub grzywna do 5 tys. zł. Psy i koty można sprzedawać tylko w miejscach ich chowu lub hodowlach. Zwierzęta można kupić także w schroniskach.

- Dlatego każdy, kto chce kupić papugę czy inne zwierzę powinien powiadomić służby weterynaryjne, które sprawdzą i skontrolują danego sprzedawcę - instruuje Czmiel. - W przypadku, gdy papuga jest egzotyczna powinniśmy powiadomić nawet służbę celną, żeby sprawdzić, czy dany okaz nie pochodzi z przemytu. Każdy zgłaszający powinien domagać się interwencji. W przeciwnym razie czarny rynek handlu zwierzętami będzie dalej kwitł - kwituje.

Targowisko na Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu działa w każdą niedzielę:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Jeśli  chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje