tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Prokuratorzy przesłuchali Tomasza Komendę

Prokuratorzy przesłuchali Tomasza Komendę
Foto: tvn24 Tomasz Komenda na wolności

Łódzcy prokuratorzy, którzy prowadzą śledztwo w sprawie nieprawidłowości w postępowaniu przeciwko Tomaszowi Komendzie, przesłuchali go we Wrocławiu - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.

Tomasz Komenda w 2004 r. został prawomocnie skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki. Według prokuratury, która zgromadziła nowe dowody w sprawie, mężczyzna nie popełnił tej zbrodni. W połowie marca sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolnił go z odbywania reszty kary. Komenda wyszedł na wolność po 18 latach więzienia.

Przesłuchanie w obecności psychologa

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, która prowadzi śledztwo ws. nieprawidłowości w postępowaniu przeciwko Komendzie powiedział w sobotę, że przesłuchanie pokrzywdzonego odbyło się w piątek we Wrocławiu.

- Odbyło się w obecności psychologa i jego przebieg był rejestrowany na kamerze. Przesłuchanie Tomasza Komendy będzie kontynuowane w innym terminie, ponieważ w piątek udało się uzyskać wyjaśnienia na część zagadnień wymaganych w tej sprawie. Pozostałe wymagają uzupełnienia. Nie ustalono jeszcze kolejnego terminu przesłuchania - powiedział Kopania.

Dodał, że łódzcy prokuratorzy prowadzili przesłuchania również w czwartek. Wówczas przesłuchali drugiego brata Tomasza Komendy oraz dwóch funkcjonariuszy pracujących przy śledztwie ws. gwałtu i zabójstwa w 1996 roku.

Śledztwo po latach

Pod koniec marca w tej sprawie przesłuchani zostali matka, ojczym i brat pokrzywdzonego. W złożonych zeznaniach potwierdzają, że w czasie kiedy doszło do zabójstwa 15-latki, Tomasz Komenda był w domu.

Rzecznik poinformował również, że w związku z tą sprawą przesłuchany został też Bartosz Biernat - prokurator, który w latach 2010-2011, wykonywał w sprawie zabójstwa i zgwałcenia 15-latki czynności oraz negował zasadność oskarżenia i skazania mężczyzny. Jak mówił Kopania, "podane przez niego okoliczności są przedmiotem łódzkiego śledztwa".

Do przeprowadzenia śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych prowadzących postępowanie, dotyczące zabójstwa i zgwałcenia małoletniej, do którego doszło 31 grudnia 1996 roku, wyznaczona została Prokuratura Okręgowa w Łodzi.

Prokuratura ustala, czy nie dochodziło do tworzenia fałszywych dowodów, które ukierunkowywałyby postępowanie przeciwko osobie niewinnej, bądź zatajania dowodów niewinności. Sprawa będzie badana także pod kątem ewentualnego poplecznictwa i bezprawnego pozbawienia mężczyzny wolności.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje